تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۰۱ مهر ۱۴۰۰ تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

رویدادهای پاییزه آکادمی، با دوره «آشنایی با مالکیت فکری» به عنوان پیش‌نیازی برای سایر دوره‌ها آغاز شده و با دوره‌های تخصصی‌تر در خصوص ثبت اختراع ادامه می‌یابد. وبینار «پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه»، دومین رویداد سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری بوده که به دنبال شفاف‌سازی اهمیت ثبت اختراع و لزوم ثبت دستاوردهای فنی فناوران، نوآوران، دانشگاهیان و شرکت‌ها می‌باشد. در گام بعدی و پس از پی بردن به اهمیت ثبت این دارایی‌های ارزشمند، نیاز است تا با الزامات ثبت اختراع آشنا شویم، چیزی که در سومین وبینار آکادمی، با عنوان «بررسی شرایط ثبت اختراع با تأکید بر گام ابتکاری» به آن پرداخته می‌شود.

«آشنایی با آناتومی پتنت»، دیگر رویداد این فصل بوده که هم برای مخترعینی که به دنبال ثبت اختراعات خود می‌باشند و هم برای فناورانی که به دنبال مطالعه اسناد ثبت اختراع دیگران هستند، اهمیت بسیاری داشته و آن‌ها را با بخش‌های مختلف یک پتنت و دسترسی به اطلاعات با اهمیت موجود در آن‌‌ها آشنا می‌نماید. البته در راستای دسترسی گسترده به اسناد ثبت اختراع، دو وبینار نیز با عناوین «جستجوی پتنت» و «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی LENS» نیز تدارک دیده شده که اهمیت جستجو در میان اسناد ثبت اختراع، راه‌های دسترسی به این اسناد و فوت و فن جستجو در یکی از پایگاه‌های معتبر را به مخاطبین ارائه می‌نماید.

علاوه بر موارد یاد شده، دو وبینار ترویجی نیز در میان رویدادهای برنامه‌ریزی شده وجود داشته که به «معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن» و همچنین «نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون» می‌پردازد. در جدول زیر، لیست رویدادهای پاییزه آکادمی ارائه شده است.

 

عنوان کارگاه مدرس/سخنران تاریخ برگزاری ساعت برگزاری
آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۰ مهر ۱۶-۱۸
پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه امیرحسین برنایی ۲۷ مهر ۱۶-۱۸
بررسی شرایط ثبت اختراع با تأکید بر گام ابتکاری به عنوان چالش برانگیزترین شرط مهرداد خانلرخانی ۴ آبان ۱۶-۱۸
آشنایی با آناتومی پتنت لیلا زارعی ۱۱ آبان ۱۶-۱۸
معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن صبا شرف‌الدین ۱۸ آبان ۱۰-۱۲
جستجوی پتنت لیلا زارعی ۲۵ آبان ۱۶-۱۸
آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران وجیهه کاظم‌پور ۲ آذر ۱۶-۱۸
آشنایی با پایگاه اطلاعاتی LENS فاطمه جهان‌پیما ۹ آذر ۱۶-۱۸

 

لازم به ذکر است، از آنجاکه کلیه فرایندهای ثبت‌نام، اطلاع‌رسانی در مورد لینک ورود به وبینار و نحوه دریافت گواهی‌نامه، از طریق پرتال کانون انجام می‌گیرد، لذا لازم است تا شرکت‌کنندگان نسبت به ویرایش و درج آدرس صحیح ایمیل در حساب کاربری خود اقدام نمایند.

 

تقویم پاییز آکادمی

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.