رویداد «مادرانه، فناورانه»
۲۵ دی ۱۴۰۲ رویداد «مادرانه، فناورانه»

در این نشست فرزانه دانشمند، فعال در حوزه هوش مصنوعی و صنعت نفت، بهاره صفارنیا، فعال در حوزه مشارکت اجتماعی، فریبا فهیم یحیایی، فعال حوزه پژوهش و فناوری، زیبا عزیزی، چهارمین دختر برتر روستایی جهان، الهام زند، مدیر پروژه مستند مادران ایرانی، فاطمه چهرئی، مدیرعامل یک شرکت خلاق، خدیجه سعیدپور، بانوی کارآفرین نمونه کشوری و بهار صالحی، مدیر یک کافه کتاب  از بانوان کارآفرین و نوآوری بودند که تجربیات  خود را با حاضرین به اشتراک گذاشتند.

 

در ادامه شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، طی سخنانی گفت: بخش قابل توجهی از زیست بوم فناوری و نوآوری توسط زنان اداره می شود و ما امروز در این گردهمایی دور هم جمع شده ایم تا سیر حرکت یک ایده به محصول را از نگاه و از منظر یک بانو به تماشا بنشینیم؛ اینکه چه رویدادهای بانوانه ای در زیست بوم فناوری وجود داشته و ما از آن غافل بوده ایم و مادرانه فناورانه فرصتی برای دیدن این توانمندی های زنانه است.

 

میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی فکری، دیگر سخنران این رویداد بود. وی بحث خود را با به نمایش گذاشتن نموداری تحت عنوان قیچی آغاز کرد. این نمودار، نسبت حضور زنان و مردان در فضای تحصیل و در محیط کار را نشان می داد.

 

وی اشاره نمود که براساس این نمودار، حضور زنان در فضای تحصیل بیشتر از مردان بود اما این نسبت در محیط کار معکوس شده و دلیل کم شدن حضور زنان در محیط کار عمدتا ازدواج زنان و مادر شدن آنها عنوان شده بود.

 

به باور امین لو، اگر از منظری اقتصادی به کم رنگ شدن حضور زنان در محیط کار بنگریم، در می یابیم که اگر نتوانیم از حضور زنان در محیط کاری بهره ببریم، عملا به اقتصاد کشور ضربه زده ایم چرا که افراد در دوران تحصیل از منابع عمومی استفاده می کنند و اگر نتوانیم از این سرمایه در محیط کار بهره ببریم، عملا انرژی و سرمایه زیادی را هدر داده ایم.

 

وی در ادامه با اشاره به وضعیت ثبت اختراعات بین‌المللی ایران گفت: در سال گذشته در ایران  سهم زنان در این عرصه از ۱۶ درصد به ۲۱ درصد رسیده و این در حالی که سهم زنان در سطح دنیا حدود ۱۴ درصد است. از طرف دیگر، سهم زنان در اختراعات مشارکتی بیشتر از اختراعات انفرادی است.

 

در ادامه دکتر دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور هم بحث خود را به نسبت بین زن و کارآفرینی اختصاص داد و گفت: وقتی از کارآفرینی سخن به میان می آید دو گزاره قابل طرح است، نخست اهمیت کارآفرینی به ماهو کارآفرینی و دوم اهمیت و ارزش کارآفرین شدن.

 

وی کارآفرینی را از کارآفرین شدن مهم تر خواند که  به باور او، کارآفرین شدن کاری به غایت دشوار است و اگر در افراد این خاصیت نباشد و صرفا متاثر از تجربیات کارآفرینان موفق به این حیطه ورود کرده باشند، بی تردید، تجربه موفقی نخواهند داشت و اساسا هر کسی لازم نیست، کارآفرین شود.

 

دهقانی با بیان اینکه اهمیت و ارزش کارآفرینی موضوعی است که همه می توانیم درک کرده و به آن اهتمام داشته باشیم، افزود: گاهی باور به کارآفرینی و قرار گرفتن در کنار یک کارافرین موفق اثرگذاری بیشتری دارد.

وی در پایان از اختصاص وام قرض‌الحسنه ۵۰۰ میلیون تومانی به بانوان فناور و کارآفرینی که در رویداد سخنرانی کردند، خبر داد.

 

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.