درگیری غول‌های فناور با یک شرکت تعطیل شده
۱۸ مهر ۱۴۰۰ درگیری غول‌های فناور با یک شرکت تعطیل شده

در حالی که فناورانی همچون اپل و گوگل، سالانه با دعاوی ریز و درشت نقض پتنت روبرو می‌شوند، اما ماهیت شکایت جدیدی که توسط جاوبون اینوویشن (Jawbone Innovations LLC) مطرح شده، کمی متفاوت است. وجه تمایز اینجا است که شرکت اصلی جاوبون (Jawbon) که مالک اولیه پتنت‌ها بوده، در سال ۲۰۱۷ میلادی تعطیل شده و حالا پس از چند سال، درخواست توقف فروش محصولات این غول‌های فناور و دریافت حق امتیاز از آن‌ها مطرح شده است.

جاوبون که در زمینه طراحی و تولید انواع تجهیزات و دستگاه‌های پوشیدنی فعالیت داشت، مدت زمان زیادی است که تعطیل شده و اثری از آن وجود ندارد. با این حال، پتنت‌های متعلق به این شرکت زنده‌اند و به نظر می‌رسد که همین حقوق انحصاری، به دردسر جدید غول‌های فناور جهان بدل شده‌ است. بنا بر شکایت ثبت شده در دادگاه منطقه‌ای ایالت تگزاس، اپل و گوگل متهم به نقض هشت پتنت متعلق به جاوبون شده‌اند که عمدتاً به الگوریتم‌های حذف سر و صدا (نویز) در مربوط می‌باشد.

نکته جالب این شکایت، درخواست جاوبون برای توقف فروش محصولات نقض‌کننده این پتنت‌ها و دریافت حق امتیاز منصفانه است. طبق متن شکایت، تمامی محصولات تولیدی اپل، اعم از «iPad»، آیفون، «HomePod» و «AirPod» و همچنین انواع گوشی‌های هوشمند گوگل، تبلت‌ها، هدفون و حتی دستگاه‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند این شرکت، در زمره دستگاه‌هایی هستند که فناوری‌های معرفی شده در این پتنت‌ها را نقض می‌کنند. پتنت‌های مطرح شده در این دعوی عبارتند از:

  • تشخیص فعالیت صوتی بر اساس مجموعه‌ای از میکروفون‌های آکوستیک متوقف‌کننده نویز (US 8019091)
  • تشخیص گفتگوی صوتی و بی‌صدا با کمک حسگرهای آکوستیک و غیرآکوستیک (US 7246058)
  • میکروفون با سیستم تهویه پشتی (US 8280072)
  • تشخیص فعالیت آکوستیک صوتی (US 8321213) و (US 8326611)
  • گیرنده میکروفون دوطرفه (US 10779080)
  • ایجاد میکروفون مجازی به کمک گیرنده میکروفون دوطرفه (US 11122357)
  • تشخیص فعالیت میکروفون و صدا (US 8467543)

اگرچه دقیقاً مشخص نیست که چه فرد یا نهادی نقش کلیدی در پشت پرده این دعوی بزرگ حقوقی را ایفا می‌کند و هیچ وجه مشترک معنی‌داری بین «جاوبون» اصلی و «جاوبون اینویشن» به چشم نمی‌خورد (به جز حقوق مالکیت فکری)، اما آنچه مسلم است، این نخستین باری نیست که جاوبون اینوویشن به سراغ شرکت‌های معتبر حوزه فناوری می‌رود. این شرکت، در ماه ژوئن هم شکایت مشابهی از سامسونگ به ثبت رسانیده و به نظر می‌رسد که همه این غول‌ها با یک دشمن مشترک روبرو شده‌اند. یکی از نکات جالبی که می‌تواند سرنج خوبی برای این داستان باشد، یورک اگلستون (York Eggleston)، یکی از مدیران ارشد جاوبون اینویشن است؛ فردی که نامش در شرکت‌های دیگری که قبلاً دعاوی پیچیده‌ای علیه لیفت (Lyft» و اوبر (Uber) ترتیب داده‌اند هم به چشم می‌خورد. انتخاب هوشمندانه تگزاس برای ثبت و پیگیری شکایت هم، نشان از تجربه و عزم جدی این شرکت دارد. آرای صادر شده قبلی توسط قضات و هیئت‌منصفه‌های فعال در این ایالت، محبوبیت نسبی آن برای باج‌گیران پتنت و شرکت‌های مشابه با «جاوبون اینوویشن» را به دنبال داشته است.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.