پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت
۱۵ شهریور ۱۴۰۰ پمپ تخلیه جراحی؛ ابتکاری نوآورانه برای جلوگیری از عفونت

شرکت استارت‌آپی سوماواک (SOMAVAC Medical Solutions)، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی برای پمپ تخلیه جراحی خود شده است. این پمپ هوشمند و پلتفرم مرتبط با آن، تنها نمونه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای جلوگیری از سروما (تجمع مایعات شفاف بدن در محل جراحی) بوده و جلوی عوارض شایعی همچون عفونت، تأخیر در ترمیم زخم و حتی جراحی مجدد را تا حد زیادی می‌گیرد.

یکی از مشکلات بیماران پس از جراحی‌های مختلف، تجمع مایعات در موضع جراحی شده و عوارض ناشی از آن است. از این رو، مکش و خارج ساختن این مایعات پس از جراحی، به یک اولویت حیاتی در فرایندهای درمانی مبدل شده است. از سال ۱۹۷۰ به این‌سو، میلیون‌ها بیمار با دستگاه‌های مکنده‌ای به سبک آکاردئون، از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. این دستگاه‌های دستی، عمدتاً کارکرد مناسبی نداشته و تقریباً ۲۰ درصد بیماران را نیازمند مداخلات دردناک و پر هزینه‌ بعدی می‌کنند. برآورد می‌شود که فقط در آمریکا، سالیانه بیش از ۶ میلیارد دلار برای رفع این عوارض به سیستم بهداشت و درمان تحمیل می‌شود. در واکنش به این چالش بزرگ و پر هزینه، سوماواک نوعی پمپ مکش یک طرفه و مداوم تولید نموده که علاوه بر جلوگیری از تجمع مایع در محل زخم، جریان برگشتی را به حداقل می‌رساند.

این پمپ که با نام تجاری «SOMAVAC® SVS» به بازار عرضه شده، نخستین نمونه دارای تأییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا به شمار می‌رود. با توجه به تقاضای فزاینده بازار و ارزش تجاری این اختراع، مهم‌ترین اولویت این استارت‌آپ، حفاظت حداکثری از نوآوری توسعه یافته بوده که در همین راستا، اقدام به ثبت آن در سیستم پتنت آمریکا، به‌عنوان اصلی‌ترین بازار هدف خود نموده است. این اختراع که در سال ۲۰۱۷ و اندکی پس از راه‌اندازی شرکت در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، با گذشت تقریباً چهار سال، مورد تأیید ارزیابان قرار گرفته و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11078898» را برای این استارت‌آپ به همراه داشته است.

این دستگاه که بیشتر برای جراحی‌های سینه و شکم، ترمیم فتق و روش‌های پیچیده ارتوپدی استفاده می‌شود، با مکش مداوم و تخلیه مایع جراحی، خطر سروما یا هماتوم را کاهش می‌دهد. این پمپ هوشمند را می‌توان به سادگی در زیر لباس پوشیده و بدون هیچ مشکل خاصی، فعالیت‌های عادی را تا زمان بهبودی کامل از سر گرفت. دکتر اسرا روآن (Esra Roan)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سوماواک که یکی از مخترعین این پتنت هم می‌باشد، در این خصوص می‌گوید: «این دستگاه، برای بیماران در معرض جراحی‌ سینه و سایر سرطان‌ها بسیار مهم است. اگر بیمار مبتلا به سرطان، دچار سروما و عفونت‌های پیچیده شود، عملاً سایر درمان‌های نجات‌دهنده را هم به تأخیر انداخته و کارآمدی درمان را کاهش می‌دهد». جاش هرویگ (Josh Herwig)، یکی دیگر از بنیان‌گذاران سوماواک و مدیر ارشد فناوری این شرکت هم در خصوص ارزش گواهی اعطا شده افزوده: «این پتنت، سبد مالکیت فکری ما را مستحکم می‌کند. من از اعضای تیم تشکر می‌کنم که این پتنت را با جدیت دنبال نمودند».

گفتنی است، هرچه مدت زمان تخلیه افزایش یابد، خطر عفونت برای بیمار هم بیشتر می‌شود. در جراحی‌های سینه، خطر عفونت تقریباً ۲۵ درصد است، یعنی از هر چهار نفری که جراحی می‌شوند، یک نفر به دلیل عدم تخلیه مناسب تا سه هفته بعد از جراحی، به عفونت دچار می‌شود. «SOMAVAC® SVS»، با عملکرد مستمر و قوی خود، زمان تخلیه را کاهش داده و از این مشکل جلوگیری می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.