یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی
۲۳ شهریور ۱۴۰۰ یک نوآوری انقلابی دیگر در حوزه کامپیوترهای کوانتومی

در حالی که همگان از کامپیوترهای کوانتومی به‌عنوان فناوری آینده نام می‌برند، ثبت اختراع جدید «AMD» بر روی یک نوآوری انقلابی متمرکز شده که با کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز، عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی را تسهیل نموده و منجر به بهبود ثبات و افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد. از آنجاکه این فناوری یکی از چالش‌های عمده پیش روی این کامپیوترها را مرتفع می‌نماید، پتانسیل تجاری قابل توجهی برای آن پیش‌بینی می‌گردد.

فناوری کوانتوم و به‌طور خاص محاسبات کوانتومی، موضوع تحقیق و سرمایه‌گذاری بسیاری از دانشگاه‌ها و غول‌های فناوری جهان بوده و عملاً این فناوری در کنار هوش مصنوعی، بلاک‌چین و اصلاح ژنی، در زمره حوزه‌های نوظهوری قرار گرفته که می‌تواند تحولی عظیم به دنبال داشته باشد. با این وجود، به نظر می‌رسد که معماری کیوبیت فعلی، دارای مشکلاتی در مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بوده که حل نشدن آن، می‌تواند چالش‌هایی جدی به دنبال داشته باشد. در واقع، اگرچه محققین گوگل، «IBM» و برخی مؤسسات چینی، به کمک کامپیوترهایی که بیش از ۵۰ کیوبیت را ادغام می‌کنند، نوعی برتری کوانتومی در محاسبات پدید آورده و زمان پردازش محاسباتی که با استفاده از پردازنده‌های معمولی مبتنی بر ترانزیستور ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد را کوتاه نموده‌اند، اما هنوز هم کامپیوترهای کوانتومی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کارایی عملیاتی پایینی داشته و بسیار ناپایدار هستند. در واکنش به این چالش‌ها، «AMD» مدل جدیدی از دورنوردی یا تله‌پورت کوانتومی (Quantum Teleportation) توسعه داده که بهبود ثبات سیستم و کاهش تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز برای محاسبات خاص را ممکن می‌سازد.

بنا بر اختراع جدید «AMD» که در فوریه سال گذشته میلادی در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210255871» انتشار یافته است، رویکرد جدید قادر به حل کامل مشکلات مربوط به کارایی سیستم و ثبات معماری خواهد بود.

کامپیوترهای کوانتومی برای پیشی گرفتن از دستگاه‌های محاسباتی معمولی، حداقل به ۵۳ کیوبیت نیاز دارند. پایداری این سیستم‌ها، توسط محفظه‌های خاصی تضمین شده که سخت‌افزار را در دمای صفر مطلق نگه می‌دارند. پیش‌تر دانشمندان چینی اثبات نمودند که به دلیل افزایش مسائل مربوط به پایداری سیستم، مقیاس‌پذیری بالای ۵۳ کیوبیت مشکل‌ساز شده و این یکی از چالش‌های پیش روی این سیستم‌ها می‌باشد. این در حالی است که مدل تله‌پورت کوانتومی ارائه شده در ثبت اختراع جدید «AMD»، تعداد کیوبیت‌های مورد نیاز را کاهش داده و عملاً پردازش کمی فرآیندهای محاسباتی، به شیوه‌ای خارج از نظم فعلی انجام شده و همین رویکرد مبتنی بر محاسبات موازی، منجر به افزایش کارایی کل سیستم می‌گردد.

گفتنی است، «AMD» توضیح روشنی در خصوص روش دقیق انتقال کیوبیت‌ها و تخصیص آن‌ها به مناطق مختلف ارائه نداده و بخش‌هایی از موضوع را در اسناد ثبت اختراع خود مسکوت گذاشته است. احتمالاً این ابهام، به دلیل نگرانی این شرکت از ورود دیگر شرکت‌های فناوری است که در پیچیدگی‌های محاسبات کوانتومی تجاربی داشته و از مهارت‌های بالایی برای توسعه فناوری و دستیابی به فناوری‌های جدید برخوردار می‌باشند. با توجه به قابلیت فناورانه نسبتاً محدود «AMD» در این حوزه، احتمال می‌رود که اگر این شرکت به دلایل فنی، به تنهایی موفق به اجرا و پیاده‌سازی فناوری نشود، اقدام به استفاده از ابزار صدور مجوز و واگذاری آن به دیگر شرکت‌های صاحب صلاحیت نماید.

 

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.