معجزه تولید آب در بیابان
۲۶ مرداد ۱۴۰۰ معجزه تولید آب در بیابان

یک شرکت اسپانیایی به نام آکوائر جنراتور (Aquaer Generators)، موفق به عملیاتی نمودن روش ابداعی خود برای تهیه آب آشامیدنی در مناطق خشک و درگیر خشکسالی شده است. این فناوری که ایده آن اولین بار در دهه ۱۹۹۰ میلادی مطرح شد، مبتنی بر فشرده نمودن رطوبت موجود در هوا بوده و در حال حاضر، برای تأمین آب پاک و سالم در چند اردوگاه ویژه پناهندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از چالش‌های بزرگ بشر در قرن بیست و یکم، کمبود آب آشامیدنی و عدم دسترسی بسیاری از جوامع محروم به این ماده حیاتی است. نوآوری‌های متعددی برای رفع این مشکل توسعه یافته که از آن جمله، می‌توان به سیستم‌های آب شیرین‌کن جهت بهره‌برداری از منابع آبی دریاها و اقیانوس‌ها و نیز دستگاه‌های تصفیه آب اشاره نمود. با این همه، به نظر می‌رسد که مخترعین اسپانیایی، به دنبال راهکاری بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌باشند. انریکه ویگا (Enrique Veiga) که یک مهندس ۸۲ ساله و بنیان‌گذار آکوائر است، فناوری جدیدی برای تولید آب از طریق هوا ابداع نموده که راهکاری مناسب برای تأمین نیاز ساکنین مناطق خشک و درگیر خشکسالی می‌باشد.

انریکه در دهه ۱۹۹۰ میلادی و در واکنش به خشکسالی شدید در جنوب اسپانیا، شروع به فعالیت بر روی ایده خود نمود. در دستگاه ابداعی وی، فرایندی مشابه با سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده شده که با بکارگیری نیروی برق و خنک کردن هوا، اقدام به تولید آب می‌کند. هدف اصلی انریکه، کمک به مردم، به‌ویژه در اردوگاه‌های پناهندگان بود که عموماً به آب سالم دسترسی ندارند. خودش در این خصوص می‌گوید: «در بازدید از روستاهای نامیبیا، می‌دیدم که آن‌ها شگفت‌زده شده‌اند. مدام می‌پرسیدند که آب از کجا آمده است. ایده ما تنها ساخت یک دستگاه کارآمد نبود، ما می‌خواستیم دستگاه برای افرادی مفید باشد که برای آوردن آب، مجبور بودن تا کیلومترها راه بروند». این ایده بشردوستانه، با استقبال دیگران هم همراه شد. نات وونگ (Nhat Vuong) که خود یک پناهنده ویتنامی‌تبار مقیم سوئیس بود، پس از دیدار با ویگا در سال ۲۰۱۷، تلاش برای نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها در یک اردوگاه پناهندگان در لبنان را آغاز نمود. آن‌ها یک سازمان غیرانتفاعی به نام «Water Inception» تأسیس نمودند و دستگاهی با ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ لیتر آب آشامیدنی را برپا کردند.

نکته کلیدی و به عبارتی وجه تمایز اختراع ویگا با دستاورد دیگر تولیدکنندگان آب آشامیدنی از طریق هوا، عدم نیاز به رطوبت بالای محیط و همچنین دمای پایین جهت عملکرد مؤثر دستگاه است. تجهیزات تولیدی آکوائر، تا دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و حضور ۱۰ تا ۱۵ درصد رطوبت، عملکرد قابل قبولی از خود نشان می‌دهند.

گفتنی است، انریکه که از همان ابتدا قصدی جدی برای تجاری‌سازی این فناوری داشت، شرکت خود را در سال ۲۰۰۴ میلادی راه‌اندازی نمود. وی در سال ۲۰۰۵، با هدف محافظت از اختراع خود و جلوگیری از سوءاستفاده‌های غیرمجاز از آن، اقدام به ثبت آن در اسپانیا نمود. این اختراع که تحت عنوان «تولید آب آشامیدنی با استفاده از تراکم بخار هوا» ثبت شده، در ژانویه ۲۰۱۱، گواهی ثبت اختراعی با شماره «ES 1072829» را به خود اختصاص داد. در وبسایت این شرکت، ادعا شده که فناوری پتنت شده آکوائر، توانایی تولید آب آشامیدنی مورد نیاز یک خانواده و یا یک روستا را دارا می‌باشد. به‌عنوان مثال، یکی از دستگاه‌های کوچک آکوائر، قادر به تولید روزانه ۵۰ تا ۷۵ لیتر آب آشامیدنی بوده و در نسخه‌های بزرگ‌تر، تا ۵۰۰۰ لیتر هم قابل دستیابی است.

به نظر می‌رسد که اختراع اولیه انریکه ویگا، پس از سال‌ها تلاش و بهره‌برداری اقتصادی، در قالب یک شرکت خصوصی، حالا به یک اهرم بشردوستانه قدرتمند بدل شده که می‌تواند بسیاری از افراد محروم از آب آشامیدنی را از این نعمت خدادادی بهره‌مند نماید. جالب اینجا است که آکوائر در حال حاضر مسئول ساخت ۱۵۰۰ دستگاه تولید آب برای تحویل به دولت نامیبیا بوده که شدیداً از کمبود آب رنج می‌برند. طبیعی است که هزینه تولید آب به این روش، وابستگی مستقیم به هزینه کیلووات ساعت برق داشته و برای مثال در کشوری مانند نامیبیا، چیزی بالغ بر ۰/۰۱ سنت بر هر لیتر آب برآورد شده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.