افزایش چشمگیر درآمدهای نوکیا در نتیجه فروش فناوری
۲۴ مرداد ۱۴۰۰

افزایش چشمگیر درآمدهای نوکیا در نتیجه فروش فناوری

گزارش نوکیا از عملکرد سه ماهه دوم سال جاری میلادی، بیانگر افزایش ۲۰ درصدی درآمدهای این شرکت در حوزه فروش فناوری است. این افزایش قابل توجه، به واسطه معاملات جدید صدور مجوز این شرکت و به‌طور خاص توافقنامه اخیر با شرکت خودرویی دایملر بوده است. بر این اساس، مجموع درآمد نوکیا در خصوص فروش فناوری در این بازه زمانی، به ۴۰۱ میلیون یورو رسیده است.

یکی از تفاوت‌های کلیدی کسب‌وکارهای فعلی با نمونه‌های مشابه در دهه‌های پیشین، نقش کلیدی دارایی‌های نامشهود در سبد دارایی‌ها است. در گذشته شرکتی موفق‌تر بود که با برخورداری از سرمایه و امکانات تولیدی بیشتر، اقدام به افزایش مقیاس نموده و به این واسطه، هزینه‌های خود را کاهش می‌داد. این در حالی است که امروزه دانش و فناوری حرف اول را می‌زند. آنچه شرکت‌ها را از هم متمایز می‌کند، نه منابع مالی، بلکه نوآوری و قابلیت‌های فناورانه آن‌ها است. مثال بارز این موضوع، شرکت مشهور نوکیا است. این شرکت نام آشنا که زمانی به‌عنوان تولیدکننده نخست و رهبر صنعت تلفن همراه مطرح بود، به لطف قابلیت‌های فنی گذشته و نوآوری‌های مداوم خود، سبدی قدرتمند از دارایی‌های فکری قابل مبادله در اختیار گرفته است. همین سبد ارزشمند و حق امتیازهای ناشی از صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، پایه و اساس مدل کسب‌وکار جدیدی شده که یکی از جریان‌های درآمدی نوکیا به شمار می‌رود. گزارش مالی جدید این شرکت، نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، این درآمدها با افزایش ۲۰ درصدی همراه شده است.

بنا بر این گزارش، سود حاصل از عملیات مستمر نوکیا در سه ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۲۱، برابر با ۳۴۴ میلیون یورو بوده که در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال ۲۰۲۰ (تقریباً ۹۴ میلیون یورو)، رشد چشمگیری را تجربه نموده است. این رشد قابل توجه، در درجه نخست مرهون مدل عملیاتی نوکیا است که نوعی نظم مالی و کارکردی را در سرتاسر این شرکت حاکم نموده است. درآمد کل نوکیا در این بازه سه ماهه، با رشد ۹ درصدی نسبت به بازه مشابه سال قبل، به ۵/۳ میلیارد یورو رسیده است. اگر بخش‌های مختلف فعالیت‌های این شرکت را تقسیم‌بندی کنیم، تغییرات میزان درآمد نوکیا به شرح زیر می‌باشد:

  • شبکه‌های تلفن همراه: با رشد سه درصدی، به ۲۳۸۰ میلیون یورو رسیده که ناشی رشد قابل توجه در فناوری‌های «5G» بوده است.
  • زیرساخت شبکه: با رشد بیست درصدی، به ۱۷۷۸ میلیون یورو رسیده است.
  • سرویس‌های شبکه و ابری: با رشد دو درصدی، به ۷۰۳ میلیون یورو رسیده است.

اما در کنار این مسیرهای درآمدی نوکیا، یک بخش جالب توجه دیگر نیز وجود دارد: «فروش فناوری». آمارها حکایت از آن دارد که میزان فروش فناوری نوکیا هم با رشد ۲۰ درصدی مواجه شده و درآمد حاصل از آن، به ۴۰۱ میلیون یورو رسیده است. گفتنی است که نوکیا به تازگی موفق به حل و فصل دعوی حقوقی پیچیده و جنجالی خود با خودروساز آلمانی دایملر گردیده و همین توافق برای دریافت حق امتیاز، یکی از مهم‌ترین دلایل رشد ۲۰ درصدی درآمدهای حاصل از فروش فناوری نوکیا به حساب می‌آید. انتظار می‌رود که استراتژی جدید نوکیا، مبنی بر تخصیص سرمایه برای رهبری فناوری در سال ۲۰۲۱، به رشد درآمدها و سود مالی شرکت در سال ۲۰۲۲ و پس از آن کمک نموده و جایگاه این شرکت از منظر فروش فناوری، بیش از پیش بهبود یابد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.