بسته‌بندی مواد غذایی با استفاده از ضایعات درخت موز
۲۰ مهر ۱۴۰۰ بسته‌بندی مواد غذایی با استفاده از ضایعات درخت موز

یک شرکت استرالیایی موفق به توسعه فناوری جدیدی برای بسته‌بندی مواد غذایی با استفاده از ضایعات درخت موز شده است. این فناوری که مراحل اثبات مفهومی را با موفقیت به پایان رسانده و کاربرد تجاری آن اثبات شده، توسط شرکت پاپیروس (Papyrus Australia) در سیستم پتنت استرالیا به ثبت رسیده است.

یکی از چالش‌های بزرگ صنعت کشاورزی و تولیدکنندگان مواد غذایی، سالم نگه داشتن آن‌ها در فرآیند انتقال به مصرف‌کننده نهایی و جلوگیری از هدررفت آن‌ها است. این امر، با توجه به افزایش جمعیت و تقاضای فزاینده برای مواد غذایی، از اهمیت شایان ذکری برخوردار است. در این میان، بسته‌بندی مناسب و استفاده از فناوری‌های نوین جهت تازه نگه داشتن مواد غذایی نظیر میوه و سبزیجات، یکی از اولویت‌های کلیدی متولیان این حوزه محسوب می‌شود. از این منظر، ایده نوآورانه پاپیروس در استفاده از فیبر موز برای بسته‌بندی مواد غذایی، راهکاری ارزشمند و به شدت اقتصادی است.

فیبر موز، یک محصول فرعی تولید موز است که از تنه درخت این میوه به دست آمده و در حال حاضر، به وفور وجود دارد. تقریباً ۳۰۰۰ هکتار از مزارع موز در استرالیا وجود داشته و تخمین زده می‌شود که در حدود ۱۰ میلیون هکتار از آن در سراسر جهان، سالانه تقریباً ۲/۲ میلیارد تن محصول را تولید می‌نمایند. همین آمار، درخت موز را به یک منبع فیبر پایدار و تجدیدپذیر تبدیل نموده که توسعه و تجاری‌سازی بسته‌بندی‌های مبتنی بر آن را ممکن می‌نماید. فیبر موز دارای خصوصیات منحصربه‌فردی است که در برابر آب و آتش مقاوم بوده و از آن مهم‌تر، به‌طور طبیعی در محل دفن زباله‌ها تجزیه می‌شود. به عبارت بهتر، استفاده از فیبر موز در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، هم مشکل استفاده بی‌رویه از پلاستیک و تبعات زیست‌محیطی آن را حل نموده و هم به دلیل وفور این منبع، مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

ارزش تجاری فرآیند ابداعی پاپیروس، باعث شده تا محافظت از طریق ثبت اختراع در دستور کار این شرکت قرار گیرد. رامی آبراهام آزر (Ramy Abraham Azer)، مدیرعامل پاپیروس در ارتباط با ثبت اختراع صورت گرفته می‌گوید: «این درخواست، مکمل دو پتنت قبلی شرکت است که فرآیندهای مرتبط با حل چالش ضایعات تنه درختان موز و ایجاد رشته‌های همگن فیبر از الیاف موز (با ضایعات صفر) را پوشش می‌دهد. ثبت اختراع جدید را می‌توان گامی اساسی، هم در فرآیند تصفیه فیبر موز خام برای تولید محصولات بسته‌بندی با کیفیت مواد غذایی و هم حرکت به سمت هدف نهایی جهت جایگزینی بسته‌بندی پلاستیکی و ساخت آینده‌ای پایدارتر دانست».

لازم به ذکر است که دو درخواست قبلی پاپیروس، با شماره‌های «AU2005284690B2» و «AU2008906622A0» در دفتر مالکیت فکری استرالیا به ثبت رسیده‌اند. البته یکی از این درخواست‌ها که به نظر برای پاپیروس اهمیت بیشتری داشته، در طیف وسیعی از دفاتر مختلف به ثبت رسیده که از آن جمله می‌توان به دفر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا اشاره نمود که با گواهی ثبت اختراعی به شماره «US8221584B2» هم همراه شده است. انتظار می‌رود که درخواست ثبت اختراع جدید نیز، بسته به اولویت پاپیروس برای تجاری‌سازی فناوری، در طیف وسیعی از دفاتر مختلف به ثبت رسیده و فرایند محافظت از آن دنبال شود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.