ارتقاء رتبه شاخص PCT کشور در گزارش نوآوری جهانی (GII) طی سال‌های 2018 تا 2022
۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ارتقاء رتبه شاخص PCT کشور در گزارش نوآوری جهانی (GII) طی سال‌های 2018 تا 2022

براساس گزارش شاخص نوآوری جهانی (GII)، رتبه ایران در تعداد تقاضاهای ثبت شده تحت معاهده PCT طی سال‌های 2018 تا 2022 روندی صعودی را طی کرده و از رتبه 76 در سال 2018 به رتبه 40 در سال 2022 ارتقا یافته است.

 

مجموعه گزارش‌های شاخص نوآوری جهانی (GII) هر ساله توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) منتشر می‌شود. این مجموعه از گزارش‌ها با تکیه بر این نکته که نوآوری محرکی کلیدی در توسعه اقتصادی است، با استفاده از شاخص‌های مختلف به آنالیز و بررسی وضعیت حدود 130 کشور می‌پردازد. رتبه‌بندی سطوح نوآوری هریک از این کشورها و ارائه یک تجزیه و تحلیل غنی از وضعیت نوآوری آن‌ها از جمله اهدافی است که GII دنبال می‌کند. در طول دهه گذشته، GII خود را به عنوان منبعی پیشرو در زمینه نوآوری و نوعی "ابزار اقدام" برای اقتصادهایی که GII را در برنامه های نوآوری خود گنجانده‌اند، تثبیت نموده است.

GII دارای دو شاخص است: شاخص ورودی و شاخص خروجی نوآوری. شاخص ورودی از 5 رکن و شاخص خروجی از 2 رکن تشکیل شده است که هریک از این ارکان نیز خود دارای سه زیررکن فرعی و مجزا هستند. هر یک از این ارکان در زیر شکل معرفی شده‌اند:

خروجی‌های دانشی و فناورانه یکی از رکن‌های خروجی نوآوری بوده که خود شامل سه زیررکن خلق دانش، تاثیر دانش و اشائه دانش می شوند. رکن خلق دانش خود دارای 4 زیر مجموعه فرعی بوده که یکی از آن‌ها تعداد تقاضانامه‌هایی است که تحت معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT) در یک منطقه جغرافیایی خاص به ثبت رسیده‌اند. شاخص تعداد اظهارنامه ثبت شده در PCT، در رکن خلق دانش، به عنوان یکی از نقاط قوت ایران در ارتقاء رتبه کلی شاخص نوآوری جهانی یا همان GII کشور شناسایی شده است. ثبت اختراع از مسیر PCT به مدت 30 ماه حق تقدم فناوری را در 156 کشور عضو حفظ می‌کند و به مخترعان و شرکت‌های نوآور فرصت کافی را می‌دهد تا بتوانند از طریق مطالعات بازار و بررسی‌های عمیق‌تر کشورها، بازارهای صادراتی مورد هدف خود جهت بهره‌برداری از فناوری مورد نظر خود را شناسایی کرده و نسبت به ارسال درخواست ارزیابی و ثبت تقاضانامه در دفاتر ملی اقدام نمایند.

طبق بررسی‌ گزارش GII طی سال‌های 2018 تا 2022، رتبه شاخص PCT کشورمان ایران در طول این سال‌ها تغییرات مثبت و صعودی داشته و از رتبه 76 در سال 2018 به رتبه 40 در سال 2022 رسیده است  نمودار ارتقاء رتبه ایران در نمودار زیر نمایش داده شده است:

 

در این بازه زمانی 306 اظهارنامه مرتبط با فناوران و نوآوران کشور با حمایت کانون پتنت ایران، به عنوان مرجع رسمی ثبت اختراعات خارجی در داخل کشور، تحت معاهده PCT ثبت شده است که سهم شایانی در ارتقاء روند رتبه شاخص PCT کشور ایفا کرده است. شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم‌و‌فناوری، کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط (SME)، شرکت‌های بزرگ و صنایع از مهمترین فناوران مورد هدف کانون در ثبت این تقاضانامه‌ها بوده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.