یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی
۲۳ شهریور ۱۴۰۰ یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی

در حالی که همگان از کامپیوترهای کوانتومی به‌عنوان فناوری آینده نام می‌برند، ثبت اختراع جدید «AMD» بر روی یک نوآوری انقلابی متمرکز شده که با کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز، عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی را تسهیل نموده و منجر به بهبود ثبات و افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد. از آنجاکه این فناوری یکی از چالش‌های عمده پیش روی این کامپیوترها را مرتفع می‌نماید، پتانسیل تجاری قابل توجهی برای آن پیش‌بینی می‌گردد.

فناوری کوانتوم و به‌طور خاص محاسبات کوانتومی، موضوع تحقیق و سرمایه‌گذاری بسیاری از دانشگاه‌ها و غول‌های فناوری جهان بوده و عملاً این فناوری در کنار هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اصلاح ژنی، در زمره حوزه‌های نوظهوری قرار گرفته که می‌تواند تحولی عظیم به دنبال داشته باشد. با این وجود، به نظر می‌رسد که معماری کیوبیت فعلی، دارای مشکلاتی در مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بوده که حل نشدن آن، می‌تواند چالش‌هایی جدی به دنبال داشته باشد. در واقع، اگرچه محققین گوگل، «IBM» و برخی مؤسسات چینی، به کمک کامپیوترهایی که بیش از ۵۰ کیوبیت را ادغام می‌کنند، نوعی برتری کوانتومی در محاسبات پدید آورده و زمان پردازش محاسباتی که با استفاده از پردازنده‌های معمولی مبتنی بر ترانزیستور ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد را کوتاه نموده‌اند، اما هنوز هم کامپیوترهای کوانتومی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کارایی عملیاتی پایینی داشته و بسیار ناپایدار هستند. در واکنش به این چالش‌ها، «AMD» مدل جدیدی از دورنوردی یا تله‌پورت کوانتومی (Quantum Teleportation) توسعه داده که بهبود ثبات سیستم و کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز برای محاسبات خاص را ممکن می‌سازد.

بنا بر اختراع جدید «AMD» که در فوریه سال گذشته میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210255871» انتشار یافته است، رویکرد جدید قادر به حل کامل مشکلات مربوط به کارایی سیستم و ثبات معماری خواهد بود.

کامپیوترهای کوانتومی برای پیشی گرفتن از دستگاه‌های محاسباتی معمولی، حداقل به ۵۳ کیوبیت نیاز دارند. پایداری این سیستم‌ها، توسط محفظه‌های خاصی تضمین شده که سخت‌افزار را در دمای صفر مطلق نگه می‌دارند. پیش‌تر دانشمندان چینی اثبات نمودند که به دلیل افزایش مسائل مربوط به پایداری سیستم، مقیاس‌پذیری بالای ۵۳ کیوبیت مشکل‌ساز شده و این یکی از چالش‌های پیش روی این سیستم‌ها می‌باشد. این در حالی است که مدل تله‌پورت کوانتومی ارائه شده در ثبت اختراع جدید «AMD»، تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز را کاهش داده و عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی، به شیوه‌ای خارج از نظم فعلی انجام شده و همین رویکرد مبتنی بر محاسبات موازی، منجر به افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد.

گفتنی است، «AMD» توضیح روشنی در خصوص روش دقیق انتقال کیوبیت‌ها و تخصیص آن‌ها به مناطق مختلف ارائه نداده و بخش‌هایی از موضوع را در اسناد ثبت اختراع خود مسکوت گذاشته است. احتمالاً این ابهام، به دلیل نگرانی این شرکت از ورود دیگر شرکت‌های فناوری است که در پیچیدگی‌های محاسبات کوانتومی تجاربی داشته و از مهارت‌های بالایی برای توسعه فناوری و دستیابی به فناوری‌های جدید برخوردار می‌باشند. با توجه به قابلیت فناورانه نسبتاً محدود «AMD» در این حوزه، احتمال می‌رود که اگر این شرکت به دلایل فنی، به تنهایی موفق به اجرا و پیاده‌سازی فناوری نشود، اقدام به استفاده از ابزار صدور مجوز و واگذاری آن به دیگر شرکت‌های صاحب صلاحیت نماید.

