تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰ تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

در حالی که امسال دستگاه جدیدی از سری «Samsung Note» عرضه نشده و حتی شایعاتی پیرامون متوقف شدن خط تولید آن به گوش می‌رسد، اما رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این غول فناوری، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که نشان از برنامه‌های جدی سامسونگ برای این ابزار دارد.

قلم «S Pen»، یک ابزار گره خورده با نوت‌های سامسونگ است که در محصولاتی همچون «Galaxy S21 Ultra» و «Z Fold 3» هم از آن استفاده شده است. اما برنامه‌های جدید سامسونگ نشان می‌دهد که باید منتظر کاربردهای کاملاً متفاوت و هیجان‌انگیزی از این ابزار جانبی باشیم. جالب اینجا است که استراتژی سامسونگ در معرفی «S Pen» به‌عنوان یک تجهیز مستقل و لزوم خریداری جداگانه آن، در تطابق کامل با ایده‌های جدید این شرکت است. به نظر می‌رسد که قلم هوشمند سامسونگ، با قابلیت‌های متنوع و جدیدش، ارزش خریداری و حتی رقابت با بسیاری از تجهیزات الکترونیکی مصرفی دیگر را داشته باشد.

درخواست جدید سامسونگ که در ماه مارس سال جاری میلادی به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021177789» از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری انتشار یافته است، مجهز شدن قلم هوشمند به دوربین و میکروفون را توصیف نموده که امکان ثبت تصاویر و ضبط فیلم را فراهم می‌کند. تصاویر مندرج در اسناد درخواست «PCT»، یک گوشی تلفن همراه نامشخص را به تصویر کشیده‌ که قلم به حالت کشویی در گوشه سمت راست و بالای آن قرار گرفته است. به منظور جلوگیری از افتادن قلم از محفظه مخصوص هم، یک سیستم آهنربایی برای آن در نظر گرفته شده است.

قلم سامسپنگ مجهز به دوربین و میکروفون

در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد. همچنین این امکان فراهم شده که با کمک حرکات دست، بتوان از راه دور بر سیستم کنترل داشته و برای فعال کردن شاتر دوربین اقدام نمود. علاوه بر این، با توجه به طراحی‌های ارائه شده برای گوشی که دارای بریدگی دوربین سلفی نمی‌باشد، این گمانه‌زنی وجود دارد که سامسونگ در صدد استفاده از قلم هوشمند به عنوان دوربین سلفی نسل بعدی تلفن‌های همراه می‌باشد.

گفتنی است، بسیاری از غول‌های فناوری به دنبال ایده‌های نوآورانه و توسعه قلم‌های هوشمند هستند که از آن جمله، می‌توان به ایده قلم‌موی اپل برای تبدیل قلم هوشمند به یک ابزار هنری و قلم هوشمند «LG» با صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر اشاره نمود. فارغ از استراتژی سامسونگ برای تجاری‌سازی قریب‌الوقوع نوآوری جدید یا صرفاً ثبت آن به‌عنوان یک ایده، شواهد حکایت از آن دارد که باید منتظر تشدید رقابت‌ها در این حوزه باشیم.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.