تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰ تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

در حالی که امسال دستگاه جدیدی از سری «Samsung Note» عرضه نشده و حتی شایعاتی پیرامون متوقف شدن خط تولید آن به گوش می‌رسد، اما رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این غول فناوری، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که نشان از برنامه‌های جدی سامسونگ برای این ابزار دارد.

قلم «S Pen»، یک ابزار گره خورده با نوت‌های سامسونگ است که در محصولاتی همچون «Galaxy S21 Ultra» و «Z Fold 3» هم از آن استفاده شده است. اما برنامه‌های جدید سامسونگ نشان می‌دهد که باید منتظر کاربردهای کاملاً متفاوت و هیجان‌انگیزی از این ابزار جانبی باشیم. جالب اینجا است که استراتژی سامسونگ در معرفی «S Pen» به‌عنوان یک تجهیز مستقل و لزوم خریداری جداگانه آن، در تطابق کامل با ایده‌های جدید این شرکت است. به نظر می‌رسد که قلم هوشمند سامسونگ، با قابلیت‌های متنوع و جدیدش، ارزش خریداری و حتی رقابت با بسیاری از تجهیزات الکترونیکی مصرفی دیگر را داشته باشد.

درخواست جدید سامسونگ که در ماه مارس سال جاری میلادی به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021177789» از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری انتشار یافته است، مجهز شدن قلم هوشمند به دوربین و میکروفون را توصیف نموده که امکان ثبت تصاویر و ضبط فیلم را فراهم می‌کند. تصاویر مندرج در اسناد درخواست «PCT»، یک گوشی تلفن همراه نامشخص را به تصویر کشیده‌ که قلم به حالت کشویی در گوشه سمت راست و بالای آن قرار گرفته است. به منظور جلوگیری از افتادن قلم از محفظه مخصوص هم، یک سیستم آهنربایی برای آن در نظر گرفته شده است.

قلم سامسپنگ مجهز به دوربین و میکروفون

در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد. همچنین این امکان فراهم شده که با کمک حرکات دست، بتوان از راه دور بر سیستم کنترل داشته و برای فعال کردن شاتر دوربین اقدام نمود. علاوه بر این، با توجه به طراحی‌های ارائه شده برای گوشی که دارای بریدگی دوربین سلفی نمی‌باشد، این گمانه‌زنی وجود دارد که سامسونگ در صدد استفاده از قلم هوشمند به عنوان دوربین سلفی نسل بعدی تلفن‌های همراه می‌باشد.

گفتنی است، بسیاری از غول‌های فناوری به دنبال ایده‌های نوآورانه و توسعه قلم‌های هوشمند هستند که از آن جمله، می‌توان به ایده قلم‌موی اپل برای تبدیل قلم هوشمند به یک ابزار هنری و قلم هوشمند «LG» با صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر اشاره نمود. فارغ از استراتژی سامسونگ برای تجاری‌سازی قریب‌الوقوع نوآوری جدید یا صرفاً ثبت آن به‌عنوان یک ایده، شواهد حکایت از آن دارد که باید منتظر تشدید رقابت‌ها در این حوزه باشیم.