انتشارات
گذشته، حال و آینده سیستم پتنت در آفریقای جنوبی
سیستم پتنت، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای نظام مالکیت فکری محسوب می‌شود که نقشی کلیدی در حفاظت از دارایی‌های فکری و ترویج و انتشار نوآوری‌های جدید بر عهده دارد. بر این اساس، در این نوشتار سعی خواهد شد تا وضعیت فعلی سیستم پتنت در کشور آفریقای جنوبی، به‌عنوان پیشرو نوآوری در قاره آفریقا و روند تغییرات آن در سال‌های گذشته، مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد.
سیستم یوتیلیتی مدل در چین؛ محرکی برای نوآوری
اتاق بازرگانی آمریکا، با توجه به اهمیت رابطه اقتصادی و تجاری دوجانبه آمریکا - چین، اقدام به بررسی اقدامات دولت چین، در راستای ارتقاء نوآوری و قابلیت‌های فناورانه نموده است که می‌تواند نحوه فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های آمریکایی در این کشور را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در این نوشتار، به مرور اجمالی گزارش اتاق بازرگانی آمریکا از سیستم یوتیلیتی مدل چین، به عنوان یکی از اهرم‌های مهم دولت چین در مالکیت فکری و اکوسیستم نوآوری پرداخته و مزایا، چالش‌ها و تأثیرات احتمالی آن را بررسی خواهیم کرد.
نقش پتنت در نوآوری و کارآفرینی دانشگاهی؛ تحلیل گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌های نوآور جهان
مؤسسه رویترز، در گزارش جدید خود که تحت عنوان «نوآورترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸» انتشار یافته است، ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را از منظر نوآوری و با تأکید بر تعداد پتنت، ارزیابی و رتبه‌بندی نموده است. در این نوشتار، تحلیلی مختصر بر گزارش مذکور و روند تغییرات جایگاه‌های دانشگاه‌های برتر و نیز سهم هر یک از کشورها و مناطق جغرافیایی خواهیم داشت.
مالکیت فکری و عدالت اجتماعی
امروزه، مالکیت فکری به یک موضوع فراگیر بین مخترعین، نوآوران و کارآفرینان بدل شده است. بیشتر مطالعات و بحث‌های آکادمیک و تجربی در زمینه مالکیت فکری، بر حقوق خصوصی مرتبط با دارایی‌های فکری، متمرکز است. این در حالی است که به موضوعاتی همچون عدالت اجتماعی و ریشه‌های آن، کمتر پرداخته شده است. در نوشتار حاضر، سعی خواهد شد تا با مرور اجمالی مفهوم عدالت اجتماعی و رویکردهای مرتبط با آن، برخی از ملاحظات مالکیت فکری و رابطه آن با عدالت اجتماعی، بررسی و تجزیه‌وتحلیل گردد.
سیستم پتنتی برای آینده؛ ویژگی‌ها و الزامات
در این نوشتار، با توجه به سیر پیشرفت فناوری و تغییرات اساسی در فضای رقابتی حال حاضر، سعی می‌گردد تا برخی ویژگی‌ها و الزامات مرتبط با سیستم‌های پتنت، بررسی شده و به این پرسش اساسی پاسخ داده شود که یک سیستم پتنت متمایز، انعطاف‌پذیر و مترقی، باید دارای چه خصوصیات و ویژگی‌هایی باشد.
تغییرات آب و هوایی؛ نقش مالکیت فکری و پتنت در آن
امروزه بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، به دنبال اتخاذ تمهیداتی ویژه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از گرم شدن کره زمین هستند. در این میان، چگونگی انتقال فناوری‌های پاک، به‌ویژه از کشورهای صنعتی به کشورهای درحال‌توسعه، پرسشی است که پاسخ آن را می‌توان در نظام‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص، سیستم پتنت یافت. در این گزارش، سعی شده تا به نقش سیستم پتنت در فناوری‌های مرتبط با تغییرات آب و هوایی پرداخته شود.
مروری بر مدل‌های کسب‌وکار در صدور مجوز پتنت
امروزه درآمدزایی از پتنت‌ها، به یکی از کارکردهای استراتژیک سیستم پتنت بدل شده است که در کنار کارکردهای اصلی آن، یعنی حفاظت از اختراعات و دستاوردهای فناورانه و تسریع در افشاء و انتشار عمومی اطلاعات پتنت، موجب افزایش چشمگیر توجهات به این ابزار کارآمد شده است. برای تبیین دقیق‌تر این مسئله، در نوشتار حاضر به معرفی مدل‌های کسب‌وکار در صدور مجوز پتنت خواهیم پرداخت.
