گزارش شاخص جهانی نوآوری 2023 از تمرکز خوشه‌های برتر علم و فناوری در شرق آسیا خبر می‌دهد
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ گزارش شاخص جهانی نوآوری 2023 از تمرکز خوشه‌های برتر علم و فناوری در شرق آسیا خبر می‌دهد

خبر اخیر انشتاریافته در وبگاه سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، حکایت از قرارگرفتن پنج خوشه بزرگ علم و فناوری (S&T) جهان در شرق آسیا دارد: شهرهای توکیو-یوکوهاما از ژاپن یشتاز هستند و چین به عنوان کشوری با بیشترین تعداد خوشه در حال ظهور است.

سالانه، سازمان جهانی مالکیت فکری گزارشی را تحت عنوان شاخص جهانی نوآوری، منتشر می‌کند که براساس آن عملکرد 132 کشور و اقتصاد جهان به لحاظ نوآوری رتبه‌بندی می‌شوند. این گزارش در نسخه پیش از انتشار خود (نسخه نهایی این گزارش در 27 سپتامبر 2023، منتشر خواهد شد) خوشه‌های بزرگ علم و فناوری جهان را معرفی کرده است که براساس آن، شهرهای توکیو-یوکوهاما (ژاپن) در رتبه اول و شهرهای شنژن-هنگ کنگ-گوانگژو (چین، هنگ‌کنگ، چین)، سئول (جمهوری کره)، پکن (چین) و شهرهای شانگهای-سوژو (چین) به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. جالب اینجاست که هر پنج خوشه برتر در شرق آسیا واقع شده‌اند. در میان کشورهای دارای بیشترین خوشه، چین با 24 و ایالات متحده آمریکا با 21 خوشه در رتبه های اول و دوم جای گرفته‌اند. خوشه‌های علم و فناوری در برخی از اقتصادهای نوظهور نیز با سرعتی ویژه‌ای رشد کرده‌اند (مانند برزیل، هند و ترکیه).

شایان ذکر است که خوشه‌های علم و فناوری از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای عملکرد نوآوری هر اقتصادی هستند. این شهرها یا مناطق با گردهم‌آوردن علم، کسب‌وکارها و کارآفرینان می‌توانند زیست بومی را برای اثربخشی ایده‌های علمی فراهم آورند.

برای مطالعه کامل خبر اینجا را کلیک نمایید.   

پربازدید‌ترین‌ها