سینما مالکیت فکری
۰۶ شهریور ۱۴۰۰ سینما مالکیت فکری

داستان‌ها، ابزارهایی قوی برای انتقال اطلاعاتی هستند که شاید بیان آن‌ها به کمک روش‌های معمول، تا حدودی دشوار باشد. از طرف دیگر، سینما یکی از بهترین‌ راه‌های ممکن برای بیان نمودن این داستان‌ها به شکلی اثرگذار است. افراد با دیدن چنین داستان‌هایی، قابلیت همزادپنداری با شخصیت‌های فیلم داشته و در نتیجه، شاید یک فیلم خوب، اثرگذاری چندین برابری نسبت به ساعت‌ها آموزش را به دنبال داشته باشد. در همین راستا، آکادمی کانون پتنت ایران، در مورخ ۲۱ شهریورماه و به مناسبت روز جهانی سینما، در صدد نقد و تحلیل یک فیلم از منظر مالکیت فکری و به طور ویژه ثبت اختراع بوده که جایگاه محافظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را در موفقیت کسب‌وکار به تصویر می‌کشد.

«سینما مالکیت فکری»، عنوان رویدادی ترویجی- آموزشی است که به نقد و تحلیل فیلم سینمایی جوی (Joy) می‌پردازد. این فیلم، داستان فردی است که قدم در مسیر پیچیده راه‌اندازی و اداره یک کسب‌وکار گذاشته، اما به دلیل استفاده نادرست از حقوق مالکیت فکری، با آسیب‌هایی روبرو شده است. در ادامه، وقتی جوی مانگانو (Joy Mangano) مسیر خود را تغییر داده و شروع به استفاده صحیح از ابزار مالکیت فکری می‌کند، کسب‌وکارش را هم نجات می‌دهد. نکته مهم اینجا است که صاحبان ایده، گاهاً در نتیجه عدم توجه به حقوق مالکیت فکری، دچار چالش‌ها و مشکلات متعددی می‌شوند. آن‌ها به دلیل عدم آگاهی کافی از این حقوق یا حتی عدم اعتقاد به آن‌ها، خود را به مسیری می‌کشانند که نتیجه نهایی آن، متضرر شدن آن‌ها خواهد بود. البته باید در نظر داشت که غایت مورد نظر، استفاده صرف از مالکیت فکری و ثبت اختراع نیست. مسئله چیزی بزرگ‌تر و قابل توجه‌تر است: «بکارگیری این ابزار برای تبدیل ایده به نوآوری و خلق ثروت». این همان چیزی است که در داستان جوی به خوبی می‌توان درک نموده و بصورتی ملموس آن را حس کرد. بررسی اشتباهات جوی و چالش‌هایی که در مسیر کسب‌وکارش با آن‌ها روبرو شده، چرایی رخ دادن این مشکلات و چگونگی رفع آن‌ها، از جمله مواردی است که در رویداد جدید آکادمی مد نظر قرار دارد.

پنل سینما مالکیت فکری که با حضور دکتر «مهرداد خانلرخانی»، مدیر بخش «PCT» شرکت ایده‌سازان عصر آفتاب، خانم «ساناز جوادی»، مشاور حقوقی مالکیت فکری سازمان ملل و اتحادیه اروپا و همچنین خانم «نگار ختمی‌ماب»، مدیر آکادمی کانون پتنت ایران برگزار می‌گردد، شامل سه بخش کلی خواهد بود. بخش اول، به نقد و تحلیل فیلم از منظر پتنت و آسیب‌شناسی سازوکار ایران در این زمینه می‌پردازد. بخش دوم نیز، نقد و تحلیل فیلم را از منظر قراردادهای مالکیت فکری انجام داده و آسیب شناسی سازوکار ایران در خصوص این قراردادها نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. در بخش سوم و پایانی این پنل هم، نقد و تحلیل فیلم از منظر لزوم آگاهی مخترعین از مفاهیم مالکیت فکری و فرصت‌های موجود در ایران مد نظر قرار دارد.

سینما مالکیت فکری، در مورخ ۲۱ شهریورماه و از ساعت ۱۷ الی ۱۹، در مجتمع سینمایی پلاتین تهران به صورت محدود میزبان علاقه‌مندان به حوزه مالکیت فکری و همچنین فناوران، پژوهشگران و صاحبان کسب‌وکارهای فناورانه خواهد بود. اما در عین حال، به صورت لایو اینستاگرامی در صفحه آکادمی کانون پتنت ایران به آدرس IPkanoon.academy به نمایش گذاشته خواهد شد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.