رشد عجیب فناوری‌های مرتبط با انرژی هوشمند
۰۷ شهریور ۱۴۰۰

رشد عجیب فناوری‌های مرتبط با انرژی هوشمند

بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در خصوص فناوری‌های مرتبط با‌ انرژی هوشمند، حکایت از سرمایه‌گذاری‌های گسترده شرکت‌های فناور مختلف در سراسر جهان دارد. شاهد این مسئله، افزایش بی‌سابقه ۴۶۹ درصدی آمار پتنت فامیلی‌های به ثبت رسیده طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ میلادی است. در این بین، «کوالکام» با اختلاف زیادی نسبت به سایر رقبا در این حوزه پیشی داشته و پس از آن، شرکت‌های «LG»، «مینگ یانگ»، «هوآوی» و «اریکسون» نقش‌آفرینی می‌کنند.

طی یک قرن گذشته، تقاضا برای دسترسی به انرژی الکتریسیته، با سرعت زیادی رو به افزایش نهاده و همین مسئله، قیمت‌ها را هم تحت تأثیر قرار داده است. بدیهی است که در چنین شرایطی، استفاده کارآمد از انرژی، امری ضروری خواهد بود. یک راهکار پیشنهادی برای غلبه بر چالش بی‌سابقه افزایش تقاضای انرژی، بکارگیری فناوری‌های هوشمندی است که کارایی را در زمینه‌های تبدیل انرژی، تولید، ذخیره‌سازی، انتقال و مصرف بهبود می‌بخشند. مفهوم «انرژی هوشمند»، به کل زنجیره ارزش، از تولید انرژی تا مصرف آن اشاره دارد. در حالی که برای قرن‌های متوالی، تولید انرژی با نیروگاه‌ها، زغال‌سنگ، گاز و نفت همراه بود، اما این چشم‌انداز به سرعت در حال تغییر است. امروزه گزینه‌های پایدارتری از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک مطرح شده‌اند (مثلاً با بکارگیری پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، سوخت‌های زیستی، پمپ‌های حرارتی و نیروگاه‌های هیدروالکتریک) که البته به شبکه‌های توزیع هوشمند و امکانات ذخیره‌سازی مناسب هم نیاز دارند.

بحث انرژی‌های هوشمند را از یک منظر دیگر هم می‌توان نگریست. به موازات غیرمتمرکز شدن تولید انرژی و تلفیق آن با مقوله‌هایی همچون خانه‌های هوشمند، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای هم به شدت افزایش یافته است. این به معنای طیف وسیعی از نوآوری‌های فناورانه است که به چتر حفاظتی مناسبی نیاز دارند. تحلیل داده‌های ثبت اختراع مرتبط با فناوری‌های هوشمند انرژی و رصد استانداردهای فنی و پتنت‌های ضروری استاندارد (SEPs)، نشان می‌دهد که طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ میلادی، روند درخواست‌ها و اعلام «SEP»های احتمالی کاملاً صعودی بوده است. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌شود، تعداد پتنت فامیلی‌های به ثبت رسیده در حوزه فناوری‌های انرژی هوشمند، از ۱۲۹۶ مورد در سال ۲۰۱۲، به ۶۰۷۸ مورد در سال ۲۰۲۰ رسیده که یک رشد تقریباً ۴۶۹ درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به ثبت ۴۳۰۰ پتنت فامیلی جدید در سال جاری میلادی (اطلاعات استخراج شده توسط «IPlytics» در آگوست ۲۰۲۱)، احتمالاً امسال نیز شاهد یک رکوردشکنی جدید در این زمینه خواهیم بود.

 

تعداد استانداردها، پتنت فامیلی‌های ثبت شده و «SEP»های اعلام شده در حوزه انرژی هوشمند

شکل ۱- تعداد استانداردها، پتنت فامیلی‌های ثبت شده و «SEP»های اعلام شده در حوزه انرژی هوشمند

 

نکته جالب‌توجه در زمینه نوآوری‌های مرتبط با فناوری‌های انرژی هوشمند، نقش کلیدی استانداردهای ارتباطی، از جمله «4G» و «5G» است که به همراه فناوری بی‌سیم و استانداردهای شبکه محلی (LAN)، به مهم‌ترین استانداردهای فعلی این حوزه مبدل شده‌اند. تعامل استانداردهای «5G» و «Wi-Fi» با انرژی هوشمند، مجموعه‌ای از فرصت‌ها و زمینه‌های جدید را پیش روی شرکت‌های فعال در این زمینه باز می‌کند. برای درک شرایط رقابتی در این صنعت و وضعیت فعلی رهبری فناوری‌های انرژی هوشمند، داده‌های ثبت اختراع از بهترین منابع به حساب می‌آیند. بر این اساس، کوآلکام با ۲۴۴۸ پتنت فامیلی در صدر قرار گرفته و شرکت کره‌ای «LG» و شرکت چینی مینگ یانگ (Ming Yang Smart Energy)، به ترتیب با ۵۳۴ و ۴۹۱ پتنت فامیلی، در رده‌های بعدی جای دارند. جدول زیر، ۲۰ شرکت برتر فعال در حوزه انرژی هوشمند را معرفی می‌نماید.

 

جدول ۱- بیست شرکت فعال در حوزه انرژی هوشمند

بیست شرکت فعال در حوزه انرژی هوشمند

 

در مجموع، موفقیت در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های انرژی هوشمند، به سیاست‌های این رهبران فناوری و نوآوری‌های آتی آن‌ها بستگی دارد. آنچه مسلم است، با گران شدن عرضه و مصرف برق، بایستی پیشرفت‌هایی در بخش انرژی هوشمند صورت گیرد. این دستاوردها، نه تنها می‌تواند هزینه‌های یاد شده را کاهش دهد، بلکه می‌تواند منجر به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن شده و سهم معناداری در مقابله با تغییرات آب و هوایی داشته باشد. از سوی دیگر، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده که کدام سازمان‌ها استانداردسازی این فناوری را هدایت می‌کنند و کاربردهای اصلی انرژی هوشمند در کجا توصیف و استاندارد خواهد شد. آنچه بصورت شفاف باید به آن توجه داشت، لزوم رصد دقیق حوزه‌های مختلف فناوری در میان پتنت‌های فناوران فعال در این حوزه‌ها است؛ مسئله مهمی که هم سیاست‌گذاران و هم فناوران کشورمان باید به آن دقت داشته و از بعد فنی، رقابتی و استراتژیک، به تحلیل پتنت توجه ویژه‌ای داشته باشند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.