رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا
۱۴ شهریور ۱۴۰۰ رشد ۲۳ درصدی گواهی‌های ثبت اختراع بانک آمریکا

بانک آمریکایی «BoA»، موفق به ثبت رکورد جدیدی در زمینه گواهی‌های ثبت اختراع شده است. این بانک پیشرو و نوآور، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۲۲۷ پتنت گرنت شده به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۱۸۴ گواهی ثبت اختراع بازه زمانی مشابه در سال گذشته، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم تقریباً ۴۰ درصدی از کل گواهی‌های اخذ شده، بیشترین سهم را در سبد فناوری‌های این بانک به خود اختصاص داده است.

نوآوری، ابزاری کارآمد برای رشد و توسعه کسب‌وکارها و پیشی گرفتن از رقبا است. این موضوع، باعث شده تا تمامی بنگاه‌های اقتصادی، اعم از شرکت‌ها و صنایع بزرگ، استارت‌آپ‌ها و حتی دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی، به صرافت سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه در قالب تلاش‌های داخلی و یا همکاری‌های فناورانه بیفتند. بدیهی است که بانک‌ها و مؤسسات مالی هم از این قاعده مستثنی نیستند. کتی بسانت (Cathy Bessant)، مدیر عملیات و فناوری «BoA»، در خصوص رویکرد این بانک نسبت به نوآوری می‌گوید: «ما در دوره تغییرات بی‌سابقه‌ای قرار داریم. همان‌طور که هر شرکت بزرگی می‌داند، ارائه خدمات متمایز به مشتریان، نیازمند تمرکز قوی بر نوآوری است. فرهنگی که ما در BoA ایجاد کرده‌ایم، بسیار خلاق و مبتنی بر آینده‌نگری است».

بسانت رهبری تیم فناوری این بانک را با یک بودجه ۱۴ میلیارد دلاری بر عهده دارد. به گفته سخنگوی بانک، سالیانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار از این مبلغ، صرف فناوری شده و ۳ میلیارد دلار مابقی نیز، به نوآوری‌های جدید اختصاص می‌یابد. بدیهی است که این حجم از سرمایه‌گذاری‌های نوآورانه، نیازمند یک چتر حفاظتی قدرتمند از اختراعات و نوآوری‌ها است، چیزی که «BoA» با ثبت پتنت‌های متعدد به آن واکنش نشان می‌دهد.

برای درک بهتر فعالیت‌های ثبت اختراع «BoA» در سال‌های اخیر، این آمار را در نظر بگیرید که به رغم دورکاری تقریباً ۸۵ درصدی کارکنان در سال ۲۰۲۰ میلادی، مجموعاً ۷۷۲ درخواست جدید در این سال به ثبت رسیده و تعداد پتنت‌های گرنت شده هم به ۴۴۴ مورد رسید. این روند صعودی در سال جدید هم ادامه داشته و تنها در نیمه اول سال ۲۰۲۱، ۴۰۳ درخواست جدید و ۲۲۷ گواهی حاصل شده است. اگر در ادامه هم این روند حفظ شود، «BoA» باز هم به رکوردهای جدیدی در زمینه ثبت درخواست و اخذ گواهی دست خواهد یافت.

بررسی سبد پتنت‌های گرنت شده در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، با سهم مستقیم ۲۵ درصدی در خدمات مالی، در صدر قرار فناوری‌های مد نظر این بانک قرار داشته و بانکداری مبتنی بر تلفن همراه (۲۱ درصد)، امنیت اطلاعات (۱۶ درصد)، برنامه‌نویسی (۱۰ درصد)، بلاک‌چین (۸ درصد) و داده‌کاوی (۸ درصد)، در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند. اگر توزیع حوزه‌های فناوری را از منظر درخواست‌های ثبت شده در سال ۲۰۲۱ بررسی کنیم، امنیت اطلاعات با ۲۹ درصد در ردیف نخست قرار گرفته و بانکداری مبتنی بر تلفن همراه (۱۷ درصد)، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای خدمات مالی (۱۵ درصد) و فناوری‌های برنامه‌نویسی (۱۲ درصد) در رده‌های بعدی جای دارند.

گفتنی است، سبد پتنت این بانک حاوی ۴۹۴۳ پتنت (گرنت شده یا در حال ارزیابی) بوده که حاصل کار نزدیک به ۶۰۰۰ مخترع مستقر در ۴۲ ایالت آمریکا و ۱۳ کشور در سرتاسر جهان است. از جمله این مخترعین، می‌توان به مانو کوریان (Manu Kurian)، نایب‌رئیس بخش فناوری و دارنده بیش از ۳۶۰ درخواست از سال ۲۰۱۴ و بیش از ۲۲۰ گواهی ثبت اختراع است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.