 

پربازدید‌ترین‌ها

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری نخستین وبینار تخصصی مالکیت فکری توسط باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو

باشگاه فناوری و نوآوری یونسکو، با حمایت کانون پتنت ایران، اقدام به برگزاری یک وبینار تخصصی مالکیت فکری برای کسب‌و‌کارهای نوپا، مراکز دانش‌بنیان و دانشگاهیان نموده است. در پایان این رویداد سه روزه که ۲۲ لغایت ۲۵ آبان ماه برگزار می‌گردد، گواهینامه بین‌المللی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو نیز به شرکت‌کنندگان اعطا می‌گردد.

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری
۱۲ آبان ۱۴۰۰

برگزاری افتتاحیه مدرسه پاییزه وزارت بهداشت با حضور مدیران فناوری و مالکیت فکری

اولین رویداد از مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفته جاری، مورخ دهم آبان ماه، با حضور ۱۰۳ نفر از مدیران فناوری، کارشناسان دفاتر مالکیت فکری و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های وابسته به این وزارتخانه برگزار گردید. تمرکز ویژه این رویداد که با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار شد، بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان و رویکردهای ممکن برای دانشگاه‌های داخلی بود.

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی
۹ آبان ۱۴۰۰

محفظه هوشمند تحویل سفارشات پستی

یک شرکت فعال در صنعت پهپاد، ایده‌ای جدید و نوآورانه برای نسل آتی صندوق‌های پست خانگی ارائه نموده است. دران‌دک در حال توسعه یک محفظه هوشمند برای دریافت محموله‌های پستی است که مجهز به قابلیت‌های مختلفی نظیر سیستم‌های گرمایش و سرمایش، احراز هویت، امضای از راه دور، رهگیری مرسوله و حتی قابلیت شارژ پهبادها بوده و می‌تواند انقلابی در زمینه خدمات پستی و تحویل سفارشات ایجاد نماید.

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!
۱۲ آبان ۱۴۰۰

نوجوانی که موفق به ساخت ربات آتش‌نشان شده است!

یک نوجوان مخترع، موفق به طراحی و ساخت نوعی ربات جستجو و نجات شده که در ساختمان‌های دچار آتش‌سوزی، به آتش‌نشانان کمک می‌کند تا عملیات‌ نجات را از راه دور هدایت کنند. «سیدهارت تاکور» که کار بر روی «FireBot» را چهار سال پیش و در سن سیزده سالگی آغاز کرد، به تازگی توانسته جایزه اختراع برگزیده مردمی را در مسابقات مخترعین دانش‌آموزی و دانشگاهی سال ۲۰۲۱ از آن خود نماید. اخذ حمایت از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به عنوان حامی این مسابقه، خیال تاکور را از جنبه‌های حفاظتی اختراع هم راحت می‌کند.

تلاش‌های جهانی برای حل چالش بازیافت پلاستیک‌ها
۱۰ آبان ۱۴۰۰

تلاش‌های جهانی برای حل چالش بازیافت پلاستیک‌ها

در حالی که این روزها خبرهای متعددی از تشکیل لابی‌های سیاسی برای فرار از قوانین زیست‌محیطی به گوش می‌رسد، اما در اخبار نوآوری و فناوری، شواهدی از تلاش‌های گسترده‌ دیده می‌شود. بررسی اسناد ثبت اختراع، گواهی از این واقعیت است که در مرکز این تلاش‌ها، اروپا و آمریکا رهبری نوآوری در صنعت بازیافت پلاستیک و فناور‌های جایگزین برای آن‌ها را بر عهده گرفته‌اند. هر یک از این دو با سهمی تقریباً ۳۰ درصدی از فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، در صدر متقاضیان برتر قرار گرفته و مجموعاً ۶۰ درصد از فعالیت‌های ثبت اختراع در کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.