رشد عجیب فناوری‌های مرتبط با انرژی هوشمند
۰۷ شهریور ۱۴۰۰ رشد عجیب فناوری‌های مرتبط با انرژی هوشمند

بررسی فعالیت‌های ثبت اختراع در خصوص فناوری‌های مرتبط با‌ انرژی هوشمند، حکایت از سرمایه‌گذاری‌های گسترده شرکت‌های فناور مختلف در سراسر جهان دارد. شاهد این مسئله، افزایش بی‌سابقه ۴۶۹ درصدی آمار پتنت فامیلی‌های به ثبت رسیده طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ میلادی است. در این بین، «کوالکام» با اختلاف زیادی نسبت به سایر رقبا در این حوزه پیشی داشته و پس از آن، شرکت‌های «LG»، «مینگ یانگ»، «هوآوی» و «اریکسون» نقش‌آفرینی می‌کنند.

طی یک قرن گذشته، تقاضا برای دسترسی به انرژی الکتریسیته، با سرعت زیادی رو به افزایش نهاده و همین مسئله، قیمت‌ها را هم تحت تأثیر قرار داده است. بدیهی است که در چنین شرایطی، استفاده کارآمد از انرژی، امری ضروری خواهد بود. یک راهکار پیشنهادی برای غلبه بر چالش بی‌سابقه افزایش تقاضای انرژی، بکارگیری فناوری‌های هوشمندی است که کارایی را در زمینه‌های تبدیل انرژی، تولید، ذخیره‌سازی، انتقال و مصرف بهبود می‌بخشند. مفهوم «انرژی هوشمند»، به کل زنجیره ارزش، از تولید انرژی تا مصرف آن اشاره دارد. در حالی که برای قرن‌های متوالی، تولید انرژی با نیروگاه‌ها، زغال‌سنگ، گاز و نفت همراه بود، اما این چشم‌انداز به سرعت در حال تغییر است. امروزه گزینه‌های پایدارتری از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک مطرح شده‌اند (مثلاً با بکارگیری پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، سوخت‌های زیستی، پمپ‌های حرارتی و نیروگاه‌های هیدروالکتریک) که البته به شبکه‌های توزیع هوشمند و امکانات ذخیره‌سازی مناسب هم نیاز دارند.

بحث انرژی‌های هوشمند را از یک منظر دیگر هم می‌توان نگریست. به موازات غیرمتمرکز شدن تولید انرژی و تلفیق آن با مقوله‌هایی همچون خانه‌های هوشمند، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای هم به شدت افزایش یافته است. این به معنای طیف وسیعی از نوآوری‌های فناورانه است که به چتر حفاظتی مناسبی نیاز دارند. تحلیل داده‌های ثبت اختراع مرتبط با فناوری‌های هوشمند انرژی و رصد استانداردهای فنی و پتنت‌های ضروری استاندارد (SEPs)، نشان می‌دهد که طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ میلادی، روند درخواست‌ها و اعلام «SEP»های احتمالی کاملاً صعودی بوده است. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌شود، تعداد پتنت فامیلی‌های به ثبت رسیده در حوزه فناوری‌های انرژی هوشمند، از ۱۲۹۶ مورد در سال ۲۰۱۲، به ۶۰۷۸ مورد در سال ۲۰۲۰ رسیده که یک رشد تقریباً ۴۶۹ درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به ثبت ۴۳۰۰ پتنت فامیلی جدید در سال جاری میلادی (اطلاعات استخراج شده توسط «IPlytics» در آگوست ۲۰۲۱)، احتمالاً امسال نیز شاهد یک رکوردشکنی جدید در این زمینه خواهیم بود.

 

تعداد استانداردها، پتنت فامیلی‌های ثبت شده و «SEP»های اعلام شده در حوزه انرژی هوشمند

شکل ۱- تعداد استانداردها، پتنت فامیلی‌های ثبت شده و «SEP»های اعلام شده در حوزه انرژی هوشمند

 

نکته جالب‌توجه در زمینه نوآوری‌های مرتبط با فناوری‌های انرژی هوشمند، نقش کلیدی استانداردهای ارتباطی، از جمله «4G» و «5G» است که به همراه فناوری بی‌سیم و استانداردهای شبکه محلی (LAN)، به مهم‌ترین استانداردهای فعلی این حوزه مبدل شده‌اند. تعامل استانداردهای «5G» و «Wi-Fi» با انرژی هوشمند، مجموعه‌ای از فرصت‌ها و زمینه‌های جدید را پیش روی شرکت‌های فعال در این زمینه باز می‌کند. برای درک شرایط رقابتی در این صنعت و وضعیت فعلی رهبری فناوری‌های انرژی هوشمند، داده‌های ثبت اختراع از بهترین منابع به حساب می‌آیند. بر این اساس، کوآلکام با ۲۴۴۸ پتنت فامیلی در صدر قرار گرفته و شرکت کره‌ای «LG» و شرکت چینی مینگ یانگ (Ming Yang Smart Energy)، به ترتیب با ۵۳۴ و ۴۹۱ پتنت فامیلی، در رده‌های بعدی جای دارند. جدول زیر، ۲۰ شرکت برتر فعال در حوزه انرژی هوشمند را معرفی می‌نماید.

 

جدول ۱- بیست شرکت فعال در حوزه انرژی هوشمند

بیست شرکت فعال در حوزه انرژی هوشمند

 

در مجموع، موفقیت در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های انرژی هوشمند، به سیاست‌های این رهبران فناوری و نوآوری‌های آتی آن‌ها بستگی دارد. آنچه مسلم است، با گران شدن عرضه و مصرف برق، بایستی پیشرفت‌هایی در بخش انرژی هوشمند صورت گیرد. این دستاوردها، نه تنها می‌تواند هزینه‌های یاد شده را کاهش دهد، بلکه می‌تواند منجر به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن شده و سهم معناداری در مقابله با تغییرات آب و هوایی داشته باشد. از سوی دیگر، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده که کدام سازمان‌ها استانداردسازی این فناوری را هدایت می‌کنند و کاربردهای اصلی انرژی هوشمند در کجا توصیف و استاندارد خواهد شد. آنچه بصورت شفاف باید به آن توجه داشت، لزوم رصد دقیق حوزه‌های مختلف فناوری در میان پتنت‌های فناوران فعال در این حوزه‌ها است؛ مسئله مهمی که هم سیاست‌گذاران و هم فناوران کشورمان باید به آن دقت داشته و از بعد فنی، رقابتی و استراتژیک، به تحلیل پتنت توجه ویژه‌ای داشته باشند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.