یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی
۲۳ شهریور ۱۴۰۰

یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی

در حالی که همگان از کامپیوترهای کوانتومی به‌عنوان فناوری آینده نام می‌برند، ثبت اختراع جدید «AMD» بر روی یک نوآوری انقلابی متمرکز شده که با کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز، عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی را تسهیل نموده و منجر به بهبود ثبات و افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد. از آنجاکه این فناوری یکی از چالش‌های عمده پیش روی این کامپیوترها را مرتفع می‌نماید، پتانسیل تجاری قابل توجهی برای آن پیش‌بینی می‌گردد.

فناوری کوانتوم و به‌طور خاص محاسبات کوانتومی، موضوع تحقیق و سرمایه‌گذاری بسیاری از دانشگاه‌ها و غول‌های فناوری جهان بوده و عملاً این فناوری در کنار هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اصلاح ژنی، در زمره حوزه‌های نوظهوری قرار گرفته که می‌تواند تحولی عظیم به دنبال داشته باشد. با این وجود، به نظر می‌رسد که معماری کیوبیت فعلی، دارای مشکلاتی در مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بوده که حل نشدن آن، می‌تواند چالش‌هایی جدی به دنبال داشته باشد. در واقع، اگرچه محققین گوگل، «IBM» و برخی مؤسسات چینی، به کمک کامپیوترهایی که بیش از ۵۰ کیوبیت را ادغام می‌کنند، نوعی برتری کوانتومی در محاسبات پدید آورده و زمان پردازش محاسباتی که با استفاده از پردازنده‌های معمولی مبتنی بر ترانزیستور ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد را کوتاه نموده‌اند، اما هنوز هم کامپیوترهای کوانتومی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کارایی عملیاتی پایینی داشته و بسیار ناپایدار هستند. در واکنش به این چالش‌ها، «AMD» مدل جدیدی از دورنوردی یا تله‌پورت کوانتومی (Quantum Teleportation) توسعه داده که بهبود ثبات سیستم و کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز برای محاسبات خاص را ممکن می‌سازد.

بنا بر اختراع جدید «AMD» که در فوریه سال گذشته میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210255871» انتشار یافته است، رویکرد جدید قادر به حل کامل مشکلات مربوط به کارایی سیستم و ثبات معماری خواهد بود.

کامپیوترهای کوانتومی برای پیشی گرفتن از دستگاه‌های محاسباتی معمولی، حداقل به ۵۳ کیوبیت نیاز دارند. پایداری این سیستم‌ها، توسط محفظه‌های خاصی تضمین شده که سخت‌افزار را در دمای صفر مطلق نگه می‌دارند. پیش‌تر دانشمندان چینی اثبات نمودند که به دلیل افزایش مسائل مربوط به پایداری سیستم، مقیاس‌پذیری بالای ۵۳ کیوبیت مشکل‌ساز شده و این یکی از چالش‌های پیش روی این سیستم‌ها می‌باشد. این در حالی است که مدل تله‌پورت کوانتومی ارائه شده در ثبت اختراع جدید «AMD»، تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز را کاهش داده و عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی، به شیوه‌ای خارج از نظم فعلی انجام شده و همین رویکرد مبتنی بر محاسبات موازی، منجر به افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد.

گفتنی است، «AMD» توضیح روشنی در خصوص روش دقیق انتقال کیوبیت‌ها و تخصیص آن‌ها به مناطق مختلف ارائه نداده و بخش‌هایی از موضوع را در اسناد ثبت اختراع خود مسکوت گذاشته است. احتمالاً این ابهام، به دلیل نگرانی این شرکت از ورود دیگر شرکت‌های فناوری است که در پیچیدگی‌های محاسبات کوانتومی تجاربی داشته و از مهارت‌های بالایی برای توسعه فناوری و دستیابی به فناوری‌های جدید برخوردار می‌باشند. با توجه به قابلیت فناورانه نسبتاً محدود «AMD» در این حوزه، احتمال می‌رود که اگر این شرکت به دلایل فنی، به تنهایی موفق به اجرا و پیاده‌سازی فناوری نشود، اقدام به استفاده از ابزار صدور مجوز و واگذاری آن به دیگر شرکت‌های صاحب صلاحیت نماید.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.