قرارداد لیسانس
نقش مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در انتقال فناوری
در این گزارش، پس از مرور اجمالی منافع حاصل از انتقال فناوری‌های دانشگاهی و نقش کلیدی مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در آن، برخی شواهد تجربی از اقدامات کشورهای مختلف برای انتقال یافته‌های پژوهشی به بخش کسب‌وکار و نیز مدیریت مالکیت فکری در همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی بررسی می‌گردد.
تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و نقش آن بر عملکرد اقتصادی
گزارش حاضر، بر اساس اسناد سیاست‌گذاری در زمینه حقوق مالکیت فکری و توسط تیم تخصصی مالکیت فکری، تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیسیون اقتصادی این سازمان در اروپا، تدوین گردیده است که به‌طور خاص، بر نقش مالکیت فکری در انتقال فناوری از سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی، به بخش کسب‌وکار متمرکز است.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری-قسمت چهارم: شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی
در این نوشتار مهم‌ترین شرایط و معیارهای مرتبط با توسعه‌های آتی فناوری، شامل «چگونگی مالکیت دریافت‌کننده مجوز در زمینه حقوق مرتبط با بهبودها و توسعه‌های جدید فناوری»، «خدمات پشتیبانی و قطعات و تجهیزات یدکی»، «چگونگی فرآیند مستندسازی، دانش فنی و مشاوره و آموزش» و نیز «شرایط مرتبط با آینده ارتباطات طرفین» معرفی می‌گردد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت سوم: شرایط و معیارهای مالی
در این قسمت از مقاله، شرایط و معیارهای مالی مهم در موافقت‌نامه مجوز بهره‌برداری از فناوری، به‌تفصیل بیان می‌گردد. شرایط مالی در پنج بند شامل «هزینه‌های اخذ مجوز»، «روش‌های پرداخت»، «مجوزهای متقابل یا پیمان‌های عدم شکایت»، «ضمانت‌ها و جبران خسارات» و «ارتباط مجوز فناوری با سرمایه‌گذاری‌های مشترک و قیمت‌گذاری محصولات» ارائه خواهد شد.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت دوم
در این نوشتار به‌عنوان قسمت دوم راهنمای لیسانس فناوری موفق که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده است، برخی از اجزاء و شرایط کلیدی یک توافقنامه اخذ مجوز بهره‌برداری به تفصیل معرفی خواهد گردید.
صدور مجوز بهره‌برداری از فناوری- قسمت اول
در این مقاله پس از آشنایی با مفاهیم اصلی مرتبط با لیسانس فناوری و بررسی شاخصه‌های کلیدی موفقیت در آن، برخی سؤالات مهم که می‌بایست پیش از ورود به مذاکرات موافقت‌نامه صدور مجوز به آن‌ها پاسخ دهیم را مرور می‌نماییم.
لیسانس اجباری و نوآوری- قسمت دوم
در قسمت دوم و پایانی، با رویکرد بیشتر به یک نمونه تاریخی، به بررسی بیشتر و دقیق تر اطلاعات حاصله پرداخته و نتایج محاسباتی داده ها و تحلیل نتایج ارائه می گردد.
لیسانس اجباری و نوآوری-قسمت اول
در این قسمت از مقاله به بیان دقیق مسئله واگذاری لیسانس اجباری پتنت و تأثیر آن بر نوآوری پرداخته شده و با توجه به برخی نمونه های واقعی مربوط به پس از جنگ جهانی اول، سعی بر تشریح بیشتر موضوع می شود.
قرارداد لیسانس مالکیت فکری : بخشهای کلیدی در تدوین قرارداد
در هر قرارداد لیسانس معمولا بندها و شروط کلیدی متعدد، بسته به نوع فناوری مورد نظر در نظر گرفته می‎شود. در این مقاله، برای درک اهمیت این مسائل، مفاهیم، شرایط و حتی عبارتهای که پیرامون تدوین یک قرارداد لیسانس مطرح میباشد،در 4 بخش اصلی طبقه‎بندی شده است که عبارتند از : 1- بخش مربوط به تعاریف و بیان موضوع ؛ 2- بخش مربوط به چشم انداز حقوق کسب شده از طریق قرارداد برای طرفین؛ 3- بخش مالی یا نحوه‎ی پرداخت ها؛ 4- بخش مربوط به کسب و تقسیم امتیازات توسط طرفین.
