افزایش چشمگیر درآمدهای نوکیا در نتیجه فروش فناوری
۲۴ مرداد ۱۴۰۰ افزایش چشمگیر درآمدهای نوکیا در نتیجه فروش فناوری

گزارش نوکیا از عملکرد سه ماهه دوم سال جاری میلادی، بیانگر افزایش ۲۰ درصدی درآمدهای این شرکت در حوزه فروش فناوری است. این افزایش قابل توجه، به واسطه معاملات جدید صدور مجوز این شرکت و به‌طور خاص توافقنامه اخیر با شرکت خودرویی دایملر بوده است. بر این اساس، مجموع درآمد نوکیا در خصوص فروش فناوری در این بازه زمانی، به ۴۰۱ میلیون یورو رسیده است.

یکی از تفاوت‌های کلیدی کسب‌وکارهای فعلی با نمونه‌های مشابه در دهه‌های پیشین، نقش کلیدی دارایی‌های نامشهود در سبد دارایی‌ها است. در گذشته شرکتی موفق‌تر بود که با برخورداری از سرمایه و امکانات تولیدی بیشتر، اقدام به افزایش مقیاس نموده و به این واسطه، هزینه‌های خود را کاهش می‌داد. این در حالی است که امروزه دانش و فناوری حرف اول را می‌زند. آنچه شرکت‌ها را از هم متمایز می‌کند، نه منابع مالی، بلکه نوآوری و قابلیت‌های فناورانه آن‌ها است. مثال بارز این موضوع، شرکت مشهور نوکیا است. این شرکت نام آشنا که زمانی به‌عنوان تولیدکننده نخست و رهبر صنعت تلفن همراه مطرح بود، به لطف قابلیت‌های فنی گذشته و نوآوری‌های مداوم خود، سبدی قدرتمند از دارایی‌های فکری قابل مبادله در اختیار گرفته است. همین سبد ارزشمند و حق امتیازهای ناشی از صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، پایه و اساس مدل کسب‌وکار جدیدی شده که یکی از جریان‌های درآمدی نوکیا به شمار می‌رود. گزارش مالی جدید این شرکت، نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، این درآمدها با افزایش ۲۰ درصدی همراه شده است.

بنا بر این گزارش، سود حاصل از عملیات مستمر نوکیا در سه ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۲۱، برابر با ۳۴۴ میلیون یورو بوده که در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال ۲۰۲۰ (تقریباً ۹۴ میلیون یورو)، رشد چشمگیری را تجربه نموده است. این رشد قابل توجه، در درجه نخست مرهون مدل عملیاتی نوکیا است که نوعی نظم مالی و کارکردی را در سرتاسر این شرکت حاکم نموده است. درآمد کل نوکیا در این بازه سه ماهه، با رشد ۹ درصدی نسبت به بازه مشابه سال قبل، به ۵/۳ میلیارد یورو رسیده است. اگر بخش‌های مختلف فعالیت‌های این شرکت را تقسیم‌بندی کنیم، تغییرات میزان درآمد نوکیا به شرح زیر می‌باشد:

  • شبکه‌های تلفن همراه: با رشد سه درصدی، به ۲۳۸۰ میلیون یورو رسیده که ناشی رشد قابل توجه در فناوری‌های «5G» بوده است.
  • زیرساخت شبکه: با رشد بیست درصدی، به ۱۷۷۸ میلیون یورو رسیده است.
  • سرویس‌های شبکه و ابری: با رشد دو درصدی، به ۷۰۳ میلیون یورو رسیده است.

اما در کنار این مسیرهای درآمدی نوکیا، یک بخش جالب توجه دیگر نیز وجود دارد: «فروش فناوری». آمارها حکایت از آن دارد که میزان فروش فناوری نوکیا هم با رشد ۲۰ درصدی مواجه شده و درآمد حاصل از آن، به ۴۰۱ میلیون یورو رسیده است. گفتنی است که نوکیا به تازگی موفق به حل و فصل دعوی حقوقی پیچیده و جنجالی خود با خودروساز آلمانی دایملر گردیده و همین توافق برای دریافت حق امتیاز، یکی از مهم‌ترین دلایل رشد ۲۰ درصدی درآمدهای حاصل از فروش فناوری نوکیا به حساب می‌آید. انتظار می‌رود که استراتژی جدید نوکیا، مبنی بر تخصیص سرمایه برای رهبری فناوری در سال ۲۰۲۱، به رشد درآمدها و سود مالی شرکت در سال ۲۰۲۲ و پس از آن کمک نموده و جایگاه این شرکت از منظر فروش فناوری، بیش از پیش بهبود یابد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.