قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی
۱۷ شهریور ۱۴۰۰

قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی

اپل در آخرین نوآوری خود، پوشش‌های ویژه‌ای توسعه داده که با قرارگیری بر روی سطح خارجی تجهیزات الکترونیکی، خواص منحصربه‌فردی به دنبال خواهد داشت. این پوشش‌ها، علاوه بر کاهش اثر انگشت بر روی بدنه، شارژ معکوس یا دو طرفه با یک دستگاه الکترونیکی دیگر را هم تسهیل می‌کند.

طی سال‌های اخیر، اپل خود را به‌عنوان یکی از نوآورترین شرکت‌های فناور دنیا مطرح نموده و طیف وسیعی از نوآوری‌ها را در حوزه‌های مختلف، از خودروی خودران گرفته تا سلامت دیجیتال معرفی نموده است. در این میان، ارتقاء و بهبود محصولات اصلی، از جمله آیفون و ساعت هوشمند، از اولویت‌های همیشگی این شرکت محسوب می‌شود. استفاده از پوشش‌های خود ترمیم شونده در صفحات نمایش آیفون و یا بکارگیری سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت، نمونه‌ای از این نوآوری‌ها است که اینک با ابتکار جدید این شرکت، نوید نسخه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد از آیفون را می‌دهد.

طبق ادعاهای ثبت اختراع جدید اپل، در پشت دستگاه الکترونیکی از شیشه استفاده شده و در امتداد سطح بیرونی شیشه، یک پوشش طرح‌دار مبتنی بر الیگومر یا پلیمرهای حاوی فلورین کار شده است. البته این الگوی طرح‌دار با چشم انسانی قابل تشخیص نبوده و عملاً یک پوشش صاف و یکدست به نظر می‌رسد. این پوشش طرح‌دار، مقاومت و دوام خوبی هم در برابر آب و روغن ایجاد می‌کند. نکته جالب اینجا است که خبرگزاری بلومبرگ در ژوئن سال جاری میلادی، گزارشی از شایعات جدید پیرامون آی‌پدهایی داد که در سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه می‌گردند؛ آی‌پدهایی که پشت آن‌ها شیشه‌ای بوده و از فناوری شارژ معکوس هم پشتیبانی می‌کنند. پتنت جدید اپل، این شایعات را تأیید نموده و به نظر می‌رسد که این شرکت، برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه و تجاری‌سازی نسل جدید محصولات خود تدارک دیده است.

اپل در پتنت خود مدعی شده که این پوشش می‌تواند مزایای زیادی برای تجهیزات الکترونیکی به دنبال داشته باشد که سهولت در نگه داشتن تجهیز، کاهش باقی ماندن اثرانگشت و عملکرد بهتر و سریع‌تر برای شارژ بی‌سیم، تنها بخشی از آن‌ها می‌باشد. به طور خاص، پوشش به کار برده شده در دو طرف تجهیز، منجر به تسهیل و بهبود شارژ بی‌سیم شده که در نتیجه آن، قابلیت شارژ معکوس (reverse charging) یا دو طرفه (2-way charging) با یک دستگاه الکترونیکی دیگر تسهیل می‌گردد. به عنوان مثال، تجهیز الکترونیکی که این پوشش بر روی آن قرار گرفته، با تماس یا قرارگیری در نزدیکی یک تجهیز شارژ بی‌سیم، به شارژ دستگاه کمک می‌کند. همچنین این پوشش، برای شارژ بی‌سیم یک تجهیز الکترونیکی دیگر که در تماس با سطح خارجی «iDevice» است نیز کمک می‌کند.

گفتنی است که اپل درخواست مربوط به این اختراع را در مارس ۲۰۱۹ به ثبت رسانیده و گواهی آن با شماره «US 11098218»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر گردیده است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.