آرشیو موضوعی قرارداد لیسانس arrow_back
ثبت اختراع (پتنت)
پنج نکته در خصوص مدیریت دارایی‌های فکری مبتنی بر پتنت
داشتن یک استراتژی مشخص برای حفاظت از دارایی‌های فکری کلیدی و مدیریت مؤثر فناوری در بنگاه، موجب می‌شود تا با کمترین هزینه، بیشترین چتر حفاظتی از دارایی‌های فکری را به خود اختصاص دهیم. در این راستا، این مقاله به معرفی پنج نکته کلیدی در ارتباط با مدیریت پتنت در کسب‌وکار ارائه نموده است.
اختراع در حین کار؛ دانش، یادگیری و نوآوری بدون «R&D»
در این نوشتار، سعی خواهد شد تا با تمرکز بر نوآوری‌ها و اختراعات حاصل از فرآیندهای کاری، جنبه‌ها و ابعاد مختلف فرآیند نوآوری و اختراع در سازمان بررسی شده و نقش ماهیت دانش بر بهره‌وری فعالیت‌های مختلف، اعم از «مبتنی بر تحقیق‌و‌توسعه» و «فارغ از تحقیق‌و‌توسعه»، مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد.
پتنت‌های ضروری استاندارد
در این نوشتار، به تعریف و تبیین پتنت‌های ضروری استاندارد و مهم‌ترین ویژگی‌ها و کارکردهای آن‌ها پرداخته شده و مروری اجمالی بر مهم‌ترین جنبه‌های اجرایی مرتبط با این دسته از پتنت‌ها خواهیم داشت.
سیستم پتنت، نوآوری و رشد اقتصادی در چین
چین طی دهه‌های اخیر، با اصلاحات اقتصادی و رشد چشمگیر در این زمینه، شناخته شده است. در این نوشتار، بر سیستم پتنت چین و نقش آن در توسعه اقتصادی این کشور متمرکز خواهیم بود.
پتنت و فناوری‌های انرژی پاک در آفریقا
تغییرات آب و هوایی، جامعه بین‌المللی را با چالش‌های بزرگی روبرو نموده است. یکی از راه‌حل‌های اساسی برای این مسئله، توسعه انرژی‌های پاک است که منوط به فضایی مطلوب برای نوآوری و ارائه ایده‌های جدید و خلاقانه است. در این نوشتار، با توجه به نقش ارزنده سیستم پتنت در افزایش نرخ نوآوری، به مرور اجمالی گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا «EPO» در زمینه فناوری‌های انرژی پاک در آفریقا و نقش پتنت در آن پرداخته می‌شود.
انتشار پتنت و تأثیر آن بر بازار ایده‌های فناورانه
با توجه به اهمیت افشای اختراعات در تجاری‌سازی فناوری‌ها و واگذاری مجوز بهره‌برداری، در این نوشتار با در نظر گرفتن قانون حفاظت از مخترعین آمریکایی «AIPA»، به بررسی کاهش تأخیر در تجاری‌سازی فناوری از طریق صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، در نتیجه افشای اطلاعات با انتشار پتنت پرداخته می‌شود.
معرفی معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT» و مزایای آن
سیستم پتنت، یک از ابزارهای مطمئن برای محافظت از دارایی‌های فکری و به‌ویژه اختراعات و دستاوردهای فنی است که مخترعین و صاحبان دارایی‌های فکری، می‌توانند با ثبت اختراع خود، از حقوق انحصاری ناشی از پتنت شدن آن استفاده نمایند. در این نوشتار، سعی می‌گردد تا با معرفی معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT»، جنبه‌ها و ابعاد مختلف استفاده از این سیستم، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
مروری بر پتنت‎های نرم‎افزاری؛ شرایط و الزامات پتنت‎شدن
در این مقاله، سعی می‌گردد تا با مروری اجمالی بر روند ثبت و انتشار پتنت‌های نرم‌افزاری، برخی از مهم‌ترین موضوعات مطرح در این زمینه، مورد بحث و بررسی دقیق قرار گیرد.
کارآفرینی مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته و سیستم پتنت
در این نوشتار، به بررسی کارآفرینی و ارتباط آن با فعالیت‌های ثبت اختراع در آمریکا پرداخته شده که بنا بر نتایج حاصل از مصاحبه و اخذ نظرات بیش از ۱۳۳۲ شرکت فناور نوپا که از سال ۱۹۹۸ میلادی به این‌سو تأسیس شده‌اند، دلایل متنوعی را برای اقدام کارآفرینان به استفاده از سیستم پتنت معرفی می‌نماید.
