شناسایی و حذف خطاهای سیستم کنترلی خودروهای خودران
۱۹ مهر ۱۴۰۰ شناسایی و حذف خطاهای سیستم کنترلی خودروهای خودران

تسلا در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه خودروهای خودران، فناوری جدیدی برای کنترل ایمنی این خودروها و جلوگیری از خطاهای احتمالی شبکه عصبی ارائه نموده است. ثبت اختراع جدید این شرکت، یک سیستم اتوماتیک برای تشخیص خطاهای شبکه‌ عصبی معرفی نموده که با حذف آن‌ها، کنترل خودروهای خودران بهبود می‌یابد.

هوش مصنوعی در زمره فناوری‌های نوظهور و به شدت خبرسازی است که این روزها در طیف وسیعی از صنایع و حوزه‌های مختلف ایفای نقش می‌کند. یکی از کاربردهای بالقوه‌ این فناوری که توجه خودروسازان مختلف را به آن جلب نموده، قابلیت کنترل خودروهای خودران است. همه شرکت‌هایی که در فکر توسعه و عرضه نسل‌های آتی خودروهای خودران هستند، با بهره‌ گرفتن از پتانسیل‌های هوش مصنوعی، در صدد افزایش امنیت و ایمنی خودرو و بهبود عملکرد سیستم خودران در شرایط مختلف می‌باشند. در این بین،  تسلا نیز با تمرکز بر شبکه عصبی و درک کامل قابلیت اصلی آن، یعنی «خود بهبودی»، در پی توسعه و تکامل هر چه بیشتر سیستم ایمنی خودروهای خودران است. ایده متفاوت و خلاقانه تسلا، نوعی تراشه هوش مصنوعی به نام «شتاب‌دهنده عصبی» است که با تقویت سیستم یادگیری ماشین، کنترل بهتر خودروهای خودران از طریق یک فناوری ایمن، مطمئن و مقرون‌به‌صرفه را ممکن می‌سازد. در این راستا، پتنت‌های متعددی با موضوعاتی همچون موتور شتاب‌دهنده ریاضیات، سیستم میکروپروسسور محاسباتی و سازگاری درجه اتوماسیون خودرو توسط این شرکت فناور به ثبت رسیده که در همه آن‌ها، نقش شبکه عصبی به شدت پررنگ است.

پتنت جدید تسلا که در مارس ۲۰۲۰ و با عنوان «سیستم و روش رسیدگی به خطاها در پردازنده شبکه عصبی خودرو» به ثبت رسیده، یک گام فراتر از تلاش‌های قبلی برداشته و بر بهبود خودکار سیستم مبتنی بر شبکه عصبی در خودروهای خودران تأکید دارد. البته این درخواست که اخیراً گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11132245» به آن تخصیص یافته، ادامه‌ای بر پتنت قبلی تسلا است که در سال ۲۰۱۷ ثبت شده و به معرفی خطاهای احتمالی در پردازنده شبکه عصبی خودرو می‌پرداخت.

بر اساس فرآیند توصیف شده در پتنت جدید تسلا، شبکه‌های عصبی می‌توانند خطاهای مربوط به اجرای سیستم کنترلی را تشخیص داده و راهی برای رسیدگی به آن‌ها بیابند. تسلا در خصوص لزوم وجود چنین سیستم‌هایی ابراز داشته: «اولویت اصلی ما ایمنی است. کامپیوترها در وسایط نقلیه ادغام می‌شوند و اگرچه مسائل و چالش‌های ایمنی را تا حدی برطرف می‌کنند، اما ممکن است ریسک‌های جدیدی ایجاد نمایند که هنوز به آن‌ها پرداخته نشده است. داشتن یک سیستم شبکه عصبی که بتواند این موضوع را درک نموده و وجود خطا را هشدار دهد، بهبود سیستم نرم‌افزاری تسلا و ایمن‌تر شدن خودرو را به دنبال خواهد داشت».

برای این منظور، در جای جای خودرو از سنسورهای مختلفی استفاده شده که اطلاعات و خطاهای احتمالی را شناسایی نموده و برای سیستم مرکزی که مبتنی بر شبکه عصبی است، ارسال می‌نماید. شبکه عصبی نیز با شناسایی خطاها، راهکارهای مناسبی برای رفع آن‌ها ارائه نموده و بهبود سیستم کنترلی را ممکن می‌سازد.

گفتنی است، امروزه خودروها مجهز به طیف گسترده‌ای از ویژگی‌هایی هستند که برای بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان آن‌ها طراحی شده‌اند. این امر، بدین دلیل است که تصادفات و یا خرابی‌های ناگهانی وسایط نقلیه، با خطر بالای خسارات مالی، جراحت شخصی و حتی مرگ راننده و سایر سرنشینان همراه است. شاید نماد بسیار بارز این فناوری‌ها، در اختراعات قدیمی‌تری همچون کمربند ایمنی، کیسه هوا و ترمز «ABS» خلاصه شود. مجموع این فناوری‌ها، در کنار مهارت و احتیاط راننده، می‌توانست یک سفر ایمن را برای همه سرنشینان خودرو به دنبال داشته باشد. اما وقتی راننده هم حذف شده و سیستم خودران جایگزین آن می‌شود، از یک طرف این اطمینان خاطر وجود دارد که رایانه به خوبی همه چیز را هدایت می‌کند و از یک طرف هم این ترس پیش می‌آید که اگر رایانه هم دچار خطا شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟! ثبت اختراع جدید تسلا را می‌توان نمونه‌ای از تلاش‌های بسیار پیشرفته برای نسل جدید خودروها دانست که با حداقل مشارکت انسانی و به صورت کاملاً ماشینی، حتی به چالش‌های این چنینی نیز فکر می‌کند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.