پیشگامی ژاپنی‌ها در فناوری‌های کلیدی خودروهای الکتریکی
۲۰ شهریور ۱۴۰۰

پیشگامی ژاپنی‌ها در فناوری‌های کلیدی خودروهای الکتریکی

فعالیت‌های ثبت اختراع مرتبط با خودروهای الکتریکی نشان می‌دهد که شرکت‌های ژاپنی، پیشگامی این حوزه را در اختیار گرفته‌اند. در میان ۵۰ شرکت برتر از منظر رقابت‌پذیری پتنت، مجموعاً ۲۱ مورد آن‌ها ژاپنی بوده و در صدر این فهرست، شرکت مشهور تویوتا قرار گرفته است.

خودروهای الکتریکی را می‌توان یکی از نوآوری‌های بزرگ و کاملاً تجاری صنعت خودرو دانست که با توجه به چالش‌های زیست‌محیطی و شدت آلایندگی ناشی از سوخت‌های فسیلی، کم‌کم در حال جایگزینی با این دسته از خودروها می‌باشند. در همین راستا، شرکت‌های خودروساز معتبر جهان، به‌صورت جدی و با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه، در حال تحقیق و توسعه در این حوزه می‌باشند. آن‌ها در تلاشند تا با در اختیار گرفتن فناوری‌های تجاری انحصاری برای خود، از رقبا پیشی گرفته و بخش بزرگتری از این بازار چندین میلیارد دلاری از آن خود نمایند. در این بین، اگرچه خودروسازان ژاپنی از تسلا و فولکس‌واگن در فروش خودروهای برقی عقب مانده‌‌اند، اما تحلیل فعالیت‌های ثبت اختراع نشان می‌دهد که آن‌ها در فناوری‌های کلیدی این حوزه، با برتری‌هایی همراه می‌باشند. مصداق بارز این موضوع، تویوتا است که از نظر تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در حوزه خودروهای الکتریکی، در صدر خودروسازان جهان قرار گرفته است.

«Nikkei»، با مشارکت شرکت مطالعاتی «Patent Results»، اقدام به بررسی پتنت‌های متعلق به خودروسازان فعال در حوزه خودروهای الکتریکی نموده که در این تحلیل، فاکتورهایی مانند تعداد «US» پتنت‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی تا اوایل جولای سال جاری میلادی، تعداد استنادات و همچنین چالش‌های حقوقی پتنت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. مجموع این فاکتورها، شاخصی تحت عنوان رقابت‌پذیری پتنت شکل داده که بر اساس آن، شرکت‌های مختلف رتبه‌بندی شده‌اند. در این رده‌بندی، شرکت‌های ژاپنی عملکرد قابل توجهی داشته و در بین ۵۰ شرکت برتر، مجموعاً ۲۱ مورد آن‌ها ژاپنی بوده‌اند. پس از ژاپن، آمریکا با ۱۳ شرکت و کره جنوبی و آلمان هر کدام با ۵ شرکت در رده بعدی ایستاده‌اند. جالب اینجا است که چین در این فهرست تنها دارای ۲ نماینده می‌باشد.

این آنالیز پتنت که شامل اختراعات مربوط به قطعات خودروهای الکتریکی مانند موتور و باتری، ایستگاه‌های شارژ و سایر زیرساخت‌ها در آمریکا می‌باشد، موفق‌ترین شرکت‌های فناور دارنده فناوری‌های کلیدی را مشخص نموده است. بر این اساس، تویوتا با ۸۳۶۳ امتیاز، در رده نخست جای گرفته و فورد و هوندا موتور به ترتیب با ۶۵۶۴ و ۳۸۴۹ امتیاز، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. حضور جنرال موتورز در رده چهارم و تسلا در رده هشتم این فهرست، از نکات قابل توجه محسوب می‌شوند. شرکت‌های چینی «BYD» و «Nio» نیز، در رده‌های ۳۲ و ۴۷ شرکت‌های برتر قرار گرفته‌اند که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های وسیع خودروسازان چینی و تجربه قبلی در صنایع مشابه، تهدیدی بالقوه برای تمامی رقبا محسوب می‌شوند.

گفتنی است، نگاهی مشابه به پتنت‌های اروپایی، نشان می‌دهد که پیشتازی ژاپنی‌ها به بازار آمریکا منحصر نشده و در اروپا به‌عنوان دومین سیستم پتنت معتبر جهان هم، وضعیت مشابهی حاکم است. شاید بتوان چنین نتیجه گرفت که رقابت ژاپن در فناوری خودروهای الکتریکی، ناشی از موفقیت این کشور در خودروهای هیبریدی است. هیبریدها و «EV»ها، دارای اجزای نسبتاً یکسانی هستند. حتی تویوتا در سال ۱۹۹۷ میلادی و قبل از تأسیس تسلا، نخستین اتومبیل هیبریدی تولید انبوه جهان را با نام «Prius» عرضه نمود. با این حال، چالش فروش و عرضه یک محصول مشتری‌پسند پیش روی خودروسازان ژاپنی قرار دارد. برای درک بهتر، این نکته را در نظر بگیرید که تسلا در سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از هر شرکت دیگری فروش داشته است. «BYD» و شش شرکت چینی هم، تقریباً ۲۰ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در میان سازندگان ژاپنی، نیسان در رتبه چهاردهم و تویوتا در رتبه هفدهم فروش قرار گرفته‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.