نیمی از حمایت‌های کانون پتنت ایران در سال 1401 مربوط به شرکت‌ها بوده است!
۲۸ اسفند ۱۴۰۱ نیمی از حمایت‌های کانون پتنت ایران در سال 1401 مربوط به شرکت‌ها بوده است!

 

تعداد 21 مورد از 45 تقاضانامه‌ مورد حمایت کانون پتنت ایران در سال 1401 مربوط به شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها بوده است که سهم 47% را از کل حمایت‌های کانون در این سال نشان می‌دهد.

افزایش سهم شرکت‌ها در تقاضانامه‌های تاییدی کانون پتنت در سال‌های گذشته

از مجموع 264 تقاضانامه‌ ارسالی به کانون پتنت در سال 1401، تعداد 45 تقاضانامه‌ بعد از ارزیابی از نقطه نظر الزامات ثبت اختراع و شاخص‌های مربوط به قابلیت تجاری‌سازی مورد حمایت قرار گرفتند. 21 مورد از این تقاضانامه‌ها‌ مربوط به شرکت‌های کوچک‌و‌متوسط (SME)، شرکت‌های بزرگ و استارت‌آپ‌‌ها بوده‌اند که معادل 47 درصد از کل حمایت‌های صورت گرفته است. از سوی دیگر، 53 تقاضانامه مورد حمایت در سالیان قبل در ادارات ثبت اختراع خارجی ثبت نهایی یا اصطلاحاً گرنت (Grant) شده‌اند. لازم به توضیح است که ثبت اختراع در ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی فرآیندی زمان‌بر بوده و حدوداً چهار سال به‌طول می‌کشد. ثبت اولیه عمده این تقاضانامه‌ها در سال‌های 96 و 97 انجام شده که سهم شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها حدود 15 درصد بوده است. آمار ذکر شده به وضوح افزایش سهم شرکت‌ها در تقاضانامه‌های تاییدی کانون پتنت در سال‌های گذشته را از 15 درصد به 47 درصد از پرونده‌ها نشان می‌دهد. این افزایش به تغییر رویکرد کانون پتنت به بعد تجاری‌ تقاضانامه‌های ارسالی اشاره می‌کند. مطابق با آخرین نسخه آیین‌نامه حمایت از ثبت اختراع خارجی کانون پتنت ایران، قابلیت تجاری‌سازی ازجمله معیارهای اصلی کانون برای حمایت از تقاضانامه‌ها است. در این راستا، در سال‌های اخیر برنامه پایش فعال کانون به رصد و بررسی شرکت‌های نوآور پرداخته که ثمره آن در آمار امسال قابل مشاهده است.

 

 

 

ثبت 54 تقاضانامه تحت معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT)

معاهده همکاری ثبت اختراع (Patent Cooperation Treaty) یا به اختصار PCT پیمانی بین‌المللی است که زیر نظر سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) فعالیت می‌کند. بر اساس این معاهده، چنانچه اختراعی در PCT ثبت شود، حق تقدم اولین افشاء از آن در کلیه 157 کشور عضو وجود دارد. به بیان دیگر، ثبت تقاضانامه در معاهده PCT، اولین گام در راستای تجاری‌سازی اختراع و جستجوی بازار هدف می‌باشد. لذا امسال از میان تقاضانامه‌های ارسال شده به کانون پتنت ایران، تعداد 54 پرونده در پیمان بین‌المللی PCT ثبت شده‌اند که به شرکت یا فناور صاحب اختراع 30 ماه زمان برای پیدا کردن بازار هدف فروش محصول یا فناوری خود را می‌دهد. در ادامه فناورانی که موفق به نهایی کردن بازار و مقصد نهایی اختراع خود شوند، کانون پتنت ایران اقدام به ثبت اختراع در فاز ملی خواهد کرد.

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.