استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها
۰۹ شهریور ۱۴۰۰ استقلال پیل‌های سوختی مورد استفاده در زیردریایی‌ها

یکی از مهندسین نیروی دریایی ارتش آمریکا، موفق به توسعه فناوری منحصربه‌فردی برای استفاده از پیل‌های سوختی در زیر آب شده است. بنا بر اعلام مرکز مهندسی تأسیسات دریایی ارتش، برای فناوری بنجامین ویلکاکس (Benjamin Wilcox)، دو گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا دریافت شده است.

بدون شک یکی از بازیگران پیشگام در حوزه نوآوری و اختراع، صنایع دفاعی هستند که به لطف نیازهای بالقوه و بالفعل خود و نگاه خاص به مقوله تأمین نیازهای فناورانه و البته با تکیه بر بودجه‌هایی سرسام‌آور، موفقیت‌های بزرگی را در طول تاریخ رقم زده‌اند. مصداق بارز این موضوع، ارتش آمریکا است که با توجه به حوزه فعالیت خود، اهتمامی جدی برای توسعه فناوری‌های پیشرفته دارد. طراحی و ساخت ابررسانای دمای اتاق که انقلابی در  فرآیندهای انتقال انرژی و سیستم‌های کامپیوتری محسوب می‌شود، رآکتورهای هسته‌ای با توان تولید بسیار بالا، شارژ دستگاه‌های الکترونیکی سربازان از طریق کفش‌ها، ماسک‌های شیمیایی، پهپاد مینیاتوری و بسیاری از موارد دیگر، از جمله همین نوآوری‌ها می‌باشند. نوآوری‌های صورت گرفته توسط بنجامین ویلکاکس، یکی دیگر از موفقیت‌های این نهاد در حوزه فناوری‌های پیشرفته است که سوخت‌رسانی به سکوهای پیل سوختی نیروی دریایی را تسهیل می‌کند.

این فناوری که در آگوست ۲۰۱۹ به ثبت رسیده و گواهی آن با شماره «US 10731549»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر شده است، نوعی سیستم سوخت‌گیری برای زیردریایی‌های بدون سرنشینی (UUV) را توصیف می‌کند که از پیل‌های سوختی استفاده می‌کنند. این سیستم، در واقع نوعی فرآیند الکترولیز آب است که به تولید هیدروژن و اکسیژن در داخل یک مخزن تحت فشار منتج می‌گردد. فرایند ویلکاکس، دو مزیت بزرگ را به همراه دارد: ۱) فناوری توسعه یافته امکان تولید و مدیریت همزمان گازهای هیدروژن و اکسیژن در فشارهای بالا را دارا می‌باشد و ۲) این فناوری، یک گام مهم برای پاسخ به نیاز حیاتی پلتفرم‌های پیل سوختی زیر آبی نیروی دریایی به یک سیستم سوخت‌رسانی کامل است.

نکته جالب توجه در این پتنت، تمرکز بر زیردریایی‌ها به‌عنوان یکی از اولویت‌های فناورانه نیروی دریایی ارتش آمریکا است. این نهاد که سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برای توسعه انواع وسایط نقلیه بدون سرنشین پروازی و زیردریایی انجام داده است، با اختراع جدید بنجامین ویلکاکس، خیال ارتش آمریکا از رفع چالش سوخت‌گیری مستقیم از طریق یک اتصال خارجی راحت می‌شود. در نتیجه تجاری‌سازی این اختراع، روند سوخت‌گیری «UUV»ها به شکل چشمگیری ساده‌تر شده و امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت بر این تجهیزات پیشرفته توجیه‌پذیرتر می‌گردد.

لازم به ذکر است که این سیستم نوآورانه، می‌تواند به یک فناوری استاندارد بدل شده که تمامی توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های پیل سوختی، می‌بایست آن را به‌عنوان یک الزام قراردادی لحاظ کنند. از این منظر، نه تنها روند سوخت‌گیری ساده‌تر می‌شود، بلکه هزینه‌های خرید و پیاده‌سازی هم کمتر شده و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، به معنای بودجه بیشتر برای توسعه هر چه بیشتر پلتفرم‌های پیل سوختی خواهد بود.

گفتنی است که دومین پتنت ویلکاکس هم نوعی سیستم الکترولیز آب نمک برای تولید گازهای کلر و هیدروژن تحت فشار است که احتمالاً در تأمین مواد اولیه چاپگرهای سه‌بعدی پلی وینیل کلراید مفید خواهد بود. با توجه به علاقه فزاینده به فناوری چاپ سه‌بعدی قطعات یدکی و سازه‌های سفارشی توسط نیروهای نظامی، به کمک فناوری جدید تدارکات و تهیه این قطعات در صنایع دفاعی ساده‌تر خواهد شد. هر دو فناوری یاد شده، مبتنی بر تولید گازها در فشار بالا بوده که در نتیجه قرارگیری یک سیستم الکترولیز در داخل یک محفظه تحت فشار ممکن شده است. بنجامین ویلکاکس، در خصوص فناوری‌های توسعه یافته خود می‌گوید: «علاقه من به سیستم‌های الکترولیز، به سال ۲۰۰۴ میلادی باز می‌گردد که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه دیویس کالیفرنیا بودم. در بازدید از کتابخانه مهندسی، متن روی مجله‌ای را خواندم که نوشته بود دانشمندان به تولید و ذخیره‌سازی هیدروژن در کف دریا و در شرایط تحت فشار بالا فکر می‌کنند.»

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.