رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) پیرامون وضعیت نوآوری در کشورهای مختلف، سوئیس برای چندمین سال متوالی در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفته است. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس این گزارش که تحت عنوان شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ (Global Innovation Index 2021) منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه «۶۰»ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

گفتنی است، ارزیابی و مقایسه کشورها در شاخص جهانی نوآوری، با بکارگیری ۸۰ شاخص مختلف انجام گرفته که در دو گروه کلی شاخص‌های ورودی نوآوری (مؤسسات و نهادها، سرمایه انسانی و پژوهش، زیرساخت، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب‌وکار) و شاخص‌های خروجی نوآوری (دانش و فناوری و خروجی‌های خلاقانه) قرار می‌گیرند. بررسی فهرست کشورهای نوآور نشان می‌دهد که ده کشور نخست این فهرست، در مقایسه با سال ۲۰۲۰ تغییری نداشته و تنها جایگاه برخی از آن‌ها عوض شده است. شاید مهم‌ترین این تغییرات، ادامه روند صعودی کره جنوبی باشد که پس از ورود به جمع برترین‌ها در سال ۲۰۲۰، امسال هم به وضعیت رو به رشد خود ادامه داده و از جایگاه دهم، به رده پنجم دست یافته است. جدول ۱، ده کشور برتر و امتیازهای بدست آمده توسط آن‌ها را نشان می‌دهد.

 

جدول ۱- فهرست ده کشور برتر در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

فهرست ده کشور برتر در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

گزارش شاخص جهانی نوآوری، در کنار تمامی آمار و ارقام کمی و کیفی، بیانگر یک نکته کلیدی است: «نوآوری به کشورهای پیشرفته یا شرکت‌های فناور بزرگ و مشهور خلاصه نمی‌شود». مثال بارز این مسئله، تلاش‌ها و اقدامات کشورهای درحال‌توسعه و کمتر توسعه یافته است که با درک نقش و جایگاه نوآوری در رشد و توسعه، آن را در صدر اولویت‌های خود قرار داده‌اند. ایران هم از این قاعده مستثنی نبوده و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، روندی صعودی را در پیش گرفته است. ایران از سال ۲۰۱۱ میلادی، به جمع کشورهای مورد ارزیابی سازمان جهانی مالکیت فکری پیوسته و در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، به ترتیب در رده‌های ۶۵، ۶۱ و ۶۷ قرار گرفت. جالب اینجا است که به رغم تحریم‌های فزاینده و مشکلات ناشی از آن، فعالیت‌های نوآورانه در ایران متوقف نشده و در رده‌بندی اخیر وایپو، با کسب امتیاز ۳۲/۹، به رتبه ۶۰ به‌عنوان بهترین رکورد سال‌های اخیر دست یافته‌ایم. شکل ۱، وضعیت ایران را در ۷ شاخص اصلی نشان می‌دهد.

 

وضعیت ایران در هفت شاخص اصلی

شکل ۱- وضعیت ایران در هفت شاخص اصلی

 

عملکرد ایران در خصوص زیرشاخص‌های مختلف مربوط به مالکیت فکری، یکی از نقاط قابل‌توجه این گزارش است. جایگاه اول از منظر علائم تجاری، جایگاه چهارم در خصوص طراحی‌های صنعتی و جایگاه هفتم در رده‌بندی از منظر پتنت‌ها، از جمله آیتم‌های مهمی هستند که در رتبه جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری نقش‌آفرینی نموده‌اند. همچنین، قرارگیری ایران در رتبه ۴۴ زیرشاخص تعداد پرونده‌های «PCT» که به واسطه حمایت‌های واحدهایی همچون کانون پتنت ایران رخ داده، یکی دیگر از نقاط مثبتی است که منجر به بهبود جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ شده است.

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.