مالکیت فکری در قلب استراتژی نوآوری انگلیس
۲۳ مرداد ۱۴۰۰

مالکیت فکری در قلب استراتژی نوآوری انگلیس

انگلیس به منظور تسریع رشد اقتصادی پس از اپیدمی کووید-۱۹ و تحقق جاه‌طلبی‌های خود به‌عنوان یکی از بازیگران کلیدی تجارت جهانی، استراتژی جدیدی برای نوآوری تدوین نموده که در آن، مالکیت فکری به‌عنوان قلب تپنده معرفی شده است. در کنار این استراتژی شایان ذکر، روند صعودی در ثبت انواع مالکیت فکری در این کشور و افزایش ۶۵ درصدی اعطای گواهی‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰، حکایت از عزم جدی انگلیس در مسیر تکیه بر دارایی‌های فکری دارد.

در دنیای به شدت رقابتی فعلی، نوآوری نه یک ابزار کمکی، بلکه یک الزام جدی برای بنگاه‌های اقتصادی و سیاست‌گذاران محسوب شده که موفقیت در رشد و توسعه کسب‌وکارها را به دنبال داشته و در مقیاس بزرگ‌تر، اقتصاد کشورها را هم به خود وابسته نموده است. یک سیستم مالکیت فکری مؤثر، به شرکت‌ها، صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد که ایده‌های آن‌ها محافظت شده و می‌توانند بازده ناشی از تلاش‌هایشان را دریافت نمایند. در همین راستا، استراتژی نوآوری انگلیس، به چگونگی مواجهه «IP» با چهار ستون کلیدی «راه‌اندازی کسب‌وکار، حمایت از افراد و مهارت‌ها، رفع نیازمندی نهادها و تحریک و تهییج مأموریت‌ها و فناوری‌ها» می‌پردازد. این استراتژی نوآوری، بیان داشته که در مسیر تبدیل شدن انگلیس به یک رهبر جهانی نوآوری، یک سیستم مالکیت فکری قوی، چگونه به کمک این کشور می‌آید.

در راستای اجرایی نمودن این استراتژی جدید، دفتر مالکیت فکری انگلیس (IPO)، موظف به انجام چند کار بسیار مهم است:

  • راه‌اندازی صندوقی به نام «IP Access» تا به رشد کسب‌وکارها پس از اپیدمی کووید-۱۹ کمک نماید. این طرح، به موازات برنامه فعلی ممیزی دارایی‌های فکری، مدیریت و تجاری‌سازی آن‌ها را تسهیل نموده و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند از این دارایی‌های ارزشمند، برای توسعه کسب‌وکارهایشان استفاده نمایند.
  • راه‌اندازی یک سرویس رایگان و مناسب برای حمایت هدفمند از کسب‌وکارها و سازمان‌ها، تا بتوانند در بازارهای خارجی عملکرد بهتری از دارایی‌های فکری خود بدست بیاورند. این سرویس، شامل دسترسی آسان، مستقل و آنلاین به مجموعه‌ای از مطالب، روش‌ها و شبکه‌ای از متخصصین مالکیت فکری انگلیس است که دسترسی به بازارهای صادراتی را ممکن می‌سازد.
  • توسعه یک برنامه آموزشی برای ارائه آموزش‌های پیشرفته‌تر به محققین در سال آتی تحصیلی. این به آن‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از دارایی‌های فکری تولیدی خود و مدیریت آن‌ها به دست آورده و بدین وسیله، بیشترین سود را از تحقیقات خود بدست بیاورند.

اگر سه گزینه بالا را از منظر عملکردی کانون پتنت ایران مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت که گزینه اول معادل حمایت‌های کانون برای ثبت اختراع خارجی است که تا بیش از نود درصد از هزینه‌های فرایندهای ثبت اختراع را تأمین می‌کند. گزینه دوم در قالب فعالیت‌های واحد نوپای تجاری‌سازی کانون دنبال شده که هدفگذاری آن، بازار خارجی و برای تجاری‌سازی دارایی‌های فکری مخترعین داخلی است و حتی در این راستا، بر برپایی یک نمایشگاه فناوری و نوآوری با نام اکسیر هم تأکید دارد. گزینه سوم نیز در زمره فعالیت‌های آکادمی کانون پتنت بوده که در قالب مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری دنبال می‌گردد.

ارائه مجموعه‌ای از اقدامات مشورتی برای تقویت سیستم مالکیت فکری انگلیس (مانند بررسی امکان واگذاری حقوق پتنت و کپی‌رایت به ابداعات صورت گرفته توسط سیستم هوش مصنوعی و بررسی چگونگی عملکرد چهارچوب فعلی پتنت‌های ضروری استاندارد برای حمایت از نوآوری)، از دیگر اقدامات و برنامه‌های «IPO» به حساب می‌آید. تیم ماس (Tim Moss)، رئیس اجرایی دفتر مالکیت فکری انگلیس، در خصوص استراتژی جدید این سازمان اظهار داشته: «نوآوری در مقابله با بزرگ‌ترین چالش‌های حال حاضر و آتی کشور، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استراتژی نوآوری جدید انگلیس، نقطه شروع چشم‌انداز بلندمدت دولت در مورد چگونگی تثبیت نقش خود به‌عنوان رهبر جهانی در زمینه نوآوری و تحقق هدف سرمایه‌گذاری‌های تحقیق‌و‌توسعه‌ای (۲/۴ درصد از تولید ناخالص داخلی) است. در این میان، مالکیت فکری به‌عنوان قلب این استراتژی عمل می‌کند. این استراتژی، خبر از ایجاد یک سیستم مالکیت فکری قوی داده که از سرمایه‌گذاری برای توسعه ایده‌ها محافظت می‌کند. ما می‌دانیم که نوآوری، موتور اقتصاد مدرن است و به سهم خود، در پیشبرد آن افتخار می‌کنیم».

گفتنی است، آمار و ارقام انتشار یافته از سوی «IPO»، نشان می‌دهد که یک روند کاملاً صعودی در زمینه ثبت حقوق مالکیت فکری در سال ۲۰۲۰ رخ داده است. برای مثال، تعداد درخواست‌های ثبت اختراع با رشد ۷/۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹، به بیش از ۲۰ هزار مورد رسیده و تعداد گواهی‌های صادر شده نیز، تقریباً ۶۵ درصد افزایش یافته است. این افزایش چشمگیر تعداد پتنت‌های گرنت شده که یک رکورد در سیستم پتنت انگلیس به حساب می‌آید، ناشی از تمرکز بر کاهش حجم ارزیابی‌ها و سهولت فرآیندهای مرتبط بوده است.  جدول ۱، فعالیت‌های ثبت و اعطای حقوق مالکیت فکری در انگلیس را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

 

جدول ۱- فعالیت‌های مالکیت فکری در انگلیس طی سال‌های اخیر

فعالیت‌های مالکیت فکری در انگلیس طی سال‌های اخیر

 

همانطور که در جدول فوق ارائه شده، علائم تجاری و طراحی‌های ثبت شده در سال ۲۰۲۰ میلادی هم، به ترتیب با رشد ۲۷/۴ و ۸/۹ درصدی، به ۱۳۷ هزار و ۳۱ هزار پرونده رسیده‌اند. همه این موارد، حکایت از نوعی جهش در فعالیت‌های حفاظت از دارایی‌های فکری انگلیس داشته که احتمالاً با پیاده‌سازی استراتژی جدید نوآوری این کشور، نیروی محرکه مناسبی برای ارتقاء نوآوری پدید می‌آورد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.