پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز
۲۴ شهریور ۱۴۰۰

پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز

شرکت مشهور «TCL» که چندی پیش به نقض پتنت در بازار تلفن همراه و تلویزیون آلمان متهم شده بود، با حل و فصل دعوی در بیرون از دادگاه، به جمع شرکت‌هایی پیوست که اقدام به اخذ مجوز بهره‌برداری از شرکت «امپگ» نموده‌اند. «امپگ»، یک مجموعه گسترده از پتنت‌های مرتبط با حوزه کدینگ پیشرفته ویدئویی در اختیار داشته که شامل پتنت‌های ضروری استانداردی از شرکت‌های مختلف، نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ و سونی می‌باشد. بنا بر این توافق، امپگ شکایت خود را پس گرفته و در مقابل، شرکت چینی هم ملزم به پرداخت حق امتیاز توافق شده است.

یکی از چالش‌های پیش روی شرکت‌های فناور، پیچیدگی فزاینده در سیستم‌های متشکل از چندین و چند فناوری مختلف است که مالکیت فناوری را در اختیار بازیگران متعددی قرار می‌دهد. بدیهی است که در چنین شرایطی، نیاز به مجموعه متنوعی از موافقت‌نامه‌های صدور مجوز با هر یک از این بازیگران بوده که امری پیچیده، دشوار و زمان‌بر خواهد بود. در واکنش به این چالش، برخی از شرکت‌های فعال در حوزه صدور مجوز، اقدام به جمع‌آوری پتنت‌ها و حقوق انحصاری مرتبط با یک مجموعه فناوری خاص نموده و از این طریق، امکان در اختیار گرفتن حقوق بهره‌برداری در قالب یک موافقت‌نامه واحد را برای تولیدکنندگان فراهم می‌آورند. امپگ یکی از همین شرکت‌ها است که به‌عنوان یک پلتفرم صدور مجوز در حوزه‌های مختلف، سبدی قدرتمند و متشکل از ۲۵۰۰۰ پتنت در ۹۴ کشور جهان در اختیار دارد. بنا بر ادعای این شرکت، تا کنون ۲۶۰ مالک پتنت، به بیش از ۷۲۰۰ متقاضی به‌عنوان اخذکننده مجوز متصل شده‌اند و همین آمار چشمگیر، موفقیت امپگ را در حوزه صدور مجوز نشان می‌دهد.

یکی از حوزه‌های تمرکز امپگ، فناوری‌ها و استانداردهای مرتبط با کدینگ پیشرفته ویدئویی (AVC) است. سبد پتنت این شرکت در حوزه «AVC»، شامل پتنت‌های ضروری استاندارد از ۴۰ صاحب امتیاز پتنت بوده که بیش از ۲۰۰۰ اخذکننده مجوز را به خود جذب نموده و به همین واسطه، عملاً به یک بازیگر اصلی در مبادلات فناورانه در این حوزه مبدل شده است. به لطف همین جایگاه، امپگ در سال ۲۰۲۰ میلادی و به اتهام نقض پتنت، شکایتی علیه «TCl» به ثبت رسانید. در این شکایت، ادعا شده که محصولات «TCL» در بازار آلمان (به‌طور خاص تلفن همراه و تلویزیون)، مجوزهای لازم را از مالکین پتنت‌های حاضر در سبد پتنت امپگ کسب ننموده و مصداق نقض پتنت محسوب می‌شود. گفتنی است، نام‌های مشهوری نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ، سونی، توشیبا، دالبی، سیسکو و حتی اپل، در بین دارندگان پتنت‌های «AVC» حضور دارند.

در واکنش به این ادعای جنجالی و پس از کش و قوس‌های فراوان، «TCL» هم به مجموعه دریافت‌کنندگان مجوز بهره‌برداری از این پتنت‌ها پیوسته و عملاً دعوی حقوقی دو شرکت، در بیرون از راهروهای دادگاه حل و فصل شد. به نظر می‌رسد که هدف اولیه امپگ از شکایت مذکور، کشاندن «TCL» به پای میز مذاکره و انعقاد یک توافقنامه صدور مجوز بوده و این شرکت اصراری به پیگیری شکایت و ادامه مسیر پرهزینه و زمان‌بر حقوقی نداشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.