پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰

پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی سوماواک (SOMAVAC Medical Solutions)، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.

یکی از مشکلات بیماران پس از جراحی‌های مختلف، تجمع مایعات در موضع جراحی شده و عوارض ناشی از آن است. از این رو، مکش و خارج ساختن این مایعات پس از جراحی، به یک اولویت حیاتی در فرایندهای درمانی مبدل شده است. از سال ۱۹۷۰ به این‌سو، میلیون‌ها بیمار با دستگاه‌های مکنده‌ای به سبک آکاردئون، از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. این دستگاه‌های دستی، عمدتاً کارکرد مناسبی نداشته و تقریباً ۲۰ درصد بیماران را نیازمند مداخلات دردناک و پر هزینه‌ بعدی می‌کنند. برآورد می‌شود که فقط در آمریکا، سالیانه بیش از ۶ میلیارد دلار برای رفع این عوارض به سیستم بهداشت و درمان تحمیل می‌شود. در واکنش به این چالش بزرگ و پر هزینه، سوماواک نوعی پمپ مکش یک طرفه و مداوم تولید نموده که علاوه بر جلوگیری از تجمع مایع در محل زخم، جریان برگشتی را به حداقل می‌رساند.

این پمپ که با نام تجاری «SOMAVAC® SVS» به بازار عرضه شده، نخستین نمونه دارای تأییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا به شمار می‌رود. با توجه به تقاضای فزاینده بازار و ارزش تجاری این اختراع، مهم‌ترین اولویت این استارت‌آپ، حفاظت حداکثری از نوآوری توسعه یافته بوده که در همین راستا، اقدام به ثبت آن در سیستم پتنت آمریکا، به‌عنوان اصلی‌ترین بازار هدف خود نموده است. این اختراع که در سال ۲۰۱۷ و اندکی پس از راه‌اندازی شرکت در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، با گذشت تقریباً چهار سال، مورد تأیید ارزیابان قرار گرفته و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11078898» را برای این استارت‌آپ به همراه داشته است.

این دستگاه که بیشتر برای جراحی‌های سینه و شکم، ترمیم فتق و روش‌های پیچیده ارتوپدی استفاده می‌شود، با مکش مداوم و تخلیه مایع جراحی، خطر سروما یا هماتوم را کاهش می‌دهد. این پمپ هوشمند را می‌توان به سادگی در زیر لباس پوشیده و بدون هیچ مشکل خاصی، فعالیت‌های عادی را تا زمان بهبودی کامل از سر گرفت. دکتر اسرا روآن (Esra Roan)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سوماواک که یکی از مخترعین این پتنت هم می‌باشد، در این خصوص می‌گوید: «این دستگاه، برای بیماران در معرض جراحی‌ سینه و سایر سرطان‌ها بسیار مهم است. اگر بیمار مبتلا به سرطان، دچار سروما و عفونت‌های پیچیده شود، عملاً سایر درمان‌های نجات‌دهنده را هم به تأخیر انداخته و کارآمدی درمان را کاهش می‌دهد». جاش هرویگ (Josh Herwig)، یکی دیگر از بنیان‌گذاران سوماواک و مدیر ارشد فناوری این شرکت هم در خصوص ارزش گواهی اعطا شده افزوده: «این پتنت، سبد مالکیت فکری ما را مستحکم می‌کند. من از اعضای تیم تشکر می‌کنم که این پتنت را با جدیت دنبال نمودند».

گفتنی است، هرچه مدت زمان تخلیه افزایش یابد، خطر عفونت برای بیمار هم بیشتر می‌شود. در جراحی‌های سینه، خطر عفونت تقریباً ۲۵ درصد است، یعنی از هر چهار نفری که جراحی می‌شوند، یک نفر به دلیل عدم تخلیه مناسب تا سه هفته بعد از جراحی، به عفونت دچار می‌شود. «SOMAVAC® SVS»، با عملکرد مستمر و قوی خود، زمان تخلیه را کاهش داده و از این مشکل جلوگیری می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.