قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰ قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل گوام (Guam)، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) شده است. سونگو کانگ (Seungho Kang) که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

اختراع و نوآوری، منحصر به هیچ طبقه اجتماعی، جنسیت و حتی سن و سالی نیست؛ بهترین مصداق این موضوع، سونگو کانگ، نوجوان گوامی است که راهکارهایی نوآورانه برای برخی مشکلات اطرافش پیدا نموده است. اختراعات این مخترع کم سن و سال، طیف متنوعی از ایده‌ها، شامل ایمنی کشتی‌های تفریحی، کتابخانه شخصی، سیستم زهکشی و جلوگیری از سیلاب و حتی ذخیره‌سازی انرژی را شامل می‌شود. این موضوع، به خوبی نشان‌دهنده نگاه کنجکاو و ذهن خلاق سونگو می‌باشد. خودش در این باره می‌گوید: «من همیشه از ساختن وسایل لذت می‌برم و بر این باورم که اختراع چیزهای جدید، بسیار سرگرم‌کننده است».

بررسی دقیق‌تر اختراعات سونگو نشان می‌دهد که همه آن‌ها، با هدف تسهیل شرایط زندگی و کمک به دیگران توسعه یافته‌اند. برای مثال، او نوعی پرده خانگی برای روشنایی و کنترل دمای داخلی ساختمان طراحی نمود که با ذخیره‌سازی انرژی و انتقال مناسب آن، کاهش مصرف انرژی را به دنبال داشت. این اختراع  که در سال ۲۰۱۸ میلادی به ثبت رسید، گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10968690» را برای وی به دنبال داشت.

یکی دیگر از اختراعات جالب و منحصربه‌فرد سونگو، ایده سیستم نجات برای کشتی‌ها است. وی این ایده را پس از تصادف یک کشتی کره‌ای در جزیره «Jindo» که منجر به مرگ ۳۰۴ نفر گردید (که تقریباً همه آن‌ها کودک بودند)، در ذهن پروراند. سونگو در این باره می‌گوید: «کشتی واژگون شد و به دلیل اختلاف فشار بین داخل و خارج آن، افراد موفق به خروج نشدند. آن‌ها نتوانستند درب‌های شیشه‌ای را بشکنند و این یک مشکل بزرگ بود». در واکنش به این تراژدی بزرگ، سونگو نوعی دریچه فرار اضطراری طراحی کرد که برای شرایط خاص، از جمله غرق شدن کشتی، قابل استفاده بود. در این دریچه، مکانیسمی برای تشخیص اختلاف فشار تعبیه شده بود که می‌توانست مشکل پیش آمده برای کشتی کره‌ای را تا حدودی رفع نماید. اختراع یاد شده، در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسید و در نتیجه آن، گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10807679»، از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به وی اعطا گردید.

اختراع دیگر سونگو که در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسید، نوعی قفسه کتاب خانگی بود که گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10531736» هم به آن اختصاص یافت. آخرین اختراع سونگو کانگ، به یک مشکل رایج در گوام اشاره دارد. بارش باران، موجب ایجاد سیلاب می‌شود و این موضوع، باز هم توجه این مخترع را به خود جلب نمود. وی در این باره می‌گوید: «معمولاً هنگامی که به مدرسه می‌روم، بخشی از جاده‌ای که به مدرسه منتهی می‌شود، دچار سیلاب است. با خود م فکر کردم که اگر راهی مؤثر برای جلوگیری از سیل وجود داشت، چقدر خوب بود». بررسی‌های سونگو نشان داد که برخی گرفتگی‌ها و زباله‌های موجود در جاده، می‌توانند عبور آب به سیستم زهکشی را مختل کرده و در نتیجه، سیلاب ایجاد می‌شود. او شروع به تحقیق بیشتر کرد و در نهایت، یک سیستم زهکشی جدید برای فاضلاب طراحی نمود. این سیستم، با استفاده از فنر و فیلترهای خاص، از نشستن آوار و زباله بر روی زهکشی و سد شدن آب جلوگیری می‌کند. اختراع مذکور هم در سال ۲۰۲۰ در سیستم پتنت آمریکا به ثبت رسید که پتنت شماره «US 11015331» را برای سونگو کانگ در پی داشت.    

گفتنی است، این مخترع در حال به اشتراک‌گذاری اختراعات خود با جهانیان بوده و تا به حال، در مسابقات مختلفی در کانادا، اروپا و تایوان شرکت کرده است. خودش می‌گوید: «من توانستم در بسیاری از مسابقات اختراع و نوآوری شرکت کنم و اختراعات خود را به سایر کشورها نشان دهم. من به دنبال در میان گذاشتن راه‌حل‌های خود با سایر کشورها برای حل مشکلات آن‌ها هستم». جالب‌تر این‌که اختراع مقابله با سیلاب وی، به قانون‌گذاران و متولیان گوام هم ارائه شده است. لازم به ذکر است، سونگو که به علم فیزیک علاقه زیادی دارد، در اردوهای تابستانی دانشگاه‌های هاروارد و آکسفورد هم شرکت کرده است. به نظر می‌رسد که باید منتظر اختراعات و نوآوری‌های جدید و پیشرفته‌تری از این مخترع خوش‌فکر و خلاق باشیم.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.