تولید سوخت زیستی از ضایعات مرغ‌های گوشتی
۲۵ مرداد ۱۴۰۰

تولید سوخت زیستی از ضایعات مرغ‌های گوشتی

یک دامپزشک هندی، موفق به توسعه فناوری خلاقانه‌ای برای تولید سوخت زیستی از ضایعات ذبح مرغ‌های گوشتی شده است. این فناوری که در دانشگاه علوم دامپزشکی کرالای هند (KVASU) توسعه یافته، با دریافت گواهی کیفیت از یک پالایشگاه هندی و همچنین تأمین موفقیت‌آمیز سوخت یکی از وسایط نقلیه این دانشگاه، وارد فاز جدیدی شده و آماده عرضه به متقاضیان در قالب صدور مجوز بهره‌برداری است.

دکتر جان آبراهام (John Abraham)، از سال‌ها پیش تحقیقات خود را بر روی تولید سوخت‌های زیستی از ضایعات مرغ‌های گوشتی و سایر پرندگان آغاز نمود. وی در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی، پس از نتایج موفقیت‌آمیز اولیه، اقدام به راه‌اندازی یک کارخانه پایلوت در محوطه دانشگاه نمود. ایده اصلی آبراهام، بر این اصل استوار است که ضایعات مرغ حاوی ۶۲ درصد چربی بوده و همین عامل، می‌تواند بیودیزل تولیدی را به یک جایگزین ترکیبی برای گازوئیل مبدل نماید. آبراهام مدعی است که استفاده از این سوخت زیستی، می‌تواند راندمان موتور را تا ۱۱ درصد افزایش داده و علاوه بر کاهش ۴۷ درصدی آلایندگی (دود ناشی از مصرف سوخت)، مسافت پیموده شده توسط خودرو را هم افزایش می‌دهد.

نکته جالب‌تر اینجا است که آبراهام و همکارانش به موازات توسعه و بهبود فناوری ابداعی خود، مقدمات لازم برای تجاری‌سازی آن را هم فراهم نمودند. نخستین حرکت آن‌ها، ثبت اختراع از طریق دانشگاه در سال ۲۰۱۴ میلادی بود که پس از هفت سال، به نتیجه رسیده و گواهی ثبت اخترعی به آن اختصاص یافته است. شایان ذکر است که یکی از مهم‌ترین دلایل تأخیر در ارزیابی و تأیید این درخواست ثبت اختراع، لزوم دریافت مجوزهای لازم از سازمان ملی تنوع زیستی هند بوده است، چرا که مواد اولیه مورد استفاده، یک ماده بیولوژیکی با منبع محلی به حساب آمده و به همین دلیل، نیازمند اخذ مجوز بوده است.

دومین اقدام صورت گرفته برای تجاری‌سازی فناوری، مذاکره با یک پالایشگاه نفتی و اخذ مجوز کیفیت و عملکرد محصول بوده که در آوریل ۲۰۱۵ انجام گرفت. این گواهی و قیمت بسیار پایین محصول، در کنار مزیت‌های زیست‌محیطی آن، موجب شده تا فناوری در آستانه تجاری‌سازی وسیعی قرار گیرد. دکتر آبراهام در این خصوص می‌گوید: «۱۰۰ کیلوگرم از ضایعات مرغ تهیه شده از کشتارگاه که با قیمت بسیار پایینی تأمین می‌شود، یک لیتر سوخت زیستی تولید نموده که امکان حرکت ۳۸ کیلومتری خودرو را فراهم می‌سازد. در حال حاضر، این سوخت با قیمتی معادل ۴۰ درصد قیمت گازوئیل به فروش می‌رسد».

لازم به تأکید است که آبراهام و همکارانش تمایلی به بهره‌برداری مستقل از فناوری خود نداشته و صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت را به‌عنوان یک راهکار ایمن و کارآمد مدنظر دارند. آبراهام با تأکید بر علاقه به ادامه تحقیقات و کارهای علمی در خصوص فناوری توسعه یافته می‌گوید: «ما در حال توسعه و اختراع روشی جدید برای تولید سوخت از ضایعات خوک هستیم و پتنت قبلی هم برای فروش یا واگذاری در ازای حق امتیاز سالیانه، در دسترس علاقه‌مندان است. دانشگاه به جنبه‌های تجاری این مسئله رسیدگی خواهد کرد».

این اختراع جالب و کاربردی که به تازگی جایزه نوآوری «Atal India Challenge» را برای دکتر آبراهام به همراه داشته، به غیر از سوخت زیستی، می‌تواند برای تأمین گلیسیرین در داروخانه‌ها، نانوایی‌ها، صنایع غذایی و نوشیدنی و حتی تولید رزین‌های اپوکسی بکار گرفته شود. همین انعطاف در کاربرد و ارزش‌افزوده بالای فناوری، چشم‌انداز تجاری بسیار خوبی را برای آن ترسیم نموده است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.