سینما مالکیت فکری
۰۶ شهریور ۱۴۰۰

سینما مالکیت فکری

داستان‌ها، ابزارهایی قوی برای انتقال اطلاعاتی هستند که شاید بیان آن‌ها به کمک روش‌های معمول، تا حدودی دشوار باشد. از طرف دیگر، سینما یکی از بهترین‌ راه‌های ممکن برای بیان نمودن این داستان‌ها به شکلی اثرگذار است. افراد با دیدن چنین داستان‌هایی، قابلیت همزادپنداری با شخصیت‌های فیلم داشته و در نتیجه، شاید یک فیلم خوب، اثرگذاری چندین برابری نسبت به ساعت‌ها آموزش را به دنبال داشته باشد. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

«سینما مالکیت فکری»، عنوان رویدادی ترویجی- آموزشی است که به نقد و تحلیل فیلم سینمایی جوی (Joy) می‌پردازد. این فیلم، داستان فردی است که قدم در مسیر پیچیده راه‌اندازی و اداره یک کسب‌وکار گذاشته، اما به دلیل استفاده نادرست از حقوق مالکیت فکری، با آسیب‌هایی روبرو شده است. در ادامه، وقتی جوی مانگانو (Joy Mangano) مسیر خود را تغییر داده و شروع به استفاده صحیح از ابزار مالکیت فکری می‌کند، کسب‌وکارش را هم نجات می‌دهد. نکته مهم اینجا است که صاحبان ایده، گاهاً در نتیجه عدم توجه به حقوق مالکیت فکری، دچار چالش‌ها و مشکلات متعددی می‌شوند. آن‌ها به دلیل عدم آگاهی کافی از این حقوق یا حتی عدم اعتقاد به آن‌ها، خود را به مسیری می‌کشانند که نتیجه نهایی آن، متضرر شدن آن‌ها خواهد بود. البته باید در نظر داشت که غایت مورد نظر، استفاده صرف از مالکیت فکری و ثبت اختراع نیست. مسئله چیزی بزرگ‌تر و قابل توجه‌تر است: «بکارگیری این ابزار برای تبدیل ایده به نوآوری و خلق ثروت». این همان چیزی است که در داستان جوی به خوبی می‌توان درک نموده و بصورتی ملموس آن را حس کرد. بررسی اشتباهات جوی و چالش‌هایی که در مسیر کسب‌وکارش با آن‌ها روبرو شده، چرایی رخ دادن این مشکلات و چگونگی رفع آن‌ها، از جمله مواردی است که در رویداد جدید آکادمی مد نظر قرار دارد.

پنل سینما مالکیت فکری که با حضور دکتر «مهرداد خانلرخانی»، مدیر بخش «PCT» شرکت ایده‌سازان عصر آفتاب، خانم «ساناز جوادی»، مشاور حقوقی مالکیت فکری سازمان ملل و اتحادیه اروپا و همچنین خانم «نگار ختمی‌ماب»، مدیر آکادمی کانون پتنت ایران برگزار می‌گردد، شامل سه بخش کلی خواهد بود. بخش اول، به نقد و تحلیل فیلم از منظر پتنت و آسیب‌شناسی سازوکار ایران در این زمینه می‌پردازد. بخش دوم نیز، نقد و تحلیل فیلم را از منظر قراردادهای مالکیت فکری انجام داده و آسیب شناسی سازوکار ایران در خصوص این قراردادها نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. در بخش سوم و پایانی این پنل هم، نقد و تحلیل فیلم از منظر لزوم آگاهی مخترعین از مفاهیم مالکیت فکری و فرصت‌های موجود در ایران مد نظر قرار دارد.

سینما مالکیت فکری، در مورخ ۲۱ شهریورماه و از ساعت ۱۷ الی ۱۹، در مجتمع سینمایی پلاتین تهران به صورت محدود میزبان علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری و همچنین فناوران، پژوهشگران و صاحبان کسب‌وکارهای فناورانه خواهد بود. اما در عین حال، به صورت لایو اینستاگرامی در صفحه آکادمی کانون پتنت ایران به آدرس IPkanoon.academy به نمایش گذاشته خواهد شد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.