شارژ خورشیدی ساعت‌های هوشمند سامسونگ
۲۱ مهر ۱۴۰۰ شارژ خورشیدی ساعت‌های هوشمند سامسونگ

سامسونگ در حال کار بر روی برای نسل جدیدی از ساعت‌های هوشمند است که از طریق انرژی خورشیدی شارژ می‌شوند. با توجه به چالش عمر کوتاه باتری ساعت‌های هوشمند، غول فناوری کره جنوبی از نوعی پلیمر حاوی نقاط کوانتومی برای جذب نور و انتقال به سلول‌های خورشیدی استفاده نموده و از این طریق، وابستگی ساعت‌های هوشمند برای اتصال به برق را مرتفع می‌نماید.

ساعت‌های هوشمند به‌عنوان یکی از پوشیدنی‌های پرطرفدار و کارآمد، به صحنه رقابت جدی و فزاینده شرکت‌های فناور مختلف بدل شده است. از اپل و سامسونگ گرفته تا گوگل و فیسبوک، همگی در تلاشند تا با نوآوری‌های جدید و توسعه قابلیت‌های عملکردی ساعت‌های هوشمند، سهم خود را از این بازار افزایش داده و از رقبا پیشی بگیرند. در این میان، عمر باتری ساعت‌های هوشمند، موضوعی است که از دیرباز مورد توجه همه این فناوران و تولیدکنندگان قرار داشته است. ساعت‌های هوشمند برتر، مانند گلکسی واچ (Galaxy Watch) یا اپل واچ (Apple Watch)، عمر باتری یک روزه یا کمی بیشتر دارند. این مشکل، با توجه به ابعاد نسبتاً کوچک‌تر ساعت‌ها نسبت به تلفن‌های هوشمند و محدودیت ابعاد باتری، نمود بیشتری داشته و در نتیجه، بسیاری از شرکت‌ها را به تکاپو انداخته است. در حالی که بیشتر این رقبا در صدد بکارگیری تراشه‌های کارآمدتری هستند که مصرف باتری را کاهش می‌دهند یا بر روی فرآیند شارژ سریع‌تر متمرکز شده‌اند، اما سامسونگ علاوه بر موارد یاد شده، مسیر مبتکرانه دیگری را هم دنبال نموده است. این غول آسیایی، به دنبال حل مشکل با یک منبع انرژی جایگزین است.

ایده جدید سامسونگ، استفاده از انرژی خورشیدی برای افزایش طول عمر باتری ساعت‌های هوشمند گلکسی واچ  است. در پتنت جدید این شرکت که در سال ۲۰۱۹ میلادی در [[دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا[[ به ثبت رسیده و پس از افزودن برخی مدارک و مستندات جدید در ژانویه سال جاری، به تازگی با شماره «US 20210288201» انتشار یافته است، طول عمر باتری با استفاده از نور خورشید افزایش می‌یابد. پتنت مذکور، نوعی بند پلیمری با نقاط کوانتومی را توصیف نموده که برای جذب نور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نقاط کوانتومی بر روی بند ساعت هوشمند سامسونگ

این نقاط کوانتومی که قبلاً برای تلویزیون‌های «QLED» سامسونگ و حتی برخی لپ‌تاپ‌های جدید استفاده شده، نور را جذب نموده و با انتقال آن به سلول‌های خورشیدی، آن را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. بر اساس توضیحات مندرج در اسناد ثبت اختراع، این پوشش پلیمری در دو سمت بند ساعت قرار گرفته تا فارغ از نوع به دست کردن آن، یک یا هر دوی آن‌ها بتوانند نور را جذب نموده و انرژی لازم برای باتری را تأمین کنند.

گفتنی است که این فناوری از کارایی نسبتاً بالایی برخوردار است، به‌طوری که تنها چند ساعت نور خورشید یا نور فلورسنت لازم است تا ساعت به‌طور کامل شارژ شود. با توجه به ثبت اولیه درخواست در سال ۲۰۱۹، به نظر می‌رسد که سامسونگ فرصت داشته تا روی این راه‌حل کار کرده و آن‌ را تا حد ممکن اصلاح نماید، چیزی که با افزودن اسناد جدید در ابتدای سال جاری ثابت می‌شود. باید توجه داشت که در حال حاضر برخی از مدل‌های ساعت هوشمند مانند «Garmin's Instinct Solar»، از قابلیت شارژ باتری توسط نور برخوردار می‌باشند که می‌تواند تا 56 روز با شارژ خورشیدی کار نموده و از نظر تئوری، عمر باتری نامحدودی در حالت آماده به کار خواهد داشت.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.