آرشیو موضوعی ثبت اختراع (پتنت) arrow_back
نوآوری
شاخص جهانی نوآوری ۲۰۱۸؛ انرژی برای همه
گزارش جدید شاخص جهانی نوآوری که تحت عنوان «شاخص جهانی نوآوری ۲۰۱۸؛ تأمین انرژی جهان به کمک نوآوری» و با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری انتشار یافته است، با تمرکز بر موضوع انرژی، به رصد فعالیت‌های نوآورانه و وضعیت هر یک از کشورها و مناطق جهان از این منظر پرداخته است. در این نوشتار، سعی می‌گردد تا مروری اجمالی بر این گزارش انجام گیرد.
پتنت‌ها و انقلاب صنعتی چهارم
گزارش حاضر، به مرور اجمالی گزارش اخیر «EPO» با عنوان «پتنت و انقلاب صنعتی چهارم» پرداخته که در زمینه تحلیل روند نوآوری و شناسایی نشانه‌های ظهور انقلاب چهارم صنعتی، معرفی فناوری‌های کلیدی این حوزه، طیف وسیع کاربردهای تجاری و فرصت‌های نوین برای نوآوری و ایجاد ارزش‌افزوده در این حوزه است.
نقش مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در انتقال فناوری
در این گزارش، پس از مرور اجمالی منافع حاصل از انتقال فناوری‌های دانشگاهی و نقش کلیدی مدیریت استراتژیک مالکیت فکری در آن، برخی شواهد تجربی از اقدامات کشورهای مختلف برای انتقال یافته‌های پژوهشی به بخش کسب‌وکار و نیز مدیریت مالکیت فکری در همکاری‌های تحقیقاتی بین‌المللی بررسی می‌گردد.
تجاری‌سازی دارایی‌های فکری و نقش آن بر عملکرد اقتصادی
گزارش حاضر، بر اساس اسناد سیاست‌گذاری در زمینه حقوق مالکیت فکری و توسط تیم تخصصی مالکیت فکری، تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیسیون اقتصادی این سازمان در اروپا، تدوین گردیده است که به‌طور خاص، بر نقش مالکیت فکری در انتقال فناوری از سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی، به بخش کسب‌وکار متمرکز است.
بهره‌وری پتنت‌های چینی؛ نقش فضای کسب‌وکار و نوع مالکیت
در این مقاله، با استفاده از مجموعه داده‌های دفتر مالکیت فکری چین «SIPO» و مطابقت آن با داده‌های مالی و سایر منابع در اختیار شرکت‌های چینی، به بررسی بهره‌وری پتنت‌های چینی در بهبود عملکرد مالی شرکت‌های بزرگ این کشور می‌پردازیم.
X-Patentها و نقش کلیدی آن‌ها در نوآوری و انقلاب صنعتی آمریکا
اولین پتنت‌های انتشاریافته از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، اصطلاحاً «XPatents» نامیده می‌شوند که بیش از ۷۵ درصد از آن‌ها که تنها شامل نام و تاریخ ثبت بوده‌اند، در آتش‌سوزی در سال ۱۸۳۶ میلادی از بین رفته است. در این نوشتار، به بررسی داده‌های مرتبط با این پتنت‌ها پرداخته، تا درک بهتری از اولین اختراعات به ثبت رسیده در آمریکا حاصل گردد.
ده گام برای تجاری‌سازی یک ایده
در مقاله حاضر، سعی خواهد شد تجاری‌سازی و ابعاد گوناگون آن طی یک فرآیند مرحله به مرحله و به زبانی ساده تشریح گردد.
بررسی مقایسه‎ای نقش پتنت و میزان اثربخشی آن در صنایع مختلف- قسمت دوم
در این بخش از مقاله پس از مرور نقش سیستم پتنت و سطوح متفاوت استفاده از آن در برخی صنایع کلیدی، به بررسی این پرسش پرداخته می شود که با توجه به تفاوت های اساسی در میزان و نوع استفاده از سیستم پتنت در صنایع گوناگون، آیا قوانین مرتبط نیز می بایست این تفاوت ها را لحاظ نمایند؟
بررسی مقایسه‎ای نقش پتنت و میزان اثربخشی آن در صنایع مختلف- قسمت اول
در این مقاله با تمرکز بر ویژگی های متفاوت فناوری، ماهیت بازار و الگوهای رقابتی غالب در صنایع مختلف، تحلیل مقایسه ای در زمینه نقش پتنت در صنایع و میزان اثربخشی آن انجام می گیرد.
آرشیو موضوعی نوآوری arrow_back