سیستم یکپارچه تولید آب شیرین و تهویه مطبوع هوا
۲۰ مرداد ۱۴۰۰

سیستم یکپارچه تولید آب شیرین و تهویه مطبوع هوا

دو مخترع کویتی، روش جدیدی برای بهبود امنیت تأمین آب توسعه داده‌اند که پایداری دسترسی به آب شیرین‌ و تهویه مطبوع را ممکن می‌سازد. فناوری ابداعی دکتر حسن عبدالرحیم و دکتر منصور احمد که به‌طور هم‌زمان روی نمک‌زدایی از آب و تهویه هوا کار می‌کند، برای کشورهایی همچون کویت که دمای بسیار  بالا و آب و هوایی خشک دارند، بسیار مناسب می‌باشد.

یکی از چالش‌های جوامع بشری در قرن بیست و یکم، تأمین آب مورد نیاز برای شرب، کشاورزی و سایر مصارف خانگی و صنعتی است. احتمالاً شما هم جمله مشهور «آب مایه حیات است» را زیاد شنیده‌اید. بحث تأمین منابع آبی پایدار به قدری چالش‌برانگیز شده که برخی از عبارت «جنگ آب» برای توصیف شرایط فعلی جهان استفاده می‌کنند. در حالی که توصیه‌های سیاستی فراوانی از سوی سازمان‌های جهانی برای صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آب انتشار می‌یابد، محققین و فناوران هم بیکار ننشسته‌اند. توسعه انواع روش‌های جدید و پیشرفته برای تولید و استحصال آب شیرین، بخشی از این تلاش‌ها است که در قالب انواع سیستم‌های آب شیرین‌کن نمود یافته است. در این بین، چالش کمبود آب در مناطق خشک و کم برخوردار از منابع آبی نظیر خاورمیانه، از اهمیت بیشتری دارد.

کویت از کشورهای پیشگام در مواجهه با این مشکل است. این کشور، سال‌ها است که با اتخاذ تمهیدات مختلف، در تلاش برای مرتفع نمودن بخشی از نیاز فزاینده خود به منابع آبی است. مجاورت با آب‌های ساحلی و امکان توسعه سیستم‌های آب شیرین‌کن، باعث شده تا سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای زیادی در این حوزه صرف شود. یکی از نهادهای فعال در این زمینه، انستیتو تحقیقات علمی کویت (KISR) است که یک بخش مجزا تحت عنوان مرکز تحقیقات آب راه‌اندازی نموده است. محققین این مرکز، به تازگی موفق به توسعه فناوری جدیدی برای تأمین آب شیرین و تهویه مطبوع شده‌اند که می‌تواند برای کشورهای منطقه و همه مناطق کم‌آب، بسیار مهم باشد.

پتنت جدید «KISR» که در آخرین روز سال ۲۰۲۰ میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن به تازگی با شماره «US 11035581» صادر شده است، یک سیستم یکپارچه نمک‌زدایی و تهویه مطبوع را توصیف می‌کند. این سیستم، به طور همزمان آب شیرین و هوای خنک مورد نیاز کاربر را در یک سیستم کارآمد و واحد تأمین می‌کند. این فناوری پیشرفته که حاصل تلاش‌های دکتر حسن عبدالرحیم و دکتر منصور احمد است، برای کشوری همچون کویت که هم با مشکل آب شیرین و هم گرمی بیش از حد هوا مواجه است، کارکرد بسیار زیادی خواهد داشت. انستیتو تحقیقات علمی کویت امیدوار است که این سیستم، با تأمین آب شرب تازه و هوای خنک در قالب یک پکیج منحصربه‌فرد، منجر به کاهش بار مالی و زیست‌محیطی آب شیرین‌کن‌های فعلی و سیستم‌های تهویه مطبوع می‌شود.  

دستگاه ابداعی، متشکل از یک سیستم رطوبت‌زا- رطوبت‌زدا (HdH) است که در یک چرخه بخار آب- برمید لیتیوم (H2O-LiBr)  کار می‌کند. سیستم مذکور، شامل یک ژنراتور بوده که تأمین حرارت لازم برای کندانسور و گرم کردن هوای ورودی را بر عهده دارد. این منبع گرمایشی، می‌تواند از حرارت‌های اتلافی و یا انرژی خورشیدی برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده نماید. سیستم مذکور، قابلیت تأمین آب و/یا هوای خنک در ظرفیت‌های مورد نیاز را دارا بوده و به همین دلیل، از ارزش تجاری خارق‌العاده‌ای برخوردار است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.