سفر مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری
۲۰ آذر ۱۴۰۲ سفر مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

این برنامه در دو شهر کازرون و لار برگزار شد. در روز اول در کازرون جلساتی با مقامات شهرستان، گردهمایی دانشجویان به مناسبت روز دانشجو و نشستی با اعضای هیات علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد.

 

در ابتدا در جلسه‌ای با حضور فرماندار محترم کازرون، دکتر محمدعلی بخرد و رئیس دانشگاه سلمان فارسی این شهر، دکتر علیرضا فارسی نژاد ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کازرون مبتنی بر توان علمی و قابلیت‌های اکولوژیک و صنعتی این شهر بررسی شد. محمدعلی بخرد در خصوص حمایت فرمانداری بر اجرای طرح‌های فناورانه و نوآورانه با تکیه بر ظرفیت نخبگانی شهر برای ایجاد مراکز رشد و نوآوری، تاکید کرد.
در ادامه علیرضا فارسی نژاد از ایجاد مراکز نوآوری و مراکز رشد وابسته به دانشگاه در حوزه‌های علوم انسانی، هوش مصنوعی و انرژی و همچنین شکل گیری دفتر مالکیت فکری در دانشگاه خبر داد.

میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری، ضمن تاکید بر این موضوع که تمرکز معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بر توسعه شرکت‌های کوچک و بزرگ است، حمایت‌های معاونت علمی و کانون را در خصوص ارتقاء و اعتلای هر چه بهتر اکوسیستم نوآوری شهرستان مطرح کرد.

در ادامه، میترا امین‌لو با حضور در گردهمایی دانشجویان دانشگاه سلمان فارسی، که به مناسبت روز دانشجو برگزار شده بود، ضمن شرح ماموریت‌های ابلاغی کانون مدیریت دارایی‌های فکری و بسته‌های حمایتی کانون برای این گروه از مخاطبین، اهمیت بالای حضور نسل جدید در اکوسیستم نوآوری و همچنین تغییر پارادایم‌های کاری این نسل و ضرورت درک تنوع در رویکردهای جدید را مورد تاکید قرارداد.

 

در بخش آخر از این برنامه در نشست اعضای هیات علمی دانشگاه که به همت دفتر هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه برگزار شده بود، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در خصوص اهمیت اندیشیدن و حفاظت از اندیشه‌ها تاکید کرد و خاطر نشان کرد: بستر قرآن بر علم نهاده شد، چون علم مقدمۀ فکر است. فکر زیبا، آن فکری است که به نیکی می‌ماند و تأثیرگذار مثبت در جامعه است. بنابراین لازم است ضمن توجه ویژه به فکر کردن و اندیشیدن، به صورت درست و اصولی به صیانت از فکر نیز پرداخت.

 

دکتر محمدیاسین دیوانی، دبیر ستاد هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه سلمان فارسی کازرون نیز در این نشست ضمن تقدیر از توجه مجموعه معاونت علمی، فناوری و دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و پشتیبانی‌های مجموعۀ مدیریتی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، به ظرفیت‌های بالقوه و توانمندی‌های بالای موجود در جامعۀ دانشگاهی و دانش‌آموزی شهرستان کازرون اشاره کرد و تصریح نمود: ظرفیت‌های قابل توجه علمی در کازرون می‌تواند با بهره‌مندی از نگاه‌های مدبرانه و پشتوانه‌های مناسبی همچون راه‌اندازی دفتر رشد جامع و دفتر مشاورۀ مالکیت فکری در سطح شهرستان کازرون، شکوفاتر شده و کارآمدتر شود.

 

در ادامه میترا امین‌لو، به نظام سیاست‌گذاری مالکیت فکری در دانشگاه‌ها، اهمیت این موضوع، چالش‌های تحقیق و توسعه اساتید در دانشگاه و مسئله مالکیت آنها، حمایت‌ها و ماموریت‌های کانون مدیریت دارایی‌های فکری پرداخت. . امین‌لو با تاکید بر تنوع گیاهی منطقه، صنایع کشاورزی و غذایی و همچنین جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی این شهر و حسن همجواری با استان خوزستان را یکی دیگر از ظرفیت‌های این منطقه برای پیگیری فعالیت‌های فناورانه و همچنین کسب و کارهای خلاق اعلام کرد.

 

او همچنین با اشاره به تاکید رهبری بر علم نافع، براینکه که علم چگونه می‌تواند اهرمی برای توسعه منطقه محل زندگی افراد باشد، تاکید کرد که در این مسیر بهره‌مندی از نظام مالکیت فکری به عنوان یکی از موضوعات مهم در مساله توسعه منطقه‌ای حائز اهمیت است.

 

در نهایت نشست با پرسش و پاسخ محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه در خصوص مباحث مرتبط به دارایی‌های فکری، نظام حفاظت از نرم افزارها و هوش مصنوعی پایان یافت.

 

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.