یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی
۱۶ شهریور ۱۴۰۰ یک گام مهم در دسترسی معلولین به بازی‌های ویدئویی

شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts) که همگان آن را با بازی مشهور «فیفا» می‌شناسند، خبر از دسترسی آزادانه رقبا به برخی فناوری‌های پتنت شده خود داده است. هدف اصلی این به اشتراک‌گذاری، تشویق دیگر سازندگان و توسعه‌دهندگان بازی‌ها برای طراحی و توسعه بازی‌هایی است که متناسب با شرایط خاص معلولان و افراد ناتوان باشد. «EA» امیدوار است که با این اقدام، دسترسی معلولان به بازی‌های ویدئویی افزایش یابد.

از یک طرف، بیش از یک میلیارد نفر، یعنی تقریباً ۱۵ درصد از جمعیت جهان، با سطوح مختلفی از معلولیت روبرو هستند. از طرف دیگر، بازی‌های ویدئویی به‌عنوان ابزار اصلی سرگرمی بیش از دو میلیارد کاربر در سراسر جهان شناخته شده که طیف وسیعی از افراد، در سنین، جنسیت و توانمندی‌های فیزیکی مختلف را به خود جذب نموده است. بر اساس تخمین‌های «EA»، در حدود نیم میلیون از این کاربران، تحت تأثیر مشکلات کور رنگی قرار دارند. ایجاد شرایط مناسبی که چنین کاربرانی هم بتوانند لحظات لذت‌بخشی را با این بازی‌ها داشته باشند، نیازمند فناوری‌هایی است که عدم تطابق‌های ناشی از این مشکل فیزیکی آن‌ها را به نحوی مرتفع نماید. کریس برزو (Chris Bruzzo)، نایب‌رئیس بخش تجاری‌سازی و بازاریابی الکترونیک آرتز در این خصوص می‌گوید: «ما معتقدیم که همه باید به هیجان و شادی بازی‌ها دسترسی داشته باشند و این ایجاد دسترسی، به معنای مشارکت کاربران بیشتر در بازی‌ها است. ما متعهد به شکستن موانع در بازی‌های ویدئویی خود هستیم و متوجهیم که برای ایجاد تغییرات اساسی، باید با هم و در قالب یک صنعت کار کنیم. امیدواریم که توسعه‌دهندگان با ایجاد ویژگی‌های مشابه در بازی‌های ویدئویی خود، از این اختراعات حداکثر استفاده را ببرند. ما از رقبای خود که دارای منابع، نوآوری و خلاقیت هستند، دعوت می‌کنیم تا به این طرح که دسترسی عمومی را در اولویت قرار می‌دهد، بپیوندند».

طرح ابتکاری الکترونیک آرتز، شامل پنج پتنت متعلق به این شرکت است که برخی از جدیدترین فناوری‌های متمرکز بر دسترسی کاربران به بازی‌های تولید شده را پوشش می‌دهند. نخستین پتنت (US 11097189)، به سیستم پینگ (Ping System) مورد استفاده در بازی «Apex Legends» اشاره دارد و به بازیکنان دارای مشکلات گفتاری، شنوایی و شناختی کمک می‌کند تا حین بازی‌های تیمی، با دیگر بازیکنان ارتباط برقرار کنند. سه پتنت هم (US 10118097و CN 107694092 و US 10,878,540)، بازی‌های ویدئویی را برای بازیکنان دارای مشکلات بینایی در دسترس قرار می‌دهند. این فناوری‌ها، مجموعه رنگ‌ها، روشنایی و کنتراست را به‌طور خودکار در بازی تشخیص داده و به منظور ایجاد درک بیشتر کاربر از محتوای تصویری بازی، آن‌ها را اصلاح می‌کند. در نهایت، پنجمین پتنت (US 10,790,919) هم نوعی فناوری صدای شخصی‌سازی شده است که با اصلاح یا ایجاد موسیقی بر مبنای ترجیحات شنوایی کاربر، به بازیکنان دارای مشکلات شنوایی، برای انجام بازی و تعامل با دیگران کمک می‌کند.

گفتنی است، «EA» متعهد شده که با ادعای توسعه، تولید، استفاده، فروش، مجوز، صادرات، واردات یا توزیع فناوری، علیه هیچ شخص یا نهادی شکایت ننموده و عملاً از هیچ یک از پتنت‌های مذکور، به دنبال درآمدزایی نباشد. با توجه به گفته‌های کریس برزو، به نظر می‌رسد که این آخرین تعهد این‌چنینی از سوی «EA» نبوده و احتمالاً در آینده، باز هم پتنت‌های دیگری با موضوع دسترسی بیشتر کاربران به بازی‌ها، در اختیار علاقه‌مندان و دیگر توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.