قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی

اپل در آخرین نوآوری خود، پوشش‌های ویژه‌ای توسعه داده که با قرارگیری بر روی سطح خارجی تجهیزات الکترونیکی، خواص منحصربه‌فردی به دنبال خواهد داشت. این پوشش‌ها، علاوه بر کاهش اثر انگشت بر روی بدنه، شارژ معکوس یا دو طرفه با یک دستگاه الکترونیکی دیگر را هم تسهیل می‌کند.

طی سال‌های اخیر، اپل خود را به‌عنوان یکی از نوآورترین شرکت‌های فناور دنیا مطرح نموده و طیف وسیعی از نوآوری‌ها را در حوزه‌های مختلف، از خودروی خودران گرفته تا سلامت دیجیتال معرفی نموده است. در این میان، ارتقاء و بهبود محصولات اصلی، از جمله آیفون و ساعت هوشمند، از اولویت‌های همیشگی این شرکت محسوب می‌شود. استفاده از پوشش‌های خود ترمیم شونده در صفحات نمایش آیفون و یا بکارگیری سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت، نمونه‌ای از این نوآوری‌ها است که اینک با ابتکار جدید این شرکت، نوید نسخه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد از آیفون را می‌دهد.

طبق ادعاهای ثبت اختراع جدید اپل، در پشت دستگاه الکترونیکی از شیشه استفاده شده و در امتداد سطح بیرونی شیشه، یک پوشش طرح‌دار مبتنی بر الیگومر یا پلیمرهای حاوی فلورین کار شده است. البته این الگوی طرح‌دار با چشم انسانی قابل تشخیص نبوده و عملاً یک پوشش صاف و یکدست به نظر می‌رسد. این پوشش طرح‌دار، مقاومت و دوام خوبی هم در برابر آب و روغن ایجاد می‌کند. نکته جالب اینجا است که خبرگزاری بلومبرگ در ژوئن سال جاری میلادی، گزارشی از شایعات جدید پیرامون آی‌پدهایی داد که در سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه می‌گردند؛ آی‌پدهایی که پشت آن‌ها شیشه‌ای بوده و از فناوری شارژ معکوس هم پشتیبانی می‌کنند. پتنت جدید اپل، این شایعات را تأیید نموده و به نظر می‌رسد که این شرکت، برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه و تجاری‌سازی نسل جدید محصولات خود تدارک دیده است.

اپل در پتنت خود مدعی شده که این پوشش می‌تواند مزایای زیادی برای تجهیزات الکترونیکی به دنبال داشته باشد که سهولت در نگه داشتن تجهیز، کاهش باقی ماندن اثرانگشت و عملکرد بهتر و سریع‌تر برای شارژ بی‌سیم، تنها بخشی از آن‌ها می‌باشد. به طور خاص، پوشش به کار برده شده در دو طرف تجهیز، منجر به تسهیل و بهبود شارژ بی‌سیم شده که در نتیجه آن، قابلیت شارژ معکوس (reverse charging) یا دو طرفه (2-way charging) با یک دستگاه الکترونیکی دیگر تسهیل می‌گردد. به عنوان مثال، تجهیز الکترونیکی که این پوشش بر روی آن قرار گرفته، با تماس یا قرارگیری در نزدیکی یک تجهیز شارژ بی‌سیم، به شارژ دستگاه کمک می‌کند. همچنین این پوشش، برای شارژ بی‌سیم یک تجهیز الکترونیکی دیگر که در تماس با سطح خارجی «iDevice» است نیز کمک می‌کند.

گفتنی است که اپل درخواست مربوط به این اختراع را در مارس ۲۰۱۹ به ثبت رسانیده و گواهی آن با شماره «US 11098218»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر گردیده است.

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی
۹ آبان ۱۴۰۰

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی

یک شرکت فعال در صنعت پهپاد، ایده‌ای جدید و نوآورانه برای نسل آتی صندوق‌های پست خانگی ارائه نموده است. دران‌دک در حال توسعه یک محفظه هوشمند برای دریافت محموله‌های پستی است که مجهز به قابلیت‌های مختلفی نظیر سیستم‌های گرمایش و سرمایش، احراز هویت، امضای از راه دور، رهگیری مرسوله و حتی قابلیت شارژ پهبادها بوده و می‌تواند انقلابی در زمینه خدمات پستی و تحویل سفارشات ایجاد نماید.

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!
۱۲ آبان ۱۴۰۰

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!

یک نوجوان مخترع، موفق به طراحی و ساخت نوعی ربات جستجو و نجات شده که در ساختمان‌های دچار آتش‌سوزی، به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا عملیات‌ نجات را از راه دور هدایت کنند. «سیدهارت تاکور» که کار بر روی «FireBot» را چهار سال پیش و در سن سیزده سالگی آغاز کرد، به تازگی توانسته جایزه اختراع برگزیده مردمی را در مسابقات مخترعین دانش‌آموزی و دانشگاهی سال ۲۰۲۱ از آن خود نماید. اخذ حمایت از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به عنوان حامی این مسابقه، خیال تاکور را از جنبه‌های حفاظتی اختراع هم راحت می‌کند.

تلاش‌های جهانی برای حل چالش بازیافت پلاستیک‌ها
۱۰ آبان ۱۴۰۰

تلاش‌های جهانی برای حل چالش بازیافت پلاستیک‌ها

در حالی که این روزها خبرهای متعددی از تشکیل لابی‌های سیاسی برای فرار از قوانین زیست‌محیطی به گوش می‌رسد، اما در اخبار نوآوری و فناوری، شواهدی از تلاش‌های گسترده‌ دیده می‌شود. بررسی اسناد ثبت اختراع، گواهی از این واقعیت است که در مرکز این تلاش‌ها، اروپا و آمریکا رهبری نوآوری در صنعت بازیافت پلاستیک و فناور‌های جایگزین برای آن‌ها را بر عهده گرفته‌اند. هر یک از این دو با سهمی تقریباً ۳۰ درصدی از فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، در صدر متقاضیان برتر قرار گرفته و مجموعاً ۶۰ درصد از فعالیت‌های ثبت اختراع در کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.