نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۰۳ شهریور ۱۴۰۰ نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

یکی از تحولات کلیدی صنعت تلفن همراه و ساعت‌های هوشمند، روند صعودی استفاده از آن‌ها در حوزه سلامت و پزشکی است. پیشرفت‌های فنی چشمگیر در حوزه الکترونیک، سنسورها و تجهیزات هوشمند و انعطاف‌پذیر، موجب شده تا پوشیدنی‌های هوشمند به حوزه‌ای جذاب برای شرکت‌های فناور مبدل شده و نوآوری‌های متعددی همچون طراحی و ساخت حلقه‌های هوشمند برای نظارت بر سلامت کاربران را به دنبال داشته باشند. در این میان، اپل که با سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای فراوان، عملاً خود را به‌عنوان رهبر آتی سلامت دیجیتال معرفی نموده، ایده‌ای جدید و خلاقانه برای استفاده ترکیبی از پوشیدنی‌های هوشمند در حوزه سلامت دارد. بنا بر پتنت جدید این شرکت که در سپتامبر ۲۰۱۸ به ثبت رسیده، کاربر با استفاده از یک بازوبند هوشمند، می‌تواند وضعیت سلامت قلب خود را کنترل نموده و اطلاعات را به کمک ساعت یا تلفن هوشمند خود رصد نماید.

این اختراع که به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا مورد تأیید قرار گرفته و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11083383» به آن تخصیص یافته است، مشکل عمده موجود در دستگاه‌های قابل حمل الکتروکاردیوگرام را حل نموده است. دستگاه‌های معمولی مانیتورینگ الکتروکاردیوگرام، برای نظارت بر فعالیت‌های الکتریکی قلب، حداقل دو الکترود را در تماس فیزیکی با فرد قرار داده و برای تشخیص دقیق‌تر، لازم است تا یکی از این الکترودها، در نزدیکی قلب وی قرار گیرند. بدیهی است که چنین چیدمانی، نظارت مداوم برای یک دوره طولانی را دشوار ساخته و دامنه حرکتی کاربر را به شدت محدود می‌کند.

راهکار پیشنهادی اپل، دستگاه مانیتورینگی در قالب یک بازوبند است که الکترود دارای تماس با بدن را در خود جای داده است. همچنین این دستگاه، شامل یک آنتن خازنی است که از هوا به‌عنوان دی‌الکتریک استفاده نموده و می‌تواند جایگزین الکترود دوم شود. این بازوبند پیشرفته، قابلیت برقراری ارتباط بی‌سیم با یک دستگاه الکترونیکی دیگر، نظیر تلفن‌های هوشمند، رایانه و یا ساعت هوشمند را دارا بوده و بدین وسیله، اطلاعات مرتبط با قلب کاربر را به آن‌ها ارسال می‌نماید.

گفتنی است، در اسناد ثبت اختراع اپل بر این نکته تأکید شده که می‌توان دستگاه مانیتور قلب را به‌عنوان جزئی از ساعت هوشمند هم در نظر گرفت. فارغ از این‌که از بازوبند یا خود ساعت هوشمند برای این کار استفاده شود، مزیت اصلی فناوری جدید اپل، کنترل و نظارت بر عملکرد قلب به صورت کاملاً مداوم و در یک بازه طولانی مدت است، بدون آن‌که هیچ اختلالی در فعالیت‌های روزمره فرد ایجاد شود.

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.

World Intellectual Property Day
۲۸ فروردین ۱۴۰۳

World Intellectual Property Day