استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۰۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است.

تسلا به‌عنوان یک فناور خلاق و موفق، بیشتر به واسطه نوآوری‌های خود در حوزه خودروهای الکتریکی شناخته می‌شود. با این حال، این شرکت، هر بار با نوآوری جدیدی در یک حوزه کاملاً متفاوت، حیرت علاقه‌مندان به دنیای فناوری را برانگیخته است. پتنت‌های متعدد در حوزه خودروهای خودران، باتری‌هایی با طول عمر بسیار بالا، سقف‌های خورشیدی، ساخت یکپارچه بدنه خودرو و حتی فناوری‌های زیستی، تصویری از یک شرکت بلندپرواز و کاملاً منحصربه‌فرد را یادآور می‌کند. بدیهی است که این حجم از نوآوری و ایده‌های خلاقانه، نیازمند یک چتر حفاظتی قوی و همه‌جانبه است، چیزی که مدیران این شرکت به‌خوبی به آن واقف می‌باشند. بنا بر گزارش «Asia Nikkei» که با همکاری یک شرکت ژاپنی تجزیه‌و‌تحلیل اختراعات به نام «Intellectual Property Landscape» انجام گرفته، تسلا از زمان تأسیس در سال ۲۰۰۳، تا مارس سال جاری میلادی، بالغ بر ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع در اختیار گرفته و به این واسطه از فناوری‌های ابداعی خود محافظت می‌نماید.

در میان این پتنت‌ها، ۲۸۱ مورد در گروه ماشین‌آلات الکتریکی بوده و ۱۶۸ گواهی هم به حوزه حمل‌ونقل مربوط می‌باشند. سومین گروه بزرگ از پتنت‌های تسلا، نیمه‌هادی‌ها با ۷۱ پتنت بوده که در آن، نوآوری‌های متعددی از جمله سلول‌های خورشیدی به چشم می‌خورد. این سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های خورشیدی را در کنار اقداماتی همچون خریداری استارت‌آپ سولار سیتی (SolarCity) در سال ۲۰۱۶ قرار دهید تا اهمیت این حوزه در نگاه تسلا را بیشتر دریابید. عملکرد تقریباً دو دهه‌ای تسلا نشان می‌دهد که این شرکت فناور مشهور، از یک تولیدکننده صرف خودروهای الکتریکی، به یک شرکت انرژی‌محور و متمرکز بر باتری‌ها مبدل شده است. حتی نوآوری‌هایی همچون سلول‌های خورشیدی مقاوم در برابر رطوبت و صفحات خورشیدی شبیه به کاشی‌های معمولی سقف را هم می‌توان در همین راستا ارزیابی نمود. جالب‌تر این‌که تسلا سعی دارد تا این قابلیت‌های فناورانه در حوزه انرژی را به نحوی در صنعت خودروسازی هم بکار گیرد. این شرکت در سال ۲۰۲۰، نوعی زره‌پوش شیشه‌ای با بدنه‌ای از پنل‌های خورشیدی به ثبت رسانیده که مهر تأییدی بر تلاش برای متنوع‌سازی انرژی مصرفی خودروهای تولیدی این شرکت می‌باشد.

چهارمین بخش از سبد پتنت قدرتمند تسلا، فناوری‌های کامپیوتری با ۶۰ پتنت است که در سال‌های اخیر، با سرعت بیشتری بر تعداد آن‌ها افزوده شده است. تا سال ۲۰۱۷، تسلا سالیانه کمتر از ۱۰ پتنت در این بخش به خود اختصاص می‌داد که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، به ترتیب به ۱۸ و ۱۷ مورد رسید. این نرخ رشد که حتی از پتنت‌های گروه حمل‌ونقل هم بیشتر است، بیانگر اولویت‌های توسعه‌ای این شرکت می‌باشد. بنا بر بررسی‌های صورت گرفته، عمده پتنت‌های این گروه، به یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای فناوری هدایت خودکار وسایط نقلیه اختصاص داشته که می‌تواند ایمنی خودرو در خودروهای خودران را تضمین نماید.

گفتنی است، تسلا در حال استخدام مجموعه‌ای از مهندسان برجسته شرکت‌هایی همچون اپل و سایر شرکت‌های تولیدکننده تراشه است که می‌تواند توسعه تراشه‌های مرتبط با خودروهای خودران را تسریع نماید. این شرکت در سال ۲۰۱۹ میلادی، اعلام نمود که فناوری اختصاصی خود برای کامپیوترهای خودران را تحت عنوان «FSD» توسعه داده است. «FSD» قادر به محاسبه ۱۴۴ تریلیون عملیات در هر ثانیه بوده و بنا به ادعای تسلا، رانندگی کاملاً مستقل را ممکن می‌سازد. ایلان ماسک معتقد است که فناوری سنسور لیدار (Lidar) که از سوی شرکت‌هایی همچون وایمو (از زیرمجموعه‌های گوگل آلفابت) استفاده می‌شود، بیش از حد گران بوده و لازم است فناوری جایگزینی برای آن توسعه یابد. گزینه پیشنهادی تسلا، تخمین فاصله از موانع با استفاده از فیلم‌برداری و یادگیری ماشین است!

در مجموع می‌توان گفت که یکی از استراتژی‌های اصلی ایلان ماسک در حوزه وسایط نقلیه، ادغام بهینه سخت‌افزار و نرم‌افزار است که در عین پیچیدگی، می‌تواند یک مزیت رقابتی برای پیشی گرفتن تسلا از رقبای قدرتمندی همچون اپل، وایمو و سایر خودروسازان مشهور باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.