استتار تجهیزات نظامی با الهام از پروانه‌ها
۲۱ شهریور ۱۴۰۰

استتار تجهیزات نظامی با الهام از پروانه‌ها

ارتش آمریکا با الهام از روش استتار پروانه‌ها، در حال توسعه فناوری جدیدی برای پنهان‌سازی ادوات نظامی خود از دید دشمن است. این تکنیک که توسط آزمایشگاه دید در شب ارتش (Night Vision Lab) توسعه یافته، شامل نوعی فناوری چاپ سه‌بعدی مبتنی بر مواد نانویی است که روی اجزای نوری مانند اسلحه یا دوربین‌های چشمی قرار گرفته و با کاهش اثر بازتاب نور، عملاً نوعی خاصیت نامرئی در مقابل چشمان غیرمسلح ایجاد می‌کند.

احتمالاً شما هم تجربه حضور یک شب‌پره مزاحم در اتاق زیر شیروانی یا کمد لباس خود را داشته‌اید. حشراتی که در پنهان شدن به شدت ماهر بوده و این قابلیت در محیط‌های طبیعی‌، امکان فرار از دست شکارچیان را برایشان فراهم می‌آورد. بررسی دقیق‌تر محققین نشان می‌دهد که اغلب این حشرات، چشم‌هایی با ساختار خاص دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا جلوی بازتاب نور را بگیرند. همین ویژگی اعجاب‌انگیز و طبیعی، الهام‌بخش تیمی از مخترعین ارتش آمریکا برای توسعه فناوری جدید استتار شده است.

این اختراع که در دسامبر ۲۰۲۰ در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به تازگی با شماره «US 20200263194» انتشار یافته است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در اسناد ثبت اختراع، سطح چشم پروانه از برآمدگی‌هایی با ارتفاع ۲۰۰ نانومتر تشکیل شده که فاصله‌ای ۳۰۰ نانومتری از یکدیگر دارند. از آنجایی که این برآمدگی‌ها از طول موج نور مرئی کوچک‌تر می‌باشند، نور بدون بازتاب باقی مانده و دچار شکست می‌شود. به عبارت بهتر، این برجستگی‌های طبیعی و ظریف، به‌عنوان یک پوشش ضد انعکاس بر روی چشم پروانه عمل می‌کنند. آزمایشگاه دید در شب ارتش آمریکا هم سعی نموده تا همین ساختار را بر روی تجهیزات نوری پیاده‌سازی نماید. به این منظور، از پوشش‌های مبتنی بر چاپ سه‌بعدی برای شکست نور در مقیاس صنعتی استفاده شده و نوعی استتار برای تجهیزات نظامی فراهم شده است.

گفتنی است که در رول‌های چاپ شده بر روی لنزهای نوری، از نانوذرات ژرمانیوم استفاده شده که امکان تولید پوشش‌های ضد انعکاس کامل را ایجاد می‌کند. از نظر تئوریک، تسلیحات مجهز به این فناوری، به پرسنل نظامی اجازه می‌دهد تا در تاریکی شب و بدون نگرانی از انعکاس پرتوهای نور سرگردان که می‌تواند موقعیت آن‌ها را به خطر بیندازد، مأموریت‌های خود را به انجام برسانند. برایان متزگر (Brian Metzger) که صاحب‌نظر در حوزه تجهیزات و فناوری‌های نظامی است، در خصوص این فناوری می‌گوید: «این فناوری، کاربردهای گسترده‌تری خواهد داشت که از آن جمله، می‌توان به کاهش بازتاب خیره‌کننده نور خورشید، افزایش کارایی صفحات خورشیدی و کاهش بازتاب نور در تلویزیون‌های تخت اشاره نمود».

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.