پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز
۲۴ شهریور ۱۴۰۰ پایان دعوی «TCL» با پرداخت حق امتیاز

شرکت مشهور «TCL» که چندی پیش به نقض پتنت در بازار تلفن همراه و تلویزیون آلمان متهم شده بود، با حل و فصل دعوی در بیرون از دادگاه، به جمع شرکت‌هایی پیوست که اقدام به اخذ مجوز بهره‌برداری از شرکت «امپگ» نموده‌اند. «امپگ»، یک مجموعه گسترده از پتنت‌های مرتبط با حوزه کدینگ پیشرفته ویدئویی در اختیار داشته که شامل پتنت‌های ضروری استانداردی از شرکت‌های مختلف، نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ و سونی می‌باشد. بنا بر این توافق، امپگ شکایت خود را پس گرفته و در مقابل، شرکت چینی هم ملزم به پرداخت حق امتیاز توافق شده است.

یکی از چالش‌های پیش روی شرکت‌های فناور، پیچیدگی فزاینده در سیستم‌های متشکل از چندین و چند فناوری مختلف است که مالکیت فناوری را در اختیار بازیگران متعددی قرار می‌دهد. بدیهی است که در چنین شرایطی، نیاز به مجموعه متنوعی از موافقت‌نامه‌های صدور مجوز با هر یک از این بازیگران بوده که امری پیچیده، دشوار و زمان‌بر خواهد بود. در واکنش به این چالش، برخی از شرکت‌های فعال در حوزه صدور مجوز، اقدام به جمع‌آوری پتنت‌ها و حقوق انحصاری مرتبط با یک مجموعه فناوری خاص نموده و از این طریق، امکان در اختیار گرفتن حقوق بهره‌برداری در قالب یک موافقت‌نامه واحد را برای تولیدکنندگان فراهم می‌آورند. امپگ یکی از همین شرکت‌ها است که به‌عنوان یک پلتفرم صدور مجوز در حوزه‌های مختلف، سبدی قدرتمند و متشکل از ۲۵۰۰۰ پتنت در ۹۴ کشور جهان در اختیار دارد. بنا بر ادعای این شرکت، تا کنون ۲۶۰ مالک پتنت، به بیش از ۷۲۰۰ متقاضی به‌عنوان اخذکننده مجوز متصل شده‌اند و همین آمار چشمگیر، موفقیت امپگ را در حوزه صدور مجوز نشان می‌دهد.

یکی از حوزه‌های تمرکز امپگ، فناوری‌ها و استانداردهای مرتبط با کدینگ پیشرفته ویدئویی (AVC) است. سبد پتنت این شرکت در حوزه «AVC»، شامل پتنت‌های ضروری استاندارد از ۴۰ صاحب امتیاز پتنت بوده که بیش از ۲۰۰۰ اخذکننده مجوز را به خود جذب نموده و به همین واسطه، عملاً به یک بازیگر اصلی در مبادلات فناورانه در این حوزه مبدل شده است. به لطف همین جایگاه، امپگ در سال ۲۰۲۰ میلادی و به اتهام نقض پتنت، شکایتی علیه «TCl» به ثبت رسانید. در این شکایت، ادعا شده که محصولات «TCL» در بازار آلمان (به‌طور خاص تلفن همراه و تلویزیون)، مجوزهای لازم را از مالکین پتنت‌های حاضر در سبد پتنت امپگ کسب ننموده و مصداق نقض پتنت محسوب می‌شود. گفتنی است، نام‌های مشهوری نظیر گوگل، «LG»، سامسونگ، سونی، توشیبا، دالبی، سیسکو و حتی اپل، در بین دارندگان پتنت‌های «AVC» حضور دارند.

در واکنش به این ادعای جنجالی و پس از کش و قوس‌های فراوان، «TCL» هم به مجموعه دریافت‌کنندگان مجوز بهره‌برداری از این پتنت‌ها پیوسته و عملاً دعوی حقوقی دو شرکت، در بیرون از راهروهای دادگاه حل و فصل شد. به نظر می‌رسد که هدف اولیه امپگ از شکایت مذکور، کشاندن «TCL» به پای میز مذاکره و انعقاد یک توافقنامه صدور مجوز بوده و این شرکت اصراری به پیگیری شکایت و ادامه مسیر پرهزینه و زمان‌بر حقوقی نداشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.