قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ قابلیت آیفون برای شارژ سایر وسایل الکترونیکی

اپل در آخرین نوآوری خود، پوشش‌های ویژه‌ای توسعه داده که با قرارگیری بر روی سطح خارجی تجهیزات الکترونیکی، خواص منحصربه‌فردی به دنبال خواهد داشت. این پوشش‌ها، علاوه بر کاهش اثر انگشت بر روی بدنه، شارژ معکوس یا دو طرفه با یک دستگاه الکترونیکی دیگر را هم تسهیل می‌کند.

طی سال‌های اخیر، اپل خود را به‌عنوان یکی از نوآورترین شرکت‌های فناور دنیا مطرح نموده و طیف وسیعی از نوآوری‌ها را در حوزه‌های مختلف، از خودروی خودران گرفته تا سلامت دیجیتال معرفی نموده است. در این میان، ارتقاء و بهبود محصولات اصلی، از جمله آیفون و ساعت هوشمند، از اولویت‌های همیشگی این شرکت محسوب می‌شود. استفاده از پوشش‌های خود ترمیم شونده در صفحات نمایش آیفون و یا بکارگیری سطوح تیتانیومی ضد اثر انگشت، نمونه‌ای از این نوآوری‌ها است که اینک با ابتکار جدید این شرکت، نوید نسخه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد از آیفون را می‌دهد.

طبق ادعاهای ثبت اختراع جدید اپل، در پشت دستگاه الکترونیکی از شیشه استفاده شده و در امتداد سطح بیرونی شیشه، یک پوشش طرح‌دار مبتنی بر الیگومر یا پلیمرهای حاوی فلورین کار شده است. البته این الگوی طرح‌دار با چشم انسانی قابل تشخیص نبوده و عملاً یک پوشش صاف و یکدست به نظر می‌رسد. این پوشش طرح‌دار، مقاومت و دوام خوبی هم در برابر آب و روغن ایجاد می‌کند. نکته جالب اینجا است که خبرگزاری بلومبرگ در ژوئن سال جاری میلادی، گزارشی از شایعات جدید پیرامون آی‌پدهایی داد که در سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه می‌گردند؛ آی‌پدهایی که پشت آن‌ها شیشه‌ای بوده و از فناوری شارژ معکوس هم پشتیبانی می‌کنند. پتنت جدید اپل، این شایعات را تأیید نموده و به نظر می‌رسد که این شرکت، برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه و تجاری‌سازی نسل جدید محصولات خود تدارک دیده است.

اپل در پتنت خود مدعی شده که این پوشش می‌تواند مزایای زیادی برای تجهیزات الکترونیکی به دنبال داشته باشد که سهولت در نگه داشتن تجهیز، کاهش باقی ماندن اثرانگشت و عملکرد بهتر و سریع‌تر برای شارژ بی‌سیم، تنها بخشی از آن‌ها می‌باشد. به طور خاص، پوشش به کار برده شده در دو طرف تجهیز، منجر به تسهیل و بهبود شارژ بی‌سیم شده که در نتیجه آن، قابلیت شارژ معکوس (reverse charging) یا دو طرفه (2-way charging) با یک دستگاه الکترونیکی دیگر تسهیل می‌گردد. به عنوان مثال، تجهیز الکترونیکی که این پوشش بر روی آن قرار گرفته، با تماس یا قرارگیری در نزدیکی یک تجهیز شارژ بی‌سیم، به شارژ دستگاه کمک می‌کند. همچنین این پوشش، برای شارژ بی‌سیم یک تجهیز الکترونیکی دیگر که در تماس با سطح خارجی «iDevice» است نیز کمک می‌کند.

گفتنی است که اپل درخواست مربوط به این اختراع را در مارس ۲۰۱۹ به ثبت رسانیده و گواهی آن با شماره «US 11098218»، به تازگی از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر گردیده است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.