ثبت رکورد هر سه ماه یک پتنت توسط یک مخترع هندی
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ ثبت رکورد هر سه ماه یک پتنت توسط یک مخترع هندی

مخترع پرکار و موفق هندی، رکورد شگفت‌انگیزی برای ثبت اختراعات خود بر جای گذاشته است. جیاگانش بالاکریشنا (Jaiganesh Balakrishna) که تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه کورنل آمریکا (Cornell University) به اتمام رسانیده، از همان دوران تحصیل شروع به ثبت نوآوری‌های خود در سیستم پتنت آمریکا نمود. این محقق، هم‌اکنون ۷۵ ثبت اختراع در آمریکا داشته و به‌طور متوسط هر ۳ ماه یک بار، درخواست جدیدی به ثبت می‌رساند!

بالاکریشنا را می‌توان نمونه‌ای از یک محقق خوش‌فکر و خلاق دانست. وی نخستین اختراع خود را هنگامی به ثبت رسانید که در دانشگاه کورنل مشغول به تحصیل بود. خودش در این خصوص می‌گوید: «ما معماری کارآمدی برای نوعی ماژول ایجاد پالس (فرآیندی برای مناسب‌تر کردن سیگنال ارسالی) ارائه کرده بودیم. استادم گفت که این کار به اندازه کافی جدید است و قابلیت ثبت در سیستم پتنت را دارد. من هیجان‌زده شدم، اما متقاعد نشده بودم که چنین چیزی ممکن است. در نگاه اول، اختراعم بدیهی به نظر می‌رسید. بسیاری از مخترعین، احساس می‌کنند که آنچه انجام داده‌اند، ارزش ثبت کردن ندارد».

بالاکریشنا هم‌اکنون در تگزاس اینسترومنت (Texas Instruments) مشغول به کار است، شرکتی که وی بلافاصله پس از پایان دوره دکتری خود در سال ۲۰۰۲، به آن ملحق شد. او در حال حاضر ۷۵ ثبت اختراع داشته که رکورد اعجاب‌انگیز هر سه ماه یک پتنت جدید را نشان می‌دهد. اما چگونه می‌توان چنین نرخ فعالیت شگفت‌انگیزی را برای سال‌های متوالی حفظ نمود؟ بالاکریشنا موفقیت خود در زمینه ثبت اختراعات متعدد را به اکوسیستم منحصربه‌فرد شرکت تگزاس اینسترومنت نسبت می‌دهد. وی در این خصوص می‌گوید: «تگزاس اینسترومنت، دارای یک سیستم قوی است که در آن، یک کمیته بررسی اختراعات وجود داشته و مخترع می‌تواند ایده جدید خود را برای آن‌ها بازگو نماید. این کمیته، با ارزیابی جدید بودن، ضریب تأثیر و این‌که آیا این ایده قابل تشخیص است یا خیر (قابلیت بررسی و شناسایی نقض پتنت از سوی دارندگان حقوق انحصاری)، ارزش اختراعاتی که حتی ممکن است در ابتدای امر تشخیص داده نشوند را نمایان می‌کند».

بالاکریشنا معتقد است، هنگامی که همراه با تیمش روی حل یک مشکل جدید کار می‌کند، اصلاً به نحوه پتنت شدن آن توجهی ندارد. او می‌گوید: «نقطه شروع، درک وضعیت فعلی فناوری است. یعنی آنچه قبلاً انجام شده، معیارهایی که باید بهبود یابد و در نهایت، راه‌حل‌هایی که موجب بهبود می‌شوند». تازه اینجا است که بحث حفاظت از اختراعات و ثبت آن‌ها مطرح می‌شود. هنگامی که آن‌ها مشکل را به‌طور مؤثر حل کردند، به موضوعات و فرآیندهای قابل ثبت پرداخته و ایده‌های ثبت اختراع را فهرست می‌کنند.

گفتنی است که بالاکریشنا بر روی سیستم‌های ارتباطی و پردازش سیگنال کار نموده و به همین دلیل، با تحولات مستمر فناوری «5G» در ارتباط است. هدف اصلی او و همکارانش، مدیریت سریع بارگذاری داده‌ها و کاهش هزینه هر مگابایت است. وی در این باره می‌گوید: «ما با محصولاتی سر و کار داریم که سطح یکپارچگی را افزایش داده و هزینه را کاهش می‌دهند».

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.