رقابت جدی اپل و سامسونگ برای بکارگیری لنزهای پریسکوپی
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رقابت جدی اپل و سامسونگ برای بکارگیری لنزهای پریسکوپی

سبد پتنت قدرتمند سامسونگ، برنامه‌های اپل برای جایگزینی و ادغام یک لنز دوربین جدید در آیفون‌ را با چالش مواجه نموده است. بنا بر اخبار انتشار یافته، اپل امیدوار است که تا سال ۲۰۲۳ میلادی، نوعی لنز شبیه به پریسکوپ را در آیفون‌های خود بکار گیرد که امکان بزرگنمایی بهتر و نازک‌تر شدن ماژول‌های دوربین را فراهم می‌‌آورد. با این وجود، ثبت اختراعات متعدد سامسونگ در این حوزه، احتمالاً اپل را با چالش جدی روبرو نموده و این شرکت را به سامسونگ وابسته می‌نماید.

امروزه تلفن‌های هوشمند به ابزاری فراتر از یک دستگاه ارتباطی صرف تبدیل شده‌ و عملاً تعاملات مجازی کاربران در شبکه‌های اجتماعی، دریافت اطلاعات از طریق موتورهای جستجو، خرید اینترنتی و حتی کنترل سلامت را بر عهده گرفته‌اند. این موضوع، رقابت در این صنعت را به شدت پیچیده نموده که وجوه مختلفی را در بر گرفته است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها، ثبت تصاویر و ویدئوهای مختلف است که توسط دوربین‌های پیشرفته و حرفه‌ای انجام می‌گیرد. نوآوری‌های مستمر، از تعبیه چندین دوربین مختلف در گوشی گرفته تا امکان تصویربرداری زیر آب، به خوبی شدت رقابت در این حوزه و سرمایه‌گذاری‌های چشمگیر شرکت‌های فناور را نشان می‌دهد. طبیعتاً رقابت اپل و سامسونگ به‌عنوان رهبران صنعت تلفن همراه، در حوزه دوربین‌ها هم در جریان است. در حالی که در تلفن هوشمند «Galaxy S21 Ultra» سامسونگ، با استفاده از لنز پریسکوپ، امکان زوم اپتیکال ۱۰ برابری فراهم شده، اما در آخرین محصول اپل، یعنی «iPhone 12 Pro Max»، تنها قابلیت زوم ۲/۵ برابری وجود دارد. در همین راستا، اپل نیز تمایل شدیدی به استفاده از لنزهای پریسکوپ در گوشی‌های هوشمند خود دارد.

مفهوم «پریسکوپ»، اصطلاحی است که برای توصیف یک سیستم لنز تاشو و مبتنی بر تغییر مسیر نور از طریق دنباله‌ای از لنزها و آینه‌ها استفاده می‌شود. این مفهوم، در لنزهای جدید دوربین هم کاربرد داشته و قادر به بهبود قابلیت زوم دوربین‌های فعلی تلفن‌های هوشمند می‌باشد. همین ایده که از ظاهر و عملکرد پریسکوپ‌های زیردریایی تقلید شده، اساس و پایه طرح جدید اپل را شکل داده است. بنا بر گزارشات مختلف، اخیراً اپل اختراعات متعددی در زمینه طراحی دوربین‌های پریسکوپی به ثبت رسانیده که از آن جمله، می‌توان به «US 11061213» و «US 11092773» اشاره نمود. هر دوی این پتنت‌ها، در ژانویه ۲۰۱۹ به ثبت رسیده و گواهی ثبت اختراع آن‌ها، به ترتیب در جولای و آگوست سال جاری میلادی، از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا صادر شده است.

تا اینجا با نوآوری جدیدی از اپل مواجهیم که به گفته برخی کارشناسان، به زودی در نسخه‌های جدید آیفون بکار گرفته می‌شود. حتی انتخاب «LG InnoTek» به‌عنوان یک تأمین‌کننده، گواهی بر همین موضوع است. اما نکته جالب اینجا است که «LG InnoTek» خود محرک‌های (Actuator) مورد نیاز را از سامسونگ الکترومکانیکز (Samsung Electro-Mechanics) تأمین نموده و به نوعی می‌توان گفت که اپل در مسیر تغییر فناوری خود، وابسته به سامسونگ باقی می‌ماند. لنزهای مورد استفاده در آیفون‌های فعلی، برای جابجایی از محرک‌های فنری استفاده می‌کنند که از طریق شرکت‌های «Alps Electric» و «Mitsumi Electric» تأمین می‌گردند. این در حالی است که محرک‌های توپی مورد نیاز برای لنز پریسکوپی مد نظر اپل، توسط سامسونگ الکترومکانیکز تولید می‌گردد. در واقع، با توجه به این‌که سامسونگ در این حوزه از فناوری پیشتاز بوده و پتنت‌های متعددی را به خود اختصاص داده است، این استراتژی اپل با چالش‌هایی جدی مواجه خواهد بود.

گفتنی است، سامسونگ در کنار پتنت‌های مستقیمی که در این حوزه به ثبت رسانیده، با «Jahwa Electronics» هم پروژه مشترکی برای توسعه فناوری آغاز نموده است. علاوه بر این، سامسونگ با خرید شرکت استارت‌آپی «Corephotonix» در سال ۲۰۱۹، مجموعه اختراعات این شرکت را هم تصاحب کرده و عملاً یک سبد پتنت بسیار قوی در این حوزه از فناوری تدارک دیده است. مجموع این موارد، نگرانی‌هایی پیرامون چگونگی استفاده اپل از این فناوری ایجاد نموده است. در مواجهه با این مشکل، اپل یا باید کل استراتژی و طراحی‌های فنی خود را تغییر داده تا با اتهام نقض پتنت مواجه نشود و یا این‌که هزینه هنگفتی جهت اخذ مجوز بهره‌برداری از فناوری به سامسونگ بپردازد. هر دو گزینه پیش روی اپل قرار داشته و باید منتظر ماند و تصمیم جدید اپل را مشاهده کرد. فارغ از گزینه انتخابی اپل، این فناوری را می‌توان یک مثال کلاسیک از نقش پتنت در رقابت‌های فناورانه و چگونگی استفاده از آن برای محدودسازی رقبا دانست.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.