رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰

رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

نوآوری، ابزاری کارآمد برای رشد و توسعه کسب‌وکارها و پیشی گرفتن از رقبا است. این موضوع، باعث شده تا تمامی بنگاه‌های اقتصادی، اعم از شرکت‌ها و صنایع بزرگ، استارت‌آپ‌ها و حتی دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی، به صرافت سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه در قالب تلاش‌های داخلی و یا همکاری‌های فناورانه بیفتند. بدیهی است که بانک‌ها و مؤسسات مالی هم از این قاعده مستثنی نیستند. کتی بسانت (Cathy Bessant)، مدیر عملیات و فناوری «BoA»، در خصوص رویکرد این بانک نسبت به نوآوری می‌گوید: «ما در دوره تغییرات بی‌سابقه‌ای قرار داریم. همان‌طور که هر شرکت بزرگی می‌داند، ارائه خدمات متمایز به مشتریان، نیازمند تمرکز قوی بر نوآوری است. فرهنگی که ما در BoA ایجاد کرده‌ایم، بسیار خلاق و مبتنی بر آینده‌نگری است».

بسانت رهبری تیم فناوری این بانک را با یک بودجه ۱۴ میلیارد دلاری بر عهده دارد. به گفته سخنگوی بانک، سالیانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار از این مبلغ، صرف فناوری شده و ۳ میلیارد دلار مابقی نیز، به نوآوری‌های جدید اختصاص می‌یابد. بدیهی است که این حجم از سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه، نیازمند یک چتر حفاظتی قدرتمند از اختراعات و نوآوری‌ها است، چیزی که «BoA» با ثبت پتنت‌های متعدد به آن واکنش نشان می‌دهد.

برای درک بهتر فعالیت‌های ثبت اختراع «BoA» در سال‌های اخیر، این آمار را در نظر بگیرید که به رغم دورکاری تقریباً ۸۵ درصدی کارکنان در سال ۲۰۲۰ میلادی، مجموعاً ۷۷۲ درخواست جدید در این سال به ثبت رسیده و تعداد پتنت‌های گرنت شده هم به ۴۴۴ مورد رسید. این روند صعودی در سال جدید هم ادامه داشته و تنها در نیمه اول سال ۲۰۲۱، ۴۰۳ درخواست جدید و ۲۲۷ گواهی حاصل شده است. اگر در ادامه هم این روند حفظ شود، «BoA» باز هم به رکوردهای جدیدی در زمینه ثبت درخواست و اخذ گواهی دست خواهد یافت.

بررسی سبد پتنت‌های گرنت شده در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم مستقیم ۲۵ درصدی در خدمات مالی، در صدر قرار فناوری‌های مد نظر این بانک قرار داشته و بانکداری مبتنی بر تلفن همراه (۲۱ درصد)، امنیت اطلاعات (۱۶ درصد)، برنامه‌نویسی (۱۰ درصد)، بلاک‌چین (۸ درصد) و داده‌کاوی (۸ درصد)، در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند. اگر توزیع حوزه‌های فناوری را از منظر درخواست‌های ثبت شده در سال ۲۰۲۱ بررسی کنیم، امنیت اطلاعات با ۲۹ درصد در ردیف نخست قرار گرفته و بانکداری مبتنی بر تلفن همراه (۱۷ درصد)، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای خدمات مالی (۱۵ درصد) و فناوری‌های برنامه‌نویسی (۱۲ درصد) در رده‌های بعدی جای دارند.

گفتنی است، سبد پتنت این بانک حاوی ۴۹۴۳ پتنت (گرنت شده یا در حال ارزیابی) بوده که حاصل کار نزدیک به ۶۰۰۰ مخترع مستقر در ۴۲ ایالت آمریکا و ۱۳ کشور در سرتاسر جهان است. از جمله این مخترعین، می‌توان به مانو کوریان (Manu Kurian)، نایب‌رئیس بخش فناوری و دارنده بیش از ۳۶۰ درخواست از سال ۲۰۱۴ و بیش از ۲۲۰ گواهی ثبت اختراع است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.