نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۰۳ شهریور ۱۴۰۰ نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

یکی از تحولات کلیدی صنعت تلفن همراه و ساعت‌های هوشمند، روند صعودی استفاده از آن‌ها در حوزه سلامت و پزشکی است. پیشرفت‌های فنی چشمگیر در حوزه الکترونیک، سنسورها و تجهیزات هوشمند و انعطاف‌پذیر، موجب شده تا پوشیدنی‌های هوشمند به حوزه‌ای جذاب برای شرکت‌های فناور مبدل شده و نوآوری‌های متعددی همچون طراحی و ساخت حلقه‌های هوشمند برای نظارت بر سلامت کاربران را به دنبال داشته باشند. در این میان، اپل که با سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای فراوان، عملاً خود را به‌عنوان رهبر آتی سلامت دیجیتال معرفی نموده، ایده‌ای جدید و خلاقانه برای استفاده ترکیبی از پوشیدنی‌های هوشمند در حوزه سلامت دارد. بنا بر پتنت جدید این شرکت که در سپتامبر ۲۰۱۸ به ثبت رسیده، کاربر با استفاده از یک بازوبند هوشمند، می‌تواند وضعیت سلامت قلب خود را کنترل نموده و اطلاعات را به کمک ساعت یا تلفن هوشمند خود رصد نماید.

این اختراع که به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا مورد تأیید قرار گرفته و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11083383» به آن تخصیص یافته است، مشکل عمده موجود در دستگاه‌های قابل حمل الکتروکاردیوگرام را حل نموده است. دستگاه‌های معمولی مانیتورینگ الکتروکاردیوگرام، برای نظارت بر فعالیت‌های الکتریکی قلب، حداقل دو الکترود را در تماس فیزیکی با فرد قرار داده و برای تشخیص دقیق‌تر، لازم است تا یکی از این الکترودها، در نزدیکی قلب وی قرار گیرند. بدیهی است که چنین چیدمانی، نظارت مداوم برای یک دوره طولانی را دشوار ساخته و دامنه حرکتی کاربر را به شدت محدود می‌کند.

راهکار پیشنهادی اپل، دستگاه مانیتورینگی در قالب یک بازوبند است که الکترود دارای تماس با بدن را در خود جای داده است. همچنین این دستگاه، شامل یک آنتن خازنی است که از هوا به‌عنوان دی‌الکتریک استفاده نموده و می‌تواند جایگزین الکترود دوم شود. این بازوبند پیشرفته، قابلیت برقراری ارتباط بی‌سیم با یک دستگاه الکترونیکی دیگر، نظیر تلفن‌های هوشمند، رایانه و یا ساعت هوشمند را دارا بوده و بدین وسیله، اطلاعات مرتبط با قلب کاربر را به آن‌ها ارسال می‌نماید.

گفتنی است، در اسناد ثبت اختراع اپل بر این نکته تأکید شده که می‌توان دستگاه مانیتور قلب را به‌عنوان جزئی از ساعت هوشمند هم در نظر گرفت. فارغ از این‌که از بازوبند یا خود ساعت هوشمند برای این کار استفاده شود، مزیت اصلی فناوری جدید اپل، کنترل و نظارت بر عملکرد قلب به صورت کاملاً مداوم و در یک بازه طولانی مدت است، بدون آن‌که هیچ اختلالی در فعالیت‌های روزمره فرد ایجاد شود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.