استتار تجهیزات نظامی با الهام از پروانه‌ها
۲۱ شهریور ۱۴۰۰ استتار تجهیزات نظامی با الهام از پروانه‌ها

ارتش آمریکا با الهام از روش استتار پروانه‌ها، در حال توسعه فناوری جدیدی برای پنهان‌سازی ادوات نظامی خود از دید دشمن است. این تکنیک که توسط آزمایشگاه دید در شب ارتش (Night Vision Lab) توسعه یافته، شامل نوعی فناوری چاپ سه‌بعدی مبتنی بر مواد نانویی است که روی اجزای نوری مانند اسلحه یا دوربین‌های چشمی قرار گرفته و با کاهش اثر بازتاب نور، عملاً نوعی خاصیت نامرئی در مقابل چشمان غیرمسلح ایجاد می‌کند.

احتمالاً شما هم تجربه حضور یک شب‌پره مزاحم در اتاق زیر شیروانی یا کمد لباس خود را داشته‌اید. حشراتی که در پنهان شدن به شدت ماهر بوده و این قابلیت در محیط‌های طبیعی‌، امکان فرار از دست شکارچیان را برایشان فراهم می‌آورد. بررسی دقیق‌تر محققین نشان می‌دهد که اغلب این حشرات، چشم‌هایی با ساختار خاص دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا جلوی بازتاب نور را بگیرند. همین ویژگی اعجاب‌انگیز و طبیعی، الهام‌بخش تیمی از مخترعین ارتش آمریکا برای توسعه فناوری جدید استتار شده است.

این اختراع که در دسامبر ۲۰۲۰ در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به تازگی با شماره «US 20200263194» انتشار یافته است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در اسناد ثبت اختراع، سطح چشم پروانه از برآمدگی‌هایی با ارتفاع ۲۰۰ نانومتر تشکیل شده که فاصله‌ای ۳۰۰ نانومتری از یکدیگر دارند. از آنجایی که این برآمدگی‌ها از طول موج نور مرئی کوچک‌تر می‌باشند، نور بدون بازتاب باقی مانده و دچار شکست می‌شود. به عبارت بهتر، این برجستگی‌های طبیعی و ظریف، به‌عنوان یک پوشش ضد انعکاس بر روی چشم پروانه عمل می‌کنند. آزمایشگاه دید در شب ارتش آمریکا هم سعی نموده تا همین ساختار را بر روی تجهیزات نوری پیاده‌سازی نماید. به این منظور، از پوشش‌های مبتنی بر چاپ سه‌بعدی برای شکست نور در مقیاس صنعتی استفاده شده و نوعی استتار برای تجهیزات نظامی فراهم شده است.

گفتنی است که در رول‌های چاپ شده بر روی لنزهای نوری، از نانوذرات ژرمانیوم استفاده شده که امکان تولید پوشش‌های ضد انعکاس کامل را ایجاد می‌کند. از نظر تئوریک، تسلیحات مجهز به این فناوری، به پرسنل نظامی اجازه می‌دهد تا در تاریکی شب و بدون نگرانی از انعکاس پرتوهای نور سرگردان که می‌تواند موقعیت آن‌ها را به خطر بیندازد، مأموریت‌های خود را به انجام برسانند. برایان متزگر (Brian Metzger) که صاحب‌نظر در حوزه تجهیزات و فناوری‌های نظامی است، در خصوص این فناوری می‌گوید: «این فناوری، کاربردهای گسترده‌تری خواهد داشت که از آن جمله، می‌توان به کاهش بازتاب خیره‌کننده نور خورشید، افزایش کارایی صفحات خورشیدی و کاهش بازتاب نور در تلویزیون‌های تخت اشاره نمود».

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.