افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰ افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس (IPO)، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

گزارش تهیه شده، بخشی از برنامه تحقیقاتی «IPO» است که هدف آن، جمع‌آوری شواهد در زمینه تقاضاها برای اخذ حقوق مالکیت فکری و محرک‌های استراتژیک مرتبط با آن می‌باشد. خروجی نهایی این پروژه مطالعاتی، دستیابی به یک تصویر جامع از چرایی و نحوه استفاده متقاضیان از حقوق مالکیت فکری است. به این منظور، مجموع درخواست‌های انتشار یافته از سال ۲۰۰۰ میلادی به این‌سو مورد بررسی قرار گرفته که آن‌ها را می‌توان در دو گروه اصلی طبقه‌بندی نمود:

  • اختراعاتی که در چند سیستم پتنت به ثبت رسیده و عملاً دارای پوشش حفاظتی گسترده‌ای می‌باشند.
  • اختراعاتی که تنها از سوی دفتر مالکیت فکری انگلیس منتشر شده و اعطای گواهی آن‌ها، تنها به همین نهاد منحصر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دفتر مالکیت فکری انگلیس، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) و دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، دفاتر اصلی مورد توجه متقاضیان انگلیسی بوده و تقریباً تمامی درخواست‌های ثبت اختراع، حداقل در یکی از این سه حوزه قضایی هم پیگیری شده‌اند. نکته مهم و جالب اینجا است که بسیاری از درخواست‌های ثبت شده در «IPO»، تنها با هدف ایجاد حق تقدم و اولویت در فرایند ثبت اختراع در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این حالت، یک استراتژی مشترک بین اکثر متقاضیان، حذف پرونده در انگلیس پیش از انتشار بوده و در مقابل، حفاظت در حوزه‌های قضایی دیگر، از جمله دفتر ثبت اختراع اروپا دنبال شده که امکان حفاظت از اختراع در انگلیس را هم امکان‌پذیر می‌نماید.

بررسی دقیق‌تر محدوده‌های جغرافیایی مورد نظر متقاضیان انگلیسی نشان می‌دهد که تمایل آن‌ها برای حفاظت از اختراعات در آمریکای شمالی بیشتر از اروپا بوده است. این آمار به نحوی است که طی بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی، در حالی که ۹۷ هزار درخواست در انگلیس وجود داشته، رتبه دوم متعلق به آمریکای شمالی با ۹۳ هزار مورد بوده (که ۲۲ هزار مورد مشترکاً در هر دو کشور آمریکا و کانادا ثبت شده) و پس از آن سایر مناطق اروپا با ۸۳ هزار مورد در جایگاه سوم بوده‌اند. شکل ۱، آمار پتنت فامیلی‌های منتشر شده توسط دفاتر ثبت اختراع مختلف را طی بازه زمانی یاد شده نشان می‌دهد.

 

درخواست‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی در دفاتر مختلف طی بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی

شکل ۱- درخواست‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی در دفاتر مختلف طی بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی

 

نکته جالب دیگر پیرامون فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان و فناوران انگلیسی، تمایل فزاینده آن‌ها برای ثبت و حفاظت از اختراعات در چین است. در واقع از ۴۹ هزار درخواست اروپایی، دو سوم موارد یعنی حدود ۳۴ هزار درخواست، مربوط به چین بوده و این روند مطابق با شکل ۲، در حال افزایش هم می‌باشد. گفتنی است که در کنار روند صعودی پرونده‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی در چین، تعداد پرونده‌های آن‌ها در ژاپن، روند نزولی به خود گرفته است.

 

روند درخواست‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی در دفاتر مختلف

شکل ۲- روند درخواست‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی در دفاتر مختلف

 

شواهد حکایت از آن دارد که متقاضیانی که فقط ثبت اختراع در انگلیس را دنبال می‌کنند، معمولاً تنها یک بار برای ثبت اختراع اقدام نموده و روند آفرینش و ثبت نوآوری‌های خود را ادامه نمی‌دهند. در نقطه مقابل، متقاضیانی که با سبدی بزرگ‌تر از پرونده‌های ثبت اختراع شناخته می‌شوند، به دنبال مناطق جغرافیایی گسترده‌تری برای حفاظت از دستاوردهای خود بوده و آمار این دسته از متقاضیان در سال‌های اخیر، با یک روند افزایشی همراه بوده است. بررسی این روند متضاد، حاکی از آن است که متقاضیان کوچک‌تر، بیشتر به دنبال اخذ پتنت و حفاظت از اختراع خود در انگلیس بوده و پتنت‌های این گروه، عمدتاً به کالاهای مصرفی، مبلمان، انواع بازی و مهندسی عمران مربوط می‌شود. در سوی دیگر، متقاضیان بزرگ‌تر که به دنبال حمایت گسترده‌تر از اختراع خود می‌باشند، عمدتاً اختراعاتی در حوزه‌های شیمی (شامل پزشکی و زیست‌فناوری) و مهندسی دارند.

مجموع موارد یاد شده، بیانگر تلاش‌های قابل تحسین فناوران انگلیسی برای ورود به بازارهای خارجی است که در وهله اول، این مهم را از طریق ثبت اختراع در این محدوده‌های جغرافیایی دنبال می‌کنند. لزوم توجه به ثبت اختراع خارجی، مسئله مهمی است که از دل چنین گزارش‌هایی باید استخراج نموده و سیاست‌های کشور و شرکت‌های فناور داخلی را بر پایه آن‌ها بازنگری کنیم؛ مسئله مهمی که در کانون پتنت هم توجه ویژه‌ای به آن شده و امکان حمایت از شرکت‌ها و فناوران داخلی برای ثبت اختراع خارجی و ورود به عرصه‌های جهانی را فراهم می‌نماید.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.