معجزه تولید آب در بیابان
۲۶ مرداد ۱۴۰۰

معجزه تولید آب در بیابان

یک شرکت اسپانیایی به نام آکوائر جنراتور (Aquaer Generators)، موفق به عملیاتی نمودن روش ابداعی خود برای تهیه آب آشامیدنی در مناطق خشک و درگیر خشکسالی شده است. این فناوری که ایده آن اولین بار در دهه ۱۹۹۰ میلادی مطرح شد، مبتنی بر فشرده نمودن رطوبت موجود در هوا بوده و در حال حاضر، برای تأمین آب پاک و سالم در چند اردوگاه ویژه پناهندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از چالش‌های بزرگ بشر در قرن بیست و یکم، کمبود آب آشامیدنی و عدم دسترسی بسیاری از جوامع محروم به این ماده حیاتی است. نوآوری‌های متعددی برای رفع این مشکل توسعه یافته که از آن جمله، می‌توان به سیستم‌های آب شیرین‌کن جهت بهره‌برداری از منابع آبی دریاها و اقیانوس‌ها و نیز دستگاه‌های تصفیه آب اشاره نمود. با این همه، به نظر می‌رسد که مخترعین اسپانیایی، به دنبال راهکاری بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌باشند. انریکه ویگا (Enrique Veiga) که یک مهندس ۸۲ ساله و بنیان‌گذار آکوائر است، فناوری جدیدی برای تولید آب از طریق هوا ابداع نموده که راهکاری مناسب برای تأمین نیاز ساکنین مناطق خشک و درگیر خشکسالی می‌باشد.

انریکه در دهه ۱۹۹۰ میلادی و در واکنش به خشکسالی شدید در جنوب اسپانیا، شروع به فعالیت بر روی ایده خود نمود. در دستگاه ابداعی وی، فرایندی مشابه با سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده شده که با بکارگیری نیروی برق و خنک کردن هوا، اقدام به تولید آب می‌کند. هدف اصلی انریکه، کمک به مردم، به‌ویژه در اردوگاه‌های پناهندگان بود که عموماً به آب سالم دسترسی ندارند. خودش در این خصوص می‌گوید: «در بازدید از روستاهای نامیبیا، می‌دیدم که آن‌ها شگفت‌زده شده‌اند. مدام می‌پرسیدند که آب از کجا آمده است. ایده ما تنها ساخت یک دستگاه کارآمد نبود، ما می‌خواستیم دستگاه برای افرادی مفید باشد که برای آوردن آب، مجبور بودن تا کیلومترها راه بروند». این ایده بشردوستانه، با استقبال دیگران هم همراه شد. نات وونگ (Nhat Vuong) که خود یک پناهنده ویتنامی‌تبار مقیم سوئیس بود، پس از دیدار با ویگا در سال ۲۰۱۷، تلاش برای نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها در یک اردوگاه پناهندگان در لبنان را آغاز نمود. آن‌ها یک سازمان غیرانتفاعی به نام «Water Inception» تأسیس نمودند و دستگاهی با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ لیتر آب آشامیدنی را برپا کردند.

نکته کلیدی و به عبارتی وجه تمایز اختراع ویگا با دستاورد دیگر تولیدکنندگان آب آشامیدنی از طریق هوا، عدم نیاز به رطوبت بالای محیط و همچنین دمای پایین جهت عملکرد مؤثر دستگاه است. تجهیزات تولیدی آکوائر، تا دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و حضور ۱۰ تا ۱۵ درصد رطوبت، عملکرد قابل قبولی از خود نشان می‌دهند.

گفتنی است، انریکه که از همان ابتدا قصدی جدی برای تجاری‌سازی این فناوری داشت، شرکت خود را در سال ۲۰۰۴ میلادی راه‌اندازی نمود. وی در سال ۲۰۰۵، با هدف محافظت از اختراع خود و جلوگیری از سوءاستفاده‌های غیرمجاز از آن، اقدام به ثبت آن در اسپانیا نمود. این اختراع که تحت عنوان «تولید آب آشامیدنی با استفاده از تراکم بخار هوا» ثبت شده، در ژانویه ۲۰۱۱، گواهی ثبت اختراعی با شماره «ES 1072829» را به خود اختصاص داد. در وبسایت این شرکت، ادعا شده که فناوری پتنت شده آکوائر، توانایی تولید آب آشامیدنی مورد نیاز یک خانواده و یا یک روستا را دارا می‌باشد. به‌عنوان مثال، یکی از دستگاه‌های کوچک آکوائر، قادر به تولید روزانه ۵۰ تا ۷۵ لیتر آب آشامیدنی بوده و در نسخه‌های بزرگ‌تر، تا ۵۰۰۰ لیتر هم قابل دستیابی است.

به نظر می‌رسد که اختراع اولیه انریکه ویگا، پس از سال‌ها تلاش و بهره‌برداری اقتصادی، در قالب یک شرکت خصوصی، حالا به یک اهرم بشردوستانه قدرتمند بدل شده که می‌تواند بسیاری از افراد محروم از آب آشامیدنی را از این نعمت خدادادی بهره‌مند نماید. جالب اینجا است که آکوائر در حال حاضر مسئول ساخت ۱۵۰۰ دستگاه تولید آب برای تحویل به دولت نامیبیا بوده که شدیداً از کمبود آب رنج می‌برند. طبیعی است که هزینه تولید آب به این روش، وابستگی مستقیم به هزینه کیلووات ساعت برق داشته و برای مثال در کشوری مانند نامیبیا، چیزی بالغ بر ۰/۰۱ سنت بر هر لیتر آب برآورد شده است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.