پیشگامی ژاپنی‌ها در فناوری‌های کلیدی خودروهای الکتریکی
۲۰ شهریور ۱۴۰۰ پیشگامی ژاپنی‌ها در فناوری‌های کلیدی خودروهای الکتریکی

فعالیت‌های ثبت اختراع مرتبط با خودروهای الکتریکی نشان می‌دهد که شرکت‌های ژاپنی، پیشگامی این حوزه را در اختیار گرفته‌اند. در میان ۵۰ شرکت برتر از منظر رقابت‌پذیری پتنت، مجموعاً ۲۱ مورد آن‌ها ژاپنی بوده و در صدر این فهرست، شرکت مشهور تویوتا قرار گرفته است.

خودروهای الکتریکی را می‌توان یکی از نوآوری‌های بزرگ و کاملاً تجاری صنعت خودرو دانست که با توجه به چالش‌های زیست‌محیطی و شدت آلایندگی ناشی از سوخت‌های فسیلی، کم‌کم در حال جایگزینی با این دسته از خودروها می‌باشند. در همین راستا، شرکت‌های خودروساز معتبر جهان، به‌صورت جدی و با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه، در حال تحقیق و توسعه در این حوزه می‌باشند. آن‌ها در تلاشند تا با در اختیار گرفتن فناوری‌های تجاری انحصاری برای خود، از رقبا پیشی گرفته و بخش بزرگتری از این بازار چندین میلیارد دلاری از آن خود نمایند. در این بین، اگرچه خودروسازان ژاپنی از تسلا و فولکس‌واگن در فروش خودروهای برقی عقب مانده‌‌اند، اما تحلیل فعالیت‌های ثبت اختراع نشان می‌دهد که آن‌ها در فناوری‌های کلیدی این حوزه، با برتری‌هایی همراه می‌باشند. مصداق بارز این موضوع، تویوتا است که از نظر تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در حوزه خودروهای الکتریکی، در صدر خودروسازان جهان قرار گرفته است.

«Nikkei»، با مشارکت شرکت مطالعاتی «Patent Results»، اقدام به بررسی پتنت‌های متعلق به خودروسازان فعال در حوزه خودروهای الکتریکی نموده که در این تحلیل، فاکتورهایی مانند تعداد «US» پتنت‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی تا اوایل جولای سال جاری میلادی، تعداد استنادات و همچنین چالش‌های حقوقی پتنت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. مجموع این فاکتورها، شاخصی تحت عنوان رقابت‌پذیری پتنت شکل داده که بر اساس آن، شرکت‌های مختلف رتبه‌بندی شده‌اند. در این رده‌بندی، شرکت‌های ژاپنی عملکرد قابل توجهی داشته و در بین ۵۰ شرکت برتر، مجموعاً ۲۱ مورد آن‌ها ژاپنی بوده‌اند. پس از ژاپن، آمریکا با ۱۳ شرکت و کره جنوبی و آلمان هر کدام با ۵ شرکت در رده بعدی ایستاده‌اند. جالب اینجا است که چین در این فهرست تنها دارای ۲ نماینده می‌باشد.

این آنالیز پتنت که شامل اختراعات مربوط به قطعات خودروهای الکتریکی مانند موتور و باتری، ایستگاه‌های شارژ و سایر زیرساخت‌ها در آمریکا می‌باشد، موفق‌ترین شرکت‌های فناور دارنده فناوری‌های کلیدی را مشخص نموده است. بر این اساس، تویوتا با ۸۳۶۳ امتیاز، در رده نخست جای گرفته و فورد و هوندا موتور به ترتیب با ۶۵۶۴ و ۳۸۴۹ امتیاز، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. حضور جنرال موتورز در رده چهارم و تسلا در رده هشتم این فهرست، از نکات قابل توجه محسوب می‌شوند. شرکت‌های چینی «BYD» و «Nio» نیز، در رده‌های ۳۲ و ۴۷ شرکت‌های برتر قرار گرفته‌اند که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های وسیع خودروسازان چینی و تجربه قبلی در صنایع مشابه، تهدیدی بالقوه برای تمامی رقبا محسوب می‌شوند.

گفتنی است، نگاهی مشابه به پتنت‌های اروپایی، نشان می‌دهد که پیشتازی ژاپنی‌ها به بازار آمریکا منحصر نشده و در اروپا به‌عنوان دومین سیستم پتنت معتبر جهان هم، وضعیت مشابهی حاکم است. شاید بتوان چنین نتیجه گرفت که رقابت ژاپن در فناوری خودروهای الکتریکی، ناشی از موفقیت این کشور در خودروهای هیبریدی است. هیبریدها و «EV»ها، دارای اجزای نسبتاً یکسانی هستند. حتی تویوتا در سال ۱۹۹۷ میلادی و قبل از تأسیس تسلا، نخستین اتومبیل هیبریدی تولید انبوه جهان را با نام «Prius» عرضه نمود. با این حال، چالش فروش و عرضه یک محصول مشتری‌پسند پیش روی خودروسازان ژاپنی قرار دارد. برای درک بهتر، این نکته را در نظر بگیرید که تسلا در سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از هر شرکت دیگری فروش داشته است. «BYD» و شش شرکت چینی هم، تقریباً ۲۰ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در میان سازندگان ژاپنی، نیسان در رتبه چهاردهم و تویوتا در رتبه هفدهم فروش قرار گرفته‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.