آغاز یک دعوی نقض پتنت بین دو داور بسکتبال
۰۶ مهر ۱۴۰۰ آغاز یک دعوی نقض پتنت بین دو داور بسکتبال

یک سیستم نوآورانه برای ثبت زمان شروع و توقف بازی بسکتبال، دو تن از داوران سابق این ورزش را درگیر یک دعوی نقض پتنت نموده است. مایکل کاستابیل (Michael Costabile)، مخترع و صاحب دو پتنت در این زمینه، یکی از همکاران سابق خود را به نقض پتنت و طراحی و تولید یک سیستم مشابه متهم نموده و خواستار دریافت غرامت شده است.

بیشتر مردم عادت دارند که پتنت را ابزاری برای حفاظت از اختراعات و فناوری‌های پیشرفته در صنایع مختلف بدانند. این در حالی است که اختراع و نوآوری محدود به هیچ حوزه و بخش خاصی نبوده و حتی حوزه‌های ورزشی مختلف هم مملو از پتنت‌های گوناگونی هستند که توسط مخترعین و نوآوران فعال در این رشته‌ها به ثبت رسیده‌اند. جالب‌تر این‌که با وجود تخصیص بسیاری از دعاوی حقوقی پتنت به صنایعی نظیر خودروسازی، صنایع دارویی و محصولات الکترونیک، این پتنت‌های ورزشی هم می‌توانند موضوع یک دعوی جنجالی باشند. مثال بارز این موضوع، شکایت مایکل کاستابیل از کیت فوگلمن (Keith Fogleman) و شرکت «UStopIt LLC» است. موضوع اصلی دعوی، یک سیستم نوآورانه کنترل از راه دور برای آغاز و توقف زمان است که در محیط‌های با سیگنال‌های فعال متعدد قابل استفاده می‌باشد. به‌طور خاص، این سیستم برای بازی بسکتبال که حتی صدم ثانیه هم ممکن است برنده بازی را تغییر دهد، می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

داستان از جایی شروع شد که کاستابیل در لحظات آخر یکی از بازی‌های لیگ «NBA» در سال ۱۹۹۰، سوت را در آخرین لحظات بازی به صدا درآورده و همین اشتباه، تیم برنده را با تنها یک امتیاز بیشتر تعیین نمود. این سوت اشتباه، اعتراضات فراوانی را به دنبال داشت و به همین دلیل، کاستابیل شروع به کار بر روی یک سیستم زمان‌بندی هماهنگ با سوت داور نمود. وی شرکتی هم در این زمینه تأسیس کرد و نهایتاً در سال ۱۹۹۵ میلادی، نخستین محصول خود را در قالب یک کمربند به عرضه نمود. این کمربند، صدای سوت داور را تشخیص داده و کورنومتر بازی را بر مبنای آن آغاز و متوقف می‌کرد. از آن زمان، کاستابیل پیشرفت‌های متعددی در این نوآوری منحصربه‌فرد ایجاد نمود و به تناسب آن، پتنت‌هایی نیز در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ میلادی به ثبت رسانید که گواهی‌های ثبت اختراعی با شماره‌های «US 7920052» و «US 10504300»، به آن‌ها تخصیص یافت.

بنا بر ادعای کاستابیل، مشکل از زمانی آغاز شد که تقریباً پنج سال پیش، فوگلمن محصول کاستابیل را در اختیار گرفت تا آن را در دبیرستانی واقع در کارولینای شمالی مورد استفاده قرار دهد. کاستابیل مدعی است که هدف از این اقدام، مهندسی معکوس دستگاه و طراحی و تولید یک سیستم مشابه بوده است. فوگلمن در مارس سال جاری میلادی، شرکتی تحت عنوان «UStopIt LLC» تأسیس کرد و محصول خود را با نام «WhistleStop» به بازار عرضه نمود.

در شکایت کاستابیل آمده که این مخترع، در ماه ژوئن با فوگلمن تماس گرفته و نقض پتنت خود را به اطلاع وی رسانیده است. با این حال، مشاور حقوقی فوگلمن این هشدار را رد نموده و اقدامات نقض‌کننده آن‌ها ادامه یافته است. بر این اساس و با توجه به نادیده گرفتن عامدانه موضوع، کاستابیل خواستار جبران هزینه‌های ناشی از این نقض پتنت و خسارات مرتبط با آن می‌باشد.

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.