پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز
۲۴ شهریور ۱۴۰۰ پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز

شرکت مشهور «TCL» که چندی پیش به نقض پتنت در بازار تلفن همراه و تلویزیون آلمان متهم شده بود، با حل و فصل دعوی در بیرون از دادگاه، به جمع شرکت‌هایی پیوست که اقدام به اخذ مجوز بهره‌برداری از شرکت «امپگ» نموده‌اند. «امپگ»، یک مجموعه گسترده از پتنت‌های مرتبط با حوزه کدینگ پیشرفته ویدئویی در اختیار داشته که شامل پتنت‌های ضروری استانداردی از شرکت‌های مختلف، نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ و سونی می‌باشد. بنا بر این توافق، امپگ شکایت خود را پس گرفته و در مقابل، شرکت چینی هم ملزم به پرداخت حق امتیاز توافق شده است.

یکی از چالش‌های پیش روی شرکت‌های فناور، پیچیدگی فزاینده در سیستم‌های متشکل از چندین و چند فناوری مختلف است که مالکیت فناوری را در اختیار بازیگران متعددی قرار می‌دهد. بدیهی است که در چنین شرایطی، نیاز به مجموعه متنوعی از موافقت‌نامه‌های صدور مجوز با هر یک از این بازیگران بوده که امری پیچیده، دشوار و زمان‌بر خواهد بود. در واکنش به این چالش، برخی از شرکت‌های فعال در حوزه صدور مجوز، اقدام به جمع‌آوری پتنت‌ها و حقوق انحصاری مرتبط با یک مجموعه فناوری خاص نموده و از این طریق، امکان در اختیار گرفتن حقوق بهره‌برداری در قالب یک موافقت‌نامه واحد را برای تولیدکنندگان فراهم می‌آورند. امپگ یکی از همین شرکت‌ها است که به‌عنوان یک پلتفرم صدور مجوز در حوزه‌های مختلف، سبدی قدرتمند و متشکل از ۲۵۰۰۰ پتنت در ۹۴ کشور جهان در اختیار دارد. بنا بر ادعای این شرکت، تا کنون ۲۶۰ مالک پتنت، به بیش از ۷۲۰۰ متقاضی به‌عنوان اخذکننده مجوز متصل شده‌اند و همین آمار چشمگیر، موفقیت امپگ را در حوزه صدور مجوز نشان می‌دهد.

یکی از حوزه‌های تمرکز امپگ، فناوری‌ها و استانداردهای مرتبط با کدینگ پیشرفته ویدئویی (AVC) است. سبد پتنت این شرکت در حوزه «AVC»، شامل پتنت‌های ضروری استاندارد از ۴۰ صاحب امتیاز پتنت بوده که بیش از ۲۰۰۰ اخذکننده مجوز را به خود جذب نموده و به همین واسطه، عملاً به یک بازیگر اصلی در مبادلات فناورانه در این حوزه مبدل شده است. به لطف همین جایگاه، امپگ در سال ۲۰۲۰ میلادی و به اتهام نقض پتنت، شکایتی علیه «TCl» به ثبت رسانید. در این شکایت، ادعا شده که محصولات «TCL» در بازار آلمان (به‌طور خاص تلفن همراه و تلویزیون)، مجوزهای لازم را از مالکین پتنت‌های حاضر در سبد پتنت امپگ کسب ننموده و مصداق نقض پتنت محسوب می‌شود. گفتنی است، نام‌های مشهوری نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ، سونی، توشیبا، دالبی، سیسکو و حتی اپل، در بین دارندگان پتنت‌های «AVC» حضور دارند.

در واکنش به این ادعای جنجالی و پس از کش و قوس‌های فراوان، «TCL» هم به مجموعه دریافت‌کنندگان مجوز بهره‌برداری از این پتنت‌ها پیوسته و عملاً دعوی حقوقی دو شرکت، در بیرون از راهروهای دادگاه حل و فصل شد. به نظر می‌رسد که هدف اولیه امپگ از شکایت مذکور، کشاندن «TCL» به پای میز مذاکره و انعقاد یک توافقنامه صدور مجوز بوده و این شرکت اصراری به پیگیری شکایت و ادامه مسیر پرهزینه و زمان‌بر حقوقی نداشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.