نشست سه جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور
۲۲ شهریور ۱۴۰۲ نشست سه جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور

نشست سه جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور روز سه شنبه مورخ 21/06/1402 از ساعت 13 الی 16 با حضور هیات نمایندگان سازمان جهانی مالکیت فکری و در راس آن آقای اندرو آنگ رئیس دپارتمان آسیا و اقیانوسیه وایپو، مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه، به میزبانی مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان برگزار شد.

این نشست که با هدف توسعه همکاری‌های بین‌الملل معاونت و گسترش همکاری‌های بین‌بخشی در راستای ماموریت معاونت برگزار شد، مساله مالکیت فکری به عنوان پیشران اقتصاد دانش بنیان مطرح و فرصت‌های همکاری برای برای توسعه فناوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همچنین بهره‌برداری و تجاری سازی آن‌ها با اهرمی سازی دارائی‌های فکری و لزوم توجه به مساله ارزشگذاری دارایی‌های فکری بررسی شد.

شقایق‌حق جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی ضمن خیرمقدم به مهمانان بر توجه معاونت در سیاست‌های تحولی معاونت در حیطه مدیریت دارایی‌های فکری اشاره کرد و در ادامه میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری ساختار و رویکردهای جدید معاونت در این خصوص را با تمرکز بر راهبردهای بهبود فضای اقتصادی و تقنینی و توسعه اکوسیستم نوآوری مالکیت فکری ارائه و در این مسیر برای راهبرد ترویج و ارتقا آگاهی متناسب با تنوع گروه‌های مخاطب و محتوای متناسب‌سازی شده تاکید کرد. امین‌لو همچنین بر ظرفیت‌های معاونت در توسعه مشارکت و احیای برنامه مراکز حمایت فناوری و نوآوری (TISC)، راه‌اندازی کلینیک مشاوره به شرکت‌های دانش بنیان با ظرفیت صادراتی، برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی مشترک و همچنین احصا داده‌ها و همکاری و ارتقا جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری (GII) اشاره کرد.

 

در ادامه سیامک اسلامی، سرپرست مرکز مالکیت معنوی، بر اهمیت توسعه اکوسیستم نوآوری و به ویژه از مسیر حمایت از دارایی‌های فکری تأکید کردند و یکی از اهداف و رویکرد مهم مرکز را توسعه تعاملات بین‌الملل و زمینه‌سازی برای الحاق به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی در حوزه مالکیت فکری برشمرد. او همچنین به دستاوردهای سفر هیات وایپو به ایران در حوزه فرش،زعفران و پسته با تمرکز بر علامت جمعی اشاره نمود. همچنین از اتمام پروژه طبقه بندی و علامت جمعی فرش ایرانی با عنوان (COP: Carpet Of Persia) و توفیقات مطلوب در پروژه‌ برندینگ زعفران خبر داد و نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان را در کمک به تکمیل زنجیزه ارزش محصول و توسعه بازار کلیدی خواند. او بیان نمود به دلیل عدم بسته بندی مناسب و نقص در سیستم برندینگ این محصول، 80 درصد سود خالص فروش زعفران ایران به کشورهای دیگر منتقل شده است که نیازمند توجه و سیاستگذاری و اقدامات عملیاتی است.

اندرو آنگ؛ رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه وایپو، ضمن اعلام نقش مرکز مالکیت معنوی ایران در توسعه همکاری های مشترک، همکاری بین بخشی و حضور بازیگران متنوع در یک شبکه ارتباطی را راه‌حل کلیدی برای چالش‌های تجاری سازی دانست. او از مراکز حمایت فناوری و نوآوری به عنوان ابزاری قوی برای توسعه و مدیریت و هدایت دارایی‌های فکری در راستای هدف اصلی که نواوری است، یاد کرد و به تبدیل این برنامه‌ها در قالب اهداف راهبردی کلیدی معاونت به منظور بهبود روند اجرای این پروژه‌ها تاکید کرد. وی همچنین از تجربه خود در کمک به کشورها برای رفع چالش‌های پیش روی بهبود نوآوری در آن کشورها سخن گفت و تاکید کرد که موضوع همکاری‌ها، به دلایلی از جمله تضاد منافع موضوعی با صرف زمان و تعامل است.

 

در این نشست که آقای جکی چاربانو، مشاور برندینگ و خانم ویولتا گتومسئول امور حقوقی وایپو نیز حضور داشتند، بر افزایش تعامل و ارایه برنامه‌های کاربردی از جانب سازمان‌های مرتبط در ایران به سازمان جهانی مالکیت فکری تاکید نموده و این همکاری ها را زمینه ساز رشد و شکوفایی کشورها در سطح عموم جامعه دانستند.

در پایان این نشست در خصوص توسعه تعاملات بین مجموعه‌ها توافق شد تا جلسات مستمری برای برنامه ریزی و مکتوب نمودن برنامه‌ها برای اقدامات مرتبط با مراکز حمایت از فناوری و نوآوری با حمایت معاونت و همچنین برگزاری هشت وبینار بیان تجربیات مدیریت دارایی‌های فکری در حیطه‌های متنوع صنعتی و همچنین طراحی برنامه مشترک آموزشی سه جانبه برگزار شود، تا در قالب تفاهم نامه مشترک سه‌جانبه در سفر دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری به ایران به امضا طرفین برسد.

همچنین با توجه به نقش معاونت علمی و فناوری در توسعه زنجیره ارزش کسب و کارها، مقرر شد معاونت با ظرفیت خود در بخش توسعه زنجیره ارزش بازار و برندینگ، در زمینه محصولات کشاورزی نظیر پسته و زعفران نیز همکاری مشارکت داشته